اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره سرخک‌

سرخک‌

سرخک یک بیماری ویروسی درگیرکننده مجاری تنفسی و پوست . این بیمای یکی از مسری ترین بیماری های شناخته شده است . در همه سنین می تواند بروز کند ولی در کودکان شایع تر است . سرخک سابقاً بسیار شایع بود ولی اکنون به دلیل واکسیناسیون شیوع آن کاهش یافته است .

اگر درباره بیماری سرخک‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر فریده افتخارزاده دکتر فریده افتخارزاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر عادل فلاح قاجاری دکتر عادل فلاح قاجاری متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر مریم دادگر دکتر مریم دادگر متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر سودابه آقاجانپور دکتر سودابه آقاجانپور متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر بهادر فرقانی دکتر بهادر فرقانی متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر ژیلا فرزین پور دکتر ژیلا فرزین پور متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر سمیه اکبرزاده دکتر سمیه اکبرزاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر جمال میرزایی دکتر جمال میرزایی متخصص عفونی , فوق تخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر قوام الدین اشرفی زاده دکتر قوام الدین اشرفی زاده متخصص عفونی دریافت مشاوره

عواقب سرخک‌

علایم معمولاً پس از حدود سه روز فروکش می کند. کودک واکسینه شده یا کودکی که قبلاً به سرخک مبتلا شده است ، احتمالاً دیگر به آن مبتلا نخواهد شد. اثر حفاظتی ایمنی غیرفعال فراهم شده از طریق تزریق گاه گلوبولین بر ضد سرخک ، حدود سه ماه است .

دارو سرخک‌

آنتی بیوتیک برای سرخک که یک بیماری ویروسی است ، تجویز نمی شود. با این حال ، در صورت بروز عوارض سرخک ، نظیر پنومونی یا عفونت گوش میانی ، تجویز آنتی بیوتیک ممکن است ضرورت یابد. برای بیماران زیر شانزده سال نباید آسپیرین تجویز شود. به جای آن از استامینوفن برای تسکین ناراحتی و کاهش تب استفاده کنید. برخی تحقیقات نشان دهنده ارتباطی بین مصرف آسپیرین در کودکان در طی بیماری های ویروسی و بروز نشانگان ری بوده اند.

فعالیت سرخک‌

تا برطرف شدن تب و ضایعات پوستی استراحت کنید. کودکان را تشویق به استراحت کنید ولی آنها را اجبار نکنید. فعالیت های سبک تا حدی که به چشم فشار وارد نکند قابل قبول است . کودکان تا 10-7 روز پس از برطرف شدن تب و بثورات پوستی نباید به مدرسه بازگردند.

پیشگیری سرخک‌

واکسیناسیون کودکان بر ضد سرخک . پیشگیری از آن جهت اهمیت دارد که سرخک ـ هرچند به طور نادرعوارض وخیمی به دنبال دارد. اگر فرد واکسینه نشده بر ضد سرخک در معرض این بیماری قرار گیرد، تزریق گاماگلوبولین ممکن است از بیماری پیشگیری کرده یا از شدت آن بکاهد.

اصول کلی سرخک‌

تشخیص معمولاً بر اساس ظاهر ضایعات خاص سرخک گذاشته می شود، ولی بررسی های آزمایشگاهی ممکن است برای رد کردن سایر بیماری ها لازم باشد. درمان این بیماری شامل استراحت ، تسکین علایم و جدا کردن بیمار از سایرین در طی دوره مسری بودن بیماری می باشد. اجتناب از کتاب خواندن یا تماشا کردن تلویزیون در طی روزهای اول که چشم ها دچار حساسیت به نور هستند. از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد برای تخفیف سرفه و رقیق شدن ترشحات ریه استفاده کنید؛ با رقیق شدن ترشحات ریه ، دفع آن با سرفه آسان تر می گردد. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. صبح و عصر درجه حرارت خود را اندازه گیری کرده و مقدار آن را ثبت کنید؛ در صورت بروز تب 3/38 درجه سانتیگراد یا بالاتر، برای پایین آوردن تب اقدام کنید.

رژیم سرخک‌

رژیم خاصی نیاز نیست . افزایش مصرف مایعات شامل آب ، چای ، شربت آبلیمو، نوشابه و آب میوه توصیه می گردد. مصرف مایعات در رقیق کردن ترشحات ریه و پیشگیری از عوارض ریوی مهم است .

علائم سرخک‌

علایم سرخک معمولاً به ترتیب زیر بروز می کند: تب ، معمولاً شدید. خستگی کاهش اشتها عطسه و آبریزش بینی سرفه خشک و خشن قرمزی چشم و حساسیت به نور نقاط ریز سفید در دهان و حلق ضایعات پوستی قرمزرنگ بر روی پیشانی و اطراف گوش که به تنه گسترش می یابند.

عوامل سرخک‌

زندگی در شرایط شلوغ و غیربهداشتی گروه های جمعیتی واکسینه نشده همه گیری های سرخک . احتمالی بیماری زایی آن با گسترش بیماری افزایش می یابد.

علل سرخک‌

سرخک ناشی از عفونت با ویروس روبئولا است که عمدتاً پوست و مجاری تنفسی را درگیر می سازد. دوره نهفتگی پس از ابتلا به ویروس 14-7 روز است .

عوارض سرخک‌

عفونت های گوش و سینه پنومونی (ذات الریه) انسفالیت یا مننژیت گلودرد استرپتوکوکی مرگ