اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
شپش (پدیدیکولوز)

شپش (پدیدیکولوز)

شپش (پدیدیکولوز) چیست ؟

شپش (پدیدیکولوز) التهاب پوست ناشی از انگل کوچکی (شپش ) که بر روی بدن یا لباس زندگی می کند. این حشره هر ناحیه مودار بدن ، به ویژه سر، ابروها، یا ناحیه تناسلی ؛ و پوست ، به ویژه نواحی دارای تماس نزدیک با لباس نظیر شانه ها، مچ دست ها، نواحی تناسلی یا باسن را ممکن است درگیر سازد.

شپش (پدیدیکولوز) چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با استفاده از کرم ها، محلول ها و شامپوهای طبی قابل علاج است . ناپدید شدن علایم پس از درمان ممکن است پنج روز به طول انجامد. شپش معمولاً عود می کند.

برای شپش (پدیدیکولوز) چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

کرم محلول یا شامپوی ضدشپش (شپش کش ). کرم ها یا محلول ها را طبق دستور بر روی نواحی درگیر بدن به کار برید. برای استفاده از شامپو: - موها را خیس کنید. مقداری از شامپو به اندازه یک قاشق غذاخوری روی موها بمالید. کف آن را به مدت چهار دقیقه به خوبی بر روی سر مالش دهید. - اگر شامپو وارد چشم ها شد، با شستشو دادن چشم ها با آب آن را از ناحیه چشم ها پاک کنید. - همه موها را شستشو داده و با حوله خشک کنید. از استفاده مجدد این حوله قبل از شستن و اطو کشیدن آن خودداری کنید. - موها را با یک شانه دندانه ریز آغشته شده با سرکه شانه کنید تا شپش ها از موها جدا گردند. شانه باید به طور مکرر از سطح پوست سر تا انتهای طول موها کشیده شود تا موها کاملاً از تخم های شپش پاک گردند. - تنها یک بار شستشو با شامپو در بیش از 90% موارد مؤثر است . شامپو را بیش از تعداد دفعات توصیه شده به کار نبرید زیرا ممکن است سبب تحریک پوست شده یا جذب بدن شود. شستشوی مجدد با شامپو ممکن است 14-10 روز بعد لازم باشد. - اگر شپش ها مژه ها را درگیر کرده باشند، باید به دقت توسط پزشک جدا گردند. داروهای تجویزشده نباید وارد چشم شده یا بر روی مژه ها به کار روند. ممکن است از ژل پترولیوم برای مالیدن به مژه ها به مدت 8-7 روز جهت از بین بردن شپش ها استفاده شود.

اگر دچار شپش (پدیدیکولوز) شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از شپش (پدیدیکولوز) وجود دارد؟

حمام کردن زود به زود و استفاده از شامپو جهت شستشو اجتناب از پوشیدن یک لباس بیش از 2-1 روز تعویض زودبه زود ملافه های تختخواب عدم استفاده از شانه ، بروس یا کلاه به طور مشترک با دیگران پیگیری دقیق وضعیت بهداشتی کودکان در مدرسه و مهد کودک ، جایی که دوره هایی از همه گیری ممکن است رخ دهد

برای تشخیص شپش (پدیدیکولوز) چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات زیر باید در مورد تمام اعضای خانواده و شرکای جنسی آنها انجام شود: - از شامپوها، کرم ها یا محلول های طبی تجویز شده استفاده کنید. - لباس ها و ملافه ها را با آب گرم شسته و خشک نمایید. شستشو شپش ها را از بین برده و اطو کردن ، تخم های آن ها را نیز از بین می برد. - در صورت عدم دسترسی به ماشین لباسشویی ، لباس ها و ملافه ها را اطو کرده یا آنها را در یک کیسه پلاستیک در بسته به مدت ده روز نگه دارید تا شپش ها و تخم های آنها از بین برود. - تمیز کردن خشک در مورد اشیای غیرقابل شستشو یا نگه داشتن آنها در یک کیسه پلاستیک دربسته به مدت ده روز. - اشیایی مانند شانه ، فردهنده های مو و بروس را بجوشانید. نیازی به تراشیدن موها نیست . - بر روی همه اشیای در تماس با نواحی آلوده بدن لیزول (Lysol) یا محصولات مشابه بپاشید.

زمانی که به شپش (پدیدیکولوز) مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

شپش (پدیدیکولوز) چه علائمی دارد؟

خارشک و خراشیدگی که گاهی شدید است و معمولاً در نواحی مودار بدن بروز می کند. تخم های انگل (شبیه شوره ) بر روی ساقه موها التهاب سر و آشفتگی موها بزرگی گره های لنفاوی پشت سر یا کشاله ران (گاهی ) آثار گزش و کهیرهای قرمزرنگ

عوامل موثر در درمان شپش (پدیدیکولوز) چیست ؟

معمولاً با استفاده از کرم ها، محلول ها و شامپوهای طبی قابل علاج است . ناپدید شدن علایم پس از درمان ممکن است پنج روز به طول انجامد. شپش معمولاً عود می کند.

چه چیز هایی باعت بروز شپش (پدیدیکولوز) می شوند؟

انگل های کوچک (به اندازه 3-1 میلی لیتر) که پوست میزبان را برای دستیابی به غذای خود (خون ) مورد گزش قرار می دهد. این گزش سبب خارش و التهاب می گردد. برخی شپش ها بر روی پوست زندگی می کنند، اگرچه به سختی دیده می شوند. سایر شپش ها در لباس ها در نزدیکی پوست زندگی می کنند. تخم های شپش (شبیه شوره ) به موها می چسبد.

شپش (پدیدیکولوز) در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت در محل خراشیدگی عمیق ناشی از خاراندن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری شپش (پدیدیکولوز) به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی