نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
مالاریا

مالاریا

مالاریا چیست ؟

مالاریا عفونتی ناشی از یک انگل تک سلولی ، که از طریق گزش پشه آنوفل ، تزریق خون آلوده ، به طور مادرزادی از مادر به کودک یا استفاده از سوزن مشترک در بین معتادان انتقال می یابد.

مالاریا چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با درمان در عرض دو هفته قابل علاج است . مالاریا بدون درمان در افراد دچار فقر تغذیه ای یا افراد دارای مقاومت پایین نسبت به بیماری می تواند کشنده باشد.

برای مالاریا چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدمالاریا جهت از بین بردن این انگل

اگر دچار مالاریا شدم چه کار کنم؟

تا برطرف شدن تب و لرز در بستر استراحت کنید. با بهبود علایم به تدریج فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از مالاریا وجود دارد؟

استفاده از داروهای ضدمالاریا قبل از مسافرت به مناطق مالاریاخیز و ادامه مصرف این داروها پس از بازگشت به وطن . آموزش های لازم در این باره را از اداره بهداشت یا پزشک خود می توانید دریافت نمایید. در مناطق دارای پشه فراوان پیشگیری شامل از بین بردن محل های تخم ریزی پشه ها، نصب توری پنجره ، استفاده از پشه بند هنگام خواب ، و استفاده از ترکیبات دفع کننده حشرات می باشد.

برای تشخیص مالاریا چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص این بیماری بر اساس مشاهده انگل با میکروسکوپ در نمونه خون گسترده شده بر روی لام ( اسمیر خون ) مسجل می شود. - در طی ابتلا به مالاریا بیماران باید خود را در برابر عفونت های باکتریایی ثانویه محافظت کنند. شستن دست ها و حمام گرفتن زود به زود در این زمینه کمک کننده است . - بیماران باید محیط زندگی خود را از وجود پشه ها پاکسازی کنند و بدین وسیله مانع سرایت بیماری خود به دیگران شوند. - بستری در بیمارستان در موارد شدید ممکن است لازم گردد. - همه موارد ابتلا به مالاریا باید به اداره بهداشت محلی اطلاع داده شود.

زمانی که به مالاریا مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست . تا زمان بهبود از مکمل های مواد معدنی و ویتامین ها استفاده کنید.

مالاریا چه علائمی دارد؟

اولین دوره علایم ذیل معمولاً حدود 30-8 روز پس از گزش پشه بروز می کند: سردرد خستگی تهوع لرزش شدید تکان دهنده همراه تب به مدت 24-12 ساعت تنفس سریع تعریق شدید همراه با کاهش درجه حرارت دوره علایم مذکور تا هنگام درمان ممکن است هر 3-2 روز تکرار شود. این بیماری بدون درمان می تواند سال ها ادامه یابد.

عوامل موثر در درمان مالاریا چیست ؟

معمولاً با درمان در عرض دو هفته قابل علاج است . مالاریا بدون درمان در افراد دچار فقر تغذیه ای یا افراد دارای مقاومت پایین نسبت به بیماری می تواند کشنده باشد.

چه چیز هایی باعت بروز مالاریا می شوند؟

چهار نوع انگل مالاریا وجود دارد؛ این انگل ها با گزش پشه از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. پشه پس از گزیدن فرد مبتلا، آلوده به انگل می گردد. این انگل در بدن پشه تکثیریافته و با گزش بعدی پشه ، وارد جریان خود فردی دیگر می گردد. انگل پس از ورود به جریان خون فرد، به کبد مهاجرت کرده و در آنجا به سرعت رشد کرده و تکثیر می یابد. پس از چند روز، هزاران انگل از کبد مجدداً وارد جریان خون شده و گلبول های قرمز خون را تخریب می کند. برخی از انگل ها درون کبد باقی مانده و به تکثیر خود ادامه می دهند و به فواصل معین به داخل جریان خون آزاد می شوند.

مالاریا در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کم خونی ناشی از تخریب سلول هال قرمز خون تجمع سلول های خونی در داخل عروق که ممکن است منجر به آسیب مغزی یا کلیوی گردد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری مالاریا به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی