نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
مونونوکلئوز عفونی‌

مونونوکلئوز عفونی‌

مونونوکلئوز عفونی‌ چیست ؟

مونونوکلئوز عفونی یک بیماری عفونی ویروسی که دستگاه تنفس ، کبد و دستگاه لنفاوی را درگیر می سازد. این بیماری معمولاً نوجوانان و بزرگسالان جوان (سن 40-12 سال ) را مبتلا می کند.

مونونوکلئوز عفونی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بهبود خودبه خود بیماری در طی ده روز تا شش ماه رخ می دهد. خستگی اغلب تا 6-3 هفته پس از برطرف شدن همه علایم دیگر ادامه می یابد. تعداد اندکی از بیماران دچار نوع مزمن بیماری می گردند که در آن علایم بیماری ماه ها یا سال ها تداوم می یابد.

برای مونونوکلئوز عفونی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای ناراحتی خفیف مصرف داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن ممکن است کافی باشد. به علت احتمال بروز نشانگان رِی . از مصرف آسپیرین خودداری کنید. در صورت شدید بودن علایم ، ممکن است دوره کوتاه مدت داروهای کورتونی تجویز شود.

اگر دچار مونونوکلئوز عفونی‌ شدم چه کار کنم؟

در بستر استراحت کنید، به ویژه در هنگام تب . فعالیت های خود را به تدریج از سر بگیرید. در هنگام احساس خستگی استراحت کنید. حداقل تا یک ماه پس از بهبود کامل از شرکت در ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از مونونوکلئوز عفونی‌ وجود دارد؟

خودداری از تماس با فرد مبتلا اجتناب بیمار مبتلا به مونونوکلئوز از تماس با افراد دچار ضعف ایمنی به منظور پیشگیری از ابتلای آنها

برای تشخیص مونونوکلئوز عفونی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون باشد. معالجه قطعی خاصی برای این بیماری وجود ندارد. استراحت بیش از معمول و رژیم غذایی سالم مهم است . نیازی به قرنطینه کردن فرد مبتلا نیست . برای کاهش درد گلو، غرغره کردن مکرر با چای غلیظ یا آب نمک گرم (یک قاشق چای خوری نمک در 250 سی سی آب [ معادل یک بطری نوشابه] توصیه می شود. خودداری از زور زدن زیاد به هنگام دفع مدفوع . این عمل ممکن است به طحال بزرگ شده آسیب برساند. در موارد نادر، طحال ممکن است پاره شده و عمل جراحی فوری را ایجاب کند.

زمانی که به مونونوکلئوز عفونی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی نیاز نیست . در طی بیماری ممکن است میل به غذا نداشته باشید. مصرف مایعات کافی را ادامه دهید. در طی دوره تب بالا، حداقل روزانه هشت لیوان آب یا آب میوه مصرف کنید.

مونونوکلئوز عفونی‌ چه علائمی دارد؟

تب گلودرد (که گاهی شدید است ) خستگی تورم غدد لنفاوی ، معمولاً در ناحیه گردن ، زیر بغل یا کشاله ران بزرگی طحال بزرگی کبد یرقان با زردی پوست و چشم ها (گاهی ) سردرد درد عمومی بدن

عوامل موثر در درمان مونونوکلئوز عفونی‌ چیست ؟

بهبود خودبه خود بیماری در طی ده روز تا شش ماه رخ می دهد. خستگی اغلب تا 6-3 هفته پس از برطرف شدن همه علایم دیگر ادامه می یابد. تعداد اندکی از بیماران دچار نوع مزمن بیماری می گردند که در آن علایم بیماری ماه ها یا سال ها تداوم می یابد.

چه چیز هایی باعت بروز مونونوکلئوز عفونی‌ می شوند؟

یک ویروس مسری (ویروس ابشتین ـ بار) که در اثر تماس نزدیک نظیر بوسیدن ، غذای مشترک با فرد مبتلا یا سرفه کردن از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

مونونوکلئوز عفونی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

پارگی طحال ، منجر به جراحی فوری می شود. کم خونی در موارد نادر، قلب ، ریه یا دستگاه عصبی مرکزی ممکن است درگیر شده و بیماری وخیم یا حتی کشنده ایجاد شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری مونونوکلئوز عفونی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی