اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سینوزیت‌

سینوزیت‌

سینوزیت‌ چیست ؟

سینوزیت التهاب سینوس های (حفره های پر از هوا) اطراف بینی . سینوزیت معمولاً سینوس های اتمویید که بین دو چشم واقعند، و سینوس های آرواره بالا که در استخوان گونه قرار دارند را درگیر می سازد. میکروب های ایجادکننده سینوزیت مسری هستند.

سینوزیت‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با درمان شدید قابل علاج است . عود آن شایع است .

برای سینوزیت‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

اسپری های بینی ، قطره های بینی یا داروهای ضداحتقان برای کاهش احتقان ممکن است تجویز گردند. آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت برای درد خفیف استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن ممکن است کافی باشد.

اگر دچار سینوزیت‌ شدم چه کار کنم؟

فعالیت های طبیعی خود را به تدریج از سر بگیرید. ورزش ممکن است به پاکسازی ترشحات کمک کند.

چه راه هایی برای پیشگیری از سینوزیت‌ وجود دارد؟

درمان فوری عفونت های تنفسی .

برای تشخیص سینوزیت‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی (بسته به شدت و حاد یا مزمن بودن عفونت ) ممکن است شامل آزمایش های خون ، کشت ترشحات ، آندوسکوپی ، رادیوگرافی یا سی تی اسکن سینوس ها باشد. - درمان در منزل با هدف بهبود تخلیه ترشحات و کنترل عفونت انجام می شود. - برای رقیق شدن ترشحات و تخلیه آسانتر آنها از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد استفاده کنید. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. - در مورد شیرخواران و کودکان خردسال که قادر به تخلیه بینی نیستند، از یک وسیله مکنده برای بیرون کشیدن ترشحات از هر دو سوراخ بینی قبل از به کار بردن قطره های بینی استفاده کنید. ده دقیقه پس از ریختن قطره بینی مجدداً با وسیله مکنده ترشحات بینی را تخلیه کنید. - برای تخفیف درد از گرمای مرطوب (مثلاً بخور) برای سینوس و بینی استفاده کنید. - دیگران نباید از قطره های بینی بیمار استفاده کنند چرا که ممکن است این قطره ها به عامل عفونت آلوده شده باشند. پس از درمان باقی مانده قطره ها را دور بریزید. - از مصرف قطره ها یا اسپری ها بدون تجویز پزشک خودداری کنید. قطره های تجویزی را تنها برای مدت توصیه شده مصرف کنید. این قطره ها می توانند عملکرد طبیعی بینی و سینوس ها را مختل کرده و ایجاد وابستگی کنند به طوری که باعث پدیده بازگشت ( بازگشت علایم با قطع دار) گردند. - جراحی به منظور تخلیه سینوس های مسدودشده در مواردی که سینوزیت به سایر درمان ها پاسخ نمی دهد ممکن است لازم گردد. روش های جراحی متعددی بسته به محل عفونت وجود دارد. - در صورت شدید بودن عفونت ، در منزل و در یک حرارت یکنواخت بمانید.

زمانی که به سینوزیت‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست ، ولی برای کمک به رقیق شدن ترشحات ، مصرف مایعات را افزایش دهید.

سینوزیت‌ چه علائمی دارد؟

در مراحل اولیه : - احتقان بینی با ترشح سبز متمایل به زرد (و گاهی حاوی رگه های خونی ) احساس فشار در داخل سر - درد چشم ها - سردرد که هنگام صبح یا هنگام خم شدن به جلو بدتر می شود. - درد گونه ها که ممکن است شبیه دندان درد باشد - ترشح پشت بینی سرفه (گاهی ) که معمولاً بدون خلط است . - مختل شدن خواب (گاهی ) تب (گاهی ) در مراحل پیشرفته : - انسداد کامل مجرای سینوس ، انباشته شدن ترشحات در داخل سینوس و درد پیشرونده

عوامل موثر در درمان سینوزیت‌ چیست ؟

معمولاً با درمان شدید قابل علاج است . عود آن شایع است .

چه چیز هایی باعت بروز سینوزیت‌ می شوند؟

عفونت که معمولاً با یک سرماخوردگی یا سایر عفونت های مجاری تنفسی فوقانی شروع می شود. این عفونت ممکن است با تهاجم باکتریایی که به طور طبیعی در بینی یا گلو زندگی می کنند، عارضه دار گردد. تحریک مجاری هوایی بینی در اثر آلرژی ، استعمال دخانیات ، عطسه شدید با دهان بسته ، قرار گرفتن در معرض سرما، شنا کردن (به ویژه پریدن به داخل آب بدون گرفتن بینی ) و خستگی

سینوزیت‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

مننژیت یا آبسه مغزی (به ندرت ) عفونت استخوان یا مغز استخوان (به ندرت )

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سینوزیت‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی