نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
مخملک‌

مخملک‌

مخملک‌ چیست ؟

مخملک یک اختلال دوران کودکی (معمولاً سنین 10-2 سال ) که مشخصه آن بثورات پوستی قرمز روشن است . قبل از بروز مخملک یک گلودرد استرپتوکوکی وجود دارد. هر دو عارضه مذکور (مخملک و گلودرد استرپتوکوکی ) تا 3-2 هفته بسیار مسری اند. شیوع مخملک بسیار کمتر از گذشته بوده و خطرات آن نیز کمتر شده است .

مخملک‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با درمان در عرض 10 روز یا بیشتر قابل علاج است . مخملک به اندازه گذشته شایع نیست و به ندرت کشنده است . با درمان آنتی بیوتیکی ، شدت بیماری و احتمال بروز عوارض آن کاهش می یابد.

برای مخملک‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پنی سیلین برای کوتاه کردن دوره مخملک و جلوگیری از عوارض آن تجویز می شود. اگر بیمار به پنی سیلین حساسیت داشته باشد، سایر آنتی بیوتیک ها، نظیر اریترومایسین نیز مؤثرند.

اگر دچار مخملک‌ شدم چه کار کنم؟

تا برطرف شدن علایم بیماری ، استراحت در بستر ضروری است .

چه راه هایی برای پیشگیری از مخملک‌ وجود دارد؟

این بیماری به طور کامل قابل پیشگیری نیست ، زیرا برخی افراد سالم حامل باکتری استرپتوکوک هستند بدون آنکه خود بیمار گردند. با این حال اقداماتی که تا حدودی در پیشگیری مؤثرند عبارتند از: درمان آنتی بیوتیکی حداقل به مدت 10 روز برای هرگونه عفونت استرپتوکوکی دوری از افراد مبتلا به گلودرد

برای تشخیص مخملک‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل کشت گلو یا آزمایش خون از نظر باکتری استرپتوکوک باشد. - مراقبت بیماران ممکن است در منزل انجام شود. - در بزرگسالان و کودکانی که قادر به غرغره کردن هستند، غرغره چای جهت تسکین ناراحتی گلو توصیه می شود. غلظت محلول چای مورد استفاده برای غرغره را دوبرابر معمول در نظر بگیرید. این محلول را می توان به صورت گرم یا سرد و به تعداد دفعات دلخواه بیمار استفاده کرد. - برای تسکین خشکی و احساس گرفتگی گلو از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد استفاده کنید. این دستگاه را هر روز تمیز کنید. - در مورد غدد لنفاوی متورم و دردناک در ناحیه گردن از کمپرس آب گرم استفاده کنید. - فرد مبتلا را از سایر افراد، از جمله اعضای خانواده جدا کنید.

زمانی که به مخملک‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست . مصرف مایعات فراوان توصیه می شود.

مخملک‌ چه علائمی دارد؟

علایم ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. سیر معمول بیماری در ذیل ذکر شده است : روز اول : تب تا حد 40 درجه سانتیگراد؛ قرمزی گلو و تورم لوزه ها (بر روی لوزه ها ممکن است نقاط سفیدرنگ وجود داشته باشد)، بزرگی غدد لنفاوی گردن ، سرفه ، استفراغ . روز دوم : بثورات پوستی قرمز روشن بر روی تمام صورت بجز اطراف دهان . روز سوم : قرمزی زبان (زبان توت فرنگی ) و بثورات قرمز در چین های بدن و انتشار آنها به نواحی گردن ، قفسه سینه ، پشت و سپس تمام بدن . این بثورات شبیه بثورات آفتاب سوختگی همراه برآمدگی است . روز چهارم : محو شدن بثورات و شروع پوسته اندازی که به مدت 14-10 روز ادامه خواهد یافت .

عوامل موثر در درمان مخملک‌ چیست ؟

معمولاً با درمان در عرض 10 روز یا بیشتر قابل علاج است . مخملک به اندازه گذشته شایع نیست و به ندرت کشنده است . با درمان آنتی بیوتیکی ، شدت بیماری و احتمال بروز عوارض آن کاهش می یابد.

چه چیز هایی باعت بروز مخملک‌ می شوند؟

عفونت استرپتوکوکی ناشی از نوع خاصی از باکتری که سم مخملک را تولید می کند. این باکتری از طریق قطرات ریز ترشحات که با سرفه یا تنفس در فضا پخش می شوند انتشار می یابد. تعداد بسیار کمی از موارد عفونت استرپتوکوکی به سمت مخملک پیشرفت می کند زیرا همه افراد نسبت به سم ایجادکننده بثورات مخملک حساس نیستند. به عنوان مثال در یک خانواده ممکن است یک کودک دچار مخملک گردد، دیگری تنها دچار گلودرد استرپتوکوکی باشد و سومی تنها حامل باکتری و انتقال دهنده آن به دیگران باشد بدون اینکه خود بیمار شود.

مخملک‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بدون درمان : تب روماتیسمی اختلال شنوایی گلومرولونفریت مننژیت پنومونی انسفالیت

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری مخملک‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی