اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
تب روماتیسمی‌

تب روماتیسمی‌

تب روماتیسمی‌ چیست ؟

تب روماتیسمی یک عارضه التهابی عفونت با استرپتوکک گروه آ که بسیاری از اعضای بدن ، به خصوص مفاصل و قلب را درگیر می سازد. عفونت های استرپتوکوکی مسری است ولی تب روماتیسمی حالت مسری ندارد. این بیماری هم کودکان و هم بزرگسالان را می تواند مبتلا سازد.

تب روماتیسمی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

عفونت های استرپتوکوک معمولاً با درمان قابل علاج هستند. تب روماتیسمی قابل درمان است ولی قابل علاج (درمان قطعی ) نیست . این عارضه در عرض 12-2 هفته فروکش می نماید. در بعضی موارد، تب روماتیسمی ممکن است به دریچه های قلبی آسیب بزند. دریچه آسیب دیده را می توان با جراحی تعویض کرد. در موارد نادر تب روماتیسمی حتی با درمان می تواند کشنده باشد.

برای تب روماتیسمی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

استروییدها (داروهای ضدالتهابی ) یا آسپیرین برای کاهش التهاب داروهای ادرارآور برای کاهش احتباس مایعات آنتی بیوتیک ها برای مقابله با باقیمانده باکتری های استرپتوکوکی . پس از رسیدن تب روماتیسمی به مرحله غیرفعال ، مقدار اندک آنتی بیوتیک ها ممکن است به مدت نامحدود برای جلوگیری از عود بیماری ادامه یابد.

اگر دچار تب روماتیسمی‌ شدم چه کار کنم؟

تا هنگامی که بررسی ها نشان دهد بیماری فروکش کرده است بیمار باید در بستر استراحت نماید. مدت استراحت لازم به این منظور معمولاً 5-2 هفته است ولی در برخی موارد به ماه ها استراحت نیاز است . مهیا کردن یک لگن یا توالت کنار بستر باعث می شود که بیمار مجبور نباشد برای رفتن به توالت از بستر برخیزد.

چه راه هایی برای پیشگیری از تب روماتیسمی‌ وجود دارد؟

در مورد هر نوع عفونت گلو به خصوص در کودکان کشت گلو از نظر استرپتوکوک باید انجام شود. درمان آنتی بیوتیکی فوری هر عفونت استرپتوکوکی ، از جمله عفونت های پوستی . عفونت های استرپتوکوکی باید با آنتی بیوتیک (معمولاً پنی سیلین ) خوراکی به مدت ده روز یا تزریق نوع طولانی اثر آن درمان شوند.

برای تشخیص تب روماتیسمی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون ، کشت گلو و نوار قلب و رادیوگرافی قفسه سینه و قلب باشد. هیچ آزمون اختصاصی برای تشخیص تب روماتیسمی وجود ندارد. در موارد خفیف ، مراقبت در منزل کافی است ولی در موارد شدید ممکن است بستری در بیمارستان لازم باشد. درجه حرارت بیمار و تعداد نبض او را روزانه اندازه گیری کرده و برای ارایه به پزشک ثبت نمایید. اگر بیمار گلودرد یا سرفه دارد از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد استفاده کنید. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. بهداشت دهانی مطلوب مهم است

زمانی که به تب روماتیسمی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم مایعات با غذاهای نرم در مراحل اولیه بیماری که به تدریج به یک رژیم عادی غنی از پروتئین ، کالری و ویتامین ها تغییر داده می شود. رژیم غذایی کم نمک در صورتی که بیمار دچار کاردیت (التهاب قلب ) باشد، توصیه می شود.

تب روماتیسمی‌ چه علائمی دارد؟

التهاب مفصلی با مشخصات درد، قرمزی ،تورم و گرمی ، که می تواند از مفصلی به مفصل دیگر نقل مکان کند. شایعترین مفاصل درگیر عبارتند از مچ دست ، آرنج ، زانو و مچ پا. التهاب مفصلی معمولاً در عرض 14-10 روز فروکش می کند ولی بدون درمان ، سایر مفاصل نیز ممکن است درگیر شوند. - تب - خستگی - رنگ پریدگی - -بی اشتهایی - احساس ناخوشی عمومی - درد شکم - درد سینه - بثورات پوستی اندک بر روی شکم ، سینه و پشت - برآمدگی های زیرپوستی کوچک بدون درد در نواحی استخوانی نظیر آرنج و زانو - حرکات غیرارادی اندام های تحتانی و فوقانی (کره ) در صورت درگیری قلب : - کوتاهی نفس - احتباس مایع که باعث ورم پا و پشت می گردد. - تندی ضربان قلب ، به خصوص هنگام خوابیدن

عوامل موثر در درمان تب روماتیسمی‌ چیست ؟

عفونت های استرپتوکوک معمولاً با درمان قابل علاج هستند. تب روماتیسمی قابل درمان است ولی قابل علاج (درمان قطعی ) نیست . این عارضه در عرض 12-2 هفته فروکش می نماید. در بعضی موارد، تب روماتیسمی ممکن است به دریچه های قلبی آسیب بزند. دریچه آسیب دیده را می توان با جراحی تعویض کرد. در موارد نادر تب روماتیسمی حتی با درمان می تواند کشنده باشد.

چه چیز هایی باعت بروز تب روماتیسمی‌ می شوند؟

تب روماتیسمی از یک عفونت استرپتوکوکی قبلی (معمولاً عفونت گلو) که 6-1 هفته قبل از بروز علایم تب روماتیسمی رخ می دهد ناشی می گردد. این اختلال ، یک اختلال خودایمنی است که در آن پادتن های تولیدشده بر ضد باکتری استرپتوکوک بر ضد مفاصل و قلب نیز واکنش نشان می دهند.

تب روماتیسمی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

آسیب دایمی دریچه های قلب که منجر به نارسایی احتقانی قلب می گردد. حملات بعدی تب روماتیسمی حاد در پی عفونت مجدد با استرپتوکوک

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری تب روماتیسمی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی