اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سیاه سرفه‌

سیاه سرفه‌

سیاه سرفه‌ چیست ؟

سیاه سرفه عبارت است از عفونت باکتریایی ، مسری و خطرناک برونش ها و ریه ها. واکسیناسیون در سراسر جهان به مقدار زیادی بروز سیاه سرفه را کاهش داده است . تمامی سنین را مبتلا می کند ولی در کودکان شایع تر است .

سیاه سرفه‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با درمان معمولاً ظرف تقریباً 6 هفته علاج می شود (ممکن است بین 3هفته تا 3 ماه باشد). سیر معمول بیماری به شرح زیر است : 2 هفته سرفه غیر مشخص ، 2 هفته حملات «سیاه سرفه » و 2 هفته نقاهت ، ممکن است برخی سرفه های پایدار ماه ها طول بکشند.

برای سیاه سرفه‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

از داروهای ضدسرفه مگر در صورت تجویز استفاده نکنید. ممکن است توصیه شود در دوره کمون اریترومایسین شروع گردد. برای عوارضی چون عفونت گوش میانی یا پنومونی ممکن است آنتی بادی هایی تجویز گردند.

اگر دچار سیاه سرفه‌ شدم چه کار کنم؟

تا از بین رفتن تب ، کودک را در بستر نگه دارید. با توجه به قدرت کودک ، فعالیت طبیعی باید به آهستگی از سر گرفته شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از سیاه سرفه‌ وجود دارد؟

تمام کودکان را بر ضد سیاه سرفه واکسینه کنید. واکسیناسیون معمولاً در 2 ماهگی شروع می شود و پس از 5 سالگی توصیه نمی گردد. افراد دچار عفونت را جدا کنید.

برای تشخیص سیاه سرفه‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون ، کشت خلط و رادیوگرافی قفسه سینه باشند. بستری شدن در بیمارستان با مراقبت های ویژه برای نوزادان به شدت بیمار. کودکان بزرگتر را معمولاً می توان در منزل درمان کرد. تا از بین رفتن تب ، شخص بیمار را جدا کنید. ملاقات کنندگان اجباری باید ماسک بزنند. در طول یک حمله سرفه در یک کودک ، پایین تخت را بلند کنید. صورت کودک را پایین بیاورید و سرش را به یک طرف بچرخانید تا به تخلیه ریه ها کمک کنید. کودکان بزرگتر معمولاً ترجیح می دهند در طول حملات سرفه بنشینند و به جلو خم شوند. از یک مرطوب کننده اولتراسونیک برای تسکین سرفه و کمک به رقیق شدن ترشحات برونش و ریه استفاده کنید. هر روز مرطوب کننده را تمیز کنید.

زمانی که به سیاه سرفه‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

کودک را به نوشیدن مایعات فراوان مثل آب میوه ، چای ، نوشیدنی های کربنات دار و سوپ رقیق تشویق کنید. رژیم غذایی خاصی ندارد. وعده های غذایی کم و به تعداد زیاد ممکن است استفراغ را کاهش دهد.

سیاه سرفه‌ چه علائمی دارد؟

مراحل اولیه : آب ریزش بینی سرفه خشک که به سرفه با خلط غلیظ تبدیل می شود. تب مختصر مراحل انتهایی : حملات سرفه مداوم و شدید که تا یک دقیقه طول می کشند. در طول سرفه در اثر کمبود اکسیژن فرد قرمز یا آبی می شود. در پایان هربار سرفه ، کودک با صدایی «شبیه فریاد» نفس نفس می زند. استفراغ و اسهال تب

عوامل موثر در درمان سیاه سرفه‌ چیست ؟

با درمان معمولاً ظرف تقریباً 6 هفته علاج می شود (ممکن است بین 3هفته تا 3 ماه باشد). سیر معمول بیماری به شرح زیر است : 2 هفته سرفه غیر مشخص ، 2 هفته حملات «سیاه سرفه » و 2 هفته نقاهت ، ممکن است برخی سرفه های پایدار ماه ها طول بکشند.

چه چیز هایی باعت بروز سیاه سرفه‌ می شوند؟

عفونت با باکتری بوردتلاپرتوسیس . این بیماری از طریق تماس مستقیم با سرایت فردی یا تماس غیرمستقیم مثل تنفس هوای حاوی قطرات عفونی یا دست زدن به پیراهن یا سایر مواد آلوده منتقل می شود. دوره کمون 7-5 روز است .

سیاه سرفه‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کودکان زیر یک سال در معرض عوارض شدید یا مرگ قرار دارند. خون دماغ جدا شدن شبکیه تشنج و آنسفالیت پنومونی آپنه (کند شدن یا توقف تنفس ) عفونت گوش میانی پارگی عروق خونی مغز

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سیاه سرفه‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی