اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز چیست ؟

توکسوپلاسموز عبارت است از یک عفونت تک یاخته ای که در انسان ها و بسیاری از گونه های پستانداران و پرندگان ایجاد می شود. چند نوع در انسان ها رخ می دهد: توکسوپلاسموز مادرزادی (از مادر دچار عفونت به کودک متولد نشده اش منتقل می گردد)؛ توکسوپلاسموز چشمی (رتینوکوروئیدیت نیز خوانده می شود که معمولاً حاصل توکسوپلاسموز مادرزادی است ولی علایم ممکن است در 40-20 سالگی ایجاد شوند)؛ توکسوپلاسموز حاد در فرد سالم ؛ توکسوپلاسموز حاد در فرد دچار نقص ایمنی (افراد مبتلا به ایدز یا سرطان یا افرادی که داروهای سرکوبگر ایمنی مصرف می کنند).

توکسوپلاسموز چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اکثر افراد دچار عفونت ، علایمی ندارند و افراد دچار علایم خفیف بدون هیچ گونه عارضه متعاقبی خود به خود بهبود می یابند.

برای توکسوپلاسموز چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پیریمتامین ، سولفادیازین یا تری سولفاپیریمیدین ها به مدت 4-3 هفته و اسید فولیک برای کاهش عوارض جانبی پیریمتامین غالباً تجویز می شوند. کورتیکواستروئیدها، در صورت لزوم ، برای التهاب سایر داروها هم اکنون در حال ارزیابی هستند.

اگر دچار توکسوپلاسموز شدم چه کار کنم؟

سطح فعالیت باتوجه به شدت علایم تعیین خواهد شد.

چه راه هایی برای پیشگیری از توکسوپلاسموز وجود دارد؟

از خوردن گوشت های خام یا کم پخته شده یا تخم مرغ های نپخته یا نوشیدن شیر غیرپاستوریزه ، خودداری کنید. از روش های مناسب برای آماده کردن و نگهداری محصولات گوشتی استفاده کنید. پس از دست زدن به گوشت های خام ، دست ها را با دقت بشویید. زن باردار در اوایل بارداری باید تحت آزمون های آزمایشگاهی خون قرار بگیرد تا معلوم شود دارای آنتی بادی بر ضد توکسوپلاسموز است یا خیر. باید در هفته های 18-16 بارداری نیز دوباره آزمایش شود تا معلوم شود عفونت را کسب کرده است یا خیر و در صورت مثبت بودن ، ممکن است سقط درمانی مدنظر قرار گیرد. افراد دچار نقص ایمنی و زنان باردار باید از تماس با مدفوع گربه خودداری کنند. محوطه بازی کودکان از جمله جعبه های شنی را از مدفوع سگ و گربه محفوظ دارید.

برای تشخیص توکسوپلاسموز چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص شامل شرح حال طبی ، معاینه فیزیکی و بررسی های آزمایشگاهی خون برای تشخیص عفونت است . معمولاً برای فرد سالم ، غیرباردار و بدون علامت درمان لازم نیست . برای کودک زیر 5 سال داروهایی تجویز می گردد تا از عوارض چشمی پیشگیری شود. زن باردار ـ پزشک شما در مورد درمان های موجود، خطرات و عواقب مورد انتظار بحث خواهد کرد. بیمار دچار نقص ایمنی ـ درمان با دارو صورت می گیرد. نوزادان دچار عفونت با دارو درمان می شوند (چه با علامت چه بدون علامت زیرا میکروب ها می توانند پس از تولد تکثیر یابند). در صورت تجویز دارو برای شما، پزشک شما آزمون های خونی فراوانی را برای پایش عوارض جانبی انجام خواهد داد.

زمانی که به توکسوپلاسموز مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی ندارد.

توکسوپلاسموز چه علائمی دارد؟

معمولاً بدون علامت (90%-80% بیماران ) تب تورم غدد لنفاوی خستگی درد عضلانی گلودرد رتینیت (التهاب شبکیه ) بثور (گاهی )

عوامل موثر در درمان توکسوپلاسموز چیست ؟

اکثر افراد دچار عفونت ، علایمی ندارند و افراد دچار علایم خفیف بدون هیچ گونه عارضه متعاقبی خود به خود بهبود می یابند.

چه چیز هایی باعت بروز توکسوپلاسموز می شوند؟

تک یاخته ، توکسوپلاسما گوندی که معمولاً به یکی از روش های زیر منتقل می گردد: خوردن گوشت های کم پخته شده حیوانات دچار عفونت گربه های حامل میکروب می توانند آن را از مدفوع خود دفع کنند؛ انسان هایی که با بی دقتی به فضله گربه دست می زنند (یا پس از دست زدن به آن ، دست خود را نمی شویند)، ممکن است دچار عفونت گردند. بچه های کوچکی که خاک دچار عفونت (آلوده با مدفوع سگ یا گربه ) را می خورند، ممکن است دچار عفونت شوند. انتقال خون زن بارداری که دچار عفونت می گردد، می تواند آن را به کودک به دنیا نیامده اش منتقل کند (غالباً با اثرات شدید).

توکسوپلاسموز در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

برای زنان باردار ـ وقتی عفونت در اوایل بارداری رخ دهد: سقط ، تولد مرده ، اختلالات مزمن مختلف (تشنج ) و نقایص تولد (کوری ، کری ) در نوزاد (ممکن است برخی از آنها سال ها ظاهر نشوند). عفونت اواسط و اواخر بارداری معمولاً اثرات بدی ندارد. برای بیماران دچار نقص ایمنی ـ آسیب ریه و قلب ، التهاب مغز، عود برای بیمارانی که دچار نقص ایمنی نیستند ـ به ندرت ممکن است التهاب ریه یا مغز ایجاد گردد. کودکان کم سن تر (زیر 5 سال ) ممکن است دچار التهاب چشم شوند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری توکسوپلاسموز به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی