همه چیز درباره زونا (هرپس زوستر)

زونا (هرپس زوستر)

زونا عبارت است از یک عفونت ویروسی دستگاه عصبی مرکزی . ویروس زونا (همان ویروس آبله مرغان ) در افرادی که سابقاً آبله مرغان نگرفته اند و غالباً در بیمارانی که نیازمند سرکوب دستگاه ایمنی با دارو برای هرگونه بیماری هستند سرایت می کند. زونا می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد بالای 50 سال شایع تر است .

اگر درباره بیماری زونا (هرپس زوستر) سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر جمال میرزایی دکتر جمال میرزایی متخصص عفونی , فوق تخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر زهره خداشناس دکتر زهره خداشناس متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر فریده افتخارزاده دکتر فریده افتخارزاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر عادل فلاح قاجاری دکتر عادل فلاح قاجاری متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر پردیس ساسانی دکتر پردیس ساسانی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر یاسر عسکری سبزکوهی دکتر یاسر عسکری سبزکوهی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر سودابه آقاجانپور . دکتر سودابه آقاجانپور . متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر پروین جمهری خامنه دکتر پروین جمهری خامنه متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر زهرا شادلو دکتر زهرا شادلو متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر بهاره ملک افضلی دکتر بهاره ملک افضلی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر مریم دادگر دکتر مریم دادگر متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر قوام الدین اشرفی زاده دکتر قوام الدین اشرفی زاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر عارفه اسدی دکتر عارفه اسدی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر بهادر فرقانی دکتر بهادر فرقانی متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر نازنین سادات نبوی دکتر نازنین سادات نبوی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره

عواقب زونا (هرپس زوستر)

تاول های پوستی در عرض 21-14 روز پاک می شوند. البته درد ممکن است تا یک ماه دیگر یا بیشتر طول بکشد. با یک بار گرفتن زونا، معمولاً فرد در برابر آن ایمنی پیدا می کند، اما تعداد کمی از افراد بوده اند که بیش از یک حمله زونا داشته اند.

دارو زونا (هرپس زوستر)

لوسیون کالامین برای تاول ها برای درد خفیف می توان از دارویی مثل استامینوفن استفاده کرد. در صورت لزوم ، ضد دردهای قوی تر مورد استفاده قرار خواهند گرفت . داروهای آرام بخش برای مدتی کوتاه داروهای کورتیزونی برای تخفیف درد در موارد شدید امکان دارد آسیکلوویر (یک نوع داروی ضد ویروسی ) تجویز شود. در موارد شدید می توان رشته های عصب حسی را با تزریق ماده بی حس کننده بلوک کرد.

فعالیت زونا (هرپس زوستر)

محدودیتی برای آن وجود ندارد. از قرار گرفتن در معرض باد سرد پرهیز کنید.

پیشگیری زونا (هرپس زوستر)

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد. واکسن های تحقیقاتی که برای پیشگیری از آبله مرغان در حال آزمایش هستند نتوانسته اند جلوی زونا را بگیرند. البته فرد با یک بار گرفتن زونا، تا آخر عمر در برابر آن ایمن خواهد بود، مگر در موارد نادر.

اصول کلی زونا (هرپس زوستر)

تشخیص معمولاً تا زمان بروز بثور پوستی امکان پذیر نیست . قبل از آن ، علایم ممکن است شبیه آپاندیسیت ، جمع شدن مایع دور ریه یا سایر بیماری ها باشند. ندرتاً آزمایش خون ، کشت مایع تاول ها، و نمونه برداری از پوست انجام می گیرد. هدف اصلی درمان عبارت است از تخفیف خارش و درد تا حدامکان ، که برای این کار معمولاً از داروهای مالیدنی و خوراکی استفاده می شود. دردی که پس از پاک شدن تاول ها باقی می ماند را خیلی مشکل بتوان درمان کرد، و متأسفانه هیچ راه قطعی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. به هنگام حمام ، تاول ها را به ملایمت بشویید. روی تاول ها و زخم ها باند نبندید. در وان آبی بخوابید که به آن نشاسته ذرت یا پودر جو دوسر اضافه شده باشد. سایر روش های کاهش درد نیز مطرح هستند، اما تأثیر هیچ کدام به طور قطعی اثبات نشده است . این روش ها عبارتند از تحریک یا مالش متناوب ، استفاده از جریان الکتریکی در پوست ، گرما، اسپری سرد، و قطع رشته های عصبی یا جراحی

رژیم زونا (هرپس زوستر)

رژیم خاصی توصیه نمی شود. در هر حال رژیم باید مقوی باشد و در صورت توصیه ، مکمل ویتامینی نیز باید دریافت شود.

علائم زونا (هرپس زوستر)

تاول های قرمز و دردناک که امکان دارد در هر جایی از بدن به وجود آیند. این تاول ها 5-4 روز پس از آغاز علایم اولیه ظاهر می شوند. تاول ها معمولاً در روی یک نوار پهن پوست قرمز در امتداد مسیر رشته های عصبی حسی در یک ناحیه خاص پوست پدید می آیند. تاول ها را غالباً می توان در ناحیه قفسه سینه دید که البته تنها در یک طریف بدن گسترش می یابند. تب و لرز خفیف احساس کسالت تهوع ، دل پیچه یا اسهال خفیف درد روی قفسه سینه ، صورت ، یا درد سوزشی در پوست شکم برحسب ناحیه ای که گرفتار شده است .

عوامل زونا (هرپس زوستر)

سن بالای 50 سال استرس بیماری هوجکین وجود یک بیماری که باعث کاهش مقاومت بدن شده باشد. استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی یا ضدسرطان جراحی یا تاباندن اشعه به نخاع لوسمی یا لنفوم

علل زونا (هرپس زوستر)

زونا توسط همان ویروس آبله مرغان ایجاد می شود. این ویروس ممکن است سال ها در نخاع به حالت خفته باقی بماند تا زمانی که در اثر یک عامل تحریکی دوباره بیدار شود. اما این بار دیگر بیماری آبله مرغان ایجاد نمی شود، بلکه زونا رخ می دهد.

عوارض زونا (هرپس زوستر)

عفونت باکتریایی ثانویه در تاول های زونا درد مزمن ، خصوصاً در سالمندان ، که تا ماه ها یا سال ها در مسیر رشته های حسی محل قبلی وجود تاول ها باقی می ماند. زخم قرنیه عفونت دستگاه عصبی مرکزی