اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
گزش و نیش حشرات‌

گزش و نیش حشرات‌

گزش و نیش حشرات‌ چیست ؟

گزش و نیش حشرات منجر به بروز بثورات پوستی و سایر علایم ناشی از گزش یا نیش حشرات می شود. فرد اغلب گزش یا نیش را بیاد نمی آورد.

گزش و نیش حشرات‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اکثر علایم دردسرآفرین در عرض 3-2 روز ناپدید می شوند، اما خاراندن ضایعات ممکن است بهبود علایم را تا چند هفته به تأخیر اندازد. درمان کمک کننده است ، اما ضایعات را سریعاً خوب نمی کند.

برای گزش و نیش حشرات‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای موارد خفیف می توان از داروهای زیر استفاده کرد: ـ آنتی هیستامین های خوراکی برای کاهش خارش ـ ترکیبات موضعی استرویید (کورتیزونی ) برای کم کردن خارش و التهاب این ترکیبات را طبق دستور مصرف کنید. برای صورت و کشاله ران تنها از استروییدهای ضعیف بدون فلوئور استفاده کنید. برای علایم شدید و جدی ممکن است استروییدهای موضعی قوی تر یا استروییدهای خوراکی تجویز شوند. ضمناً برای پیشگیری یا کاهش علایم شوک آلرژیک ، تزریق اپی نفرین (آدرنالین ) یا کورتیزون صورت خواهد گرفت . واکسن و یا سرم کزاز در صورت لزوم

اگر دچار گزش و نیش حشرات‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از گزش و نیش حشرات‌ وجود دارد؟

پس از شناسایی علت ، در صورت امکان آن را حذف کنید. حیوانات را از نظر کک درمان کنید و منزل را کاملاً ضدعفونی کنید. اگر نمی توانید جلوی مواجهه با حشرات را بگیرید، روی بدن خود مواد دورکننده حشرات مثل دی اتیل تولوآمید بمالید. لباس مناسب برای محافظت از گزش یا نیش بپوشید.

برای تشخیص گزش و نیش حشرات‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

کمک های اولیه و خدمات اورژانس در مورد واکنش های شدید نیش زنبور را خارج کنید. به هیچ عنوانی از گیره استفاده نکنید. راه درآوردن نیش تراشیدن مرحله به مرحله بافت های مربوطه است . در مورد نیش زنبور یا مشابه آن ، مقداری گوشت چرخ کرده و آب روی محل بمالید. در مورد گزش مورچه ، روی محل آمونیاک بمالید؛ هرچند بار که لازم است این کار را تکرار کنید. برای گزش عنکبوت یا عقرب ، در صورت امکان حشره را بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. برای کنه ها و مایت ها، مقداری وازلین بمالید تا از پوست جدا شود و بیافتد. زخم ناشی از گزیدگی را پاک کنید و روی آن کیسه یخ بگذارید. ناحیه گزیده شده را بلند کنید و به آن استراحت بدهید. برای تخفیف خارش و تسریع بهبودی ، روی ناحیه کمپرس خیس بگذارید. کمپرس آب گرم معمولاً برای درد یا التهاب بهتر است . اما کمپرس آب سرد در مورد خارش اثر بهتری دارد. اگر قبلاً دچار شوک آلرژیک به دنبال گزش یا نیش حشره شده اید، همیشه یک کیست مخصوص درمان شوک آلرژیک به همراه داشته باشید.

زمانی که به گزش و نیش حشرات‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

گزش و نیش حشرات‌ چه علائمی دارد؟

واکنش های پوستی : برجستگی قرمز در پوست . این برجستگی ها معمولاً در عرض چند دقیقه پس از گزش یا نیش ظاهر می شود، اما بعضی هم 12-6 ساعت طول می کشد تا ظاهر شوند. بروز یک واکنش سمی همراه با درد، مثلاً در اثر نیش زنبور بروز یک واکنش سمی همراه با خارش به علت رها شدن هیستامین در محل گزش ، مثلاً در اثر گزش پشه ها واکنش های عمومی : تهوع یا استفراغ سردرد تب سرگیجه ؛ احساس سبکی در سر تورم تشنج واکنش های آلرژیک : خارش چشم ها برافروخته شدن صورت سرفه خشک ؛ خس خس سینه احساس خفگی در سینه یا گلو

عوامل موثر در درمان گزش و نیش حشرات‌ چیست ؟

اکثر علایم دردسرآفرین در عرض 3-2 روز ناپدید می شوند، اما خاراندن ضایعات ممکن است بهبود علایم را تا چند هفته به تأخیر اندازد. درمان کمک کننده است ، اما ضایعات را سریعاً خوب نمی کند.

چه چیز هایی باعت بروز گزش و نیش حشرات‌ می شوند؟

گزش یا نیش ناشی از پشه ها، شپش ها، مایت های رختخواب ، مورچه ها، عنکبوت ها، زنبورها، عقرب ها و سایر حشرات و بندپایان .

گزش و نیش حشرات‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت باکتریایی ثانویه در محل گزیدگی یا نیش . این عفونت ممکن است باعث تورم گره های لنفاوی در گردن ، زیر بغل ، کشاله ران ، یا آرنج شود. شوک آلرژیک (آنافیلاکسی ) که ممکن است جان بیمار را به خطر اندازد. این حالت در افرادی که بسیار حساس هستند رخ می دهد. بر جای ماندن جای ضایعات پوستی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری گزش و نیش حشرات‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی