اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره آبله مرغان‌

آبله مرغان‌

آبله مرغان عبارت است از یک بیماری خفیف و بسیار مسری که توسط ویروس هرپس زوستر ایجاد می شود. این بیماری می تواند در سنی رخ دهد اما در کودکان شایع تر است .

اگر درباره بیماری آبله مرغان‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر مسعود نموی . دکتر مسعود نموی . متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر نجمه احمدزاده گلی دکتر نجمه احمدزاده گلی متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر فریده افتخارزاده دکتر فریده افتخارزاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر فریده خلیقی سیکارودی دکتر فریده خلیقی سیکارودی متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر عادل فلاح قاجاری دکتر عادل فلاح قاجاری متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر لیلا محمدزاده دکتر لیلا محمدزاده متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر مریم دادگر دکتر مریم دادگر متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر حمید جلیلوند دکتر حمید جلیلوند متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر سودابه آقاجانپور دکتر سودابه آقاجانپور متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر بهادر فرقانی دکتر بهادر فرقانی متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر امید عبدالهی دکتر امید عبدالهی متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر سیدمحمد حسینیان دکتر سیدمحمد حسینیان متخصص داخلی , فوق تخصص روماتولوژی دریافت مشاوره
دکتر زیبا حسینی فرد دکتر زیبا حسینی فرد متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر نادر سیگاری دکتر نادر سیگاری متخصص داخلی , فوق تخصص بیماری کلیه ( نفرولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر ژیلا فرزین پور دکتر ژیلا فرزین پور متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر سمیه اکبرزاده دکتر سمیه اکبرزاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر زهرا شرافت دکتر زهرا شرافت متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر محمدرضا محجوب جلالی دکتر محمدرضا محجوب جلالی متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر سمیه چهل چراغی دکتر سمیه چهل چراغی متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر جمال میرزایی دکتر جمال میرزایی متخصص عفونی , فوق تخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر قوام الدین اشرفی زاده دکتر قوام الدین اشرفی زاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر نرگس رزاقی دکتر نرگس رزاقی متخصص داخلی دریافت مشاوره
دکتر حسین مشتاق دکتر حسین مشتاق متخصص داخلی دریافت مشاوره

عواقب آبله مرغان‌

بهبود خود به خودی . کودکان معمولاً در عرض 10-7 روز بهبود می یابند، در بزرگسالان این مدت بیشتر است و احتمال بروز عوارض در آنها بیشتر است . پس از بهبود، فرد برای تمام عمر در مقابل آبله مرغان ایمنی دارد. گاهی پس از طی شدن سیر بیماری آبله مرغان ، ویروس در بدن به حالت خفته باقی می ماند (احتمالاً در ریشه اعصاب نزدیک نخاع ). این ویروس خفته ممکن است سال ها بعد دوباره بیدار شود و بیماری زونا را ایجاد کند.

دارو آبله مرغان‌

داروهای زیر ممکن است خارش را کم کنند: بی حس کننده های موضعی و آنتی هیستامین های موضعی . این داروها موجب تخفیف خارش به سرعت و در کوتاه مدت می شوند. محصولاتی که حاوی لیدوکایین و پراموکسین هستند کمترین احتمال بروز واکنش های آلرژی را دارند. لوسیون های حاوی فنول ، منتول و کافور (مثل لوسیون کالامین ) نیز شاید توصیه شود. دستور دارویی را در مورد محصولات فوق رعایت کنید. اگر تب وجود دارد، از استامینوفن استفاه کنید. به هیچ عنوان از آسپیرین استفاده نکنید زیرا این دارو ممکن است در بروز نشانگان رای (یک نوع آنسفالیت ) در کودکانی که دچار عفونت ویروسی هستند نقش داشته باشد. امکان دارد آسیکلوویر تجویز شود.

فعالیت آبله مرغان‌

استراحت در رختخواب ضروری نیست . بیمار می تواند فعالیت آرام در یک محیط خنک داشته باشد. اگر هوا خوب باشد، کودک می تواند بیرون از خانه و در سایه بازی کند. تا زمانی که تمام تاول ها دلمه نبسته باشند و تاول جدیدی تشکیل نشود، کودک باید از سایرین جدا باشد و مدرسه نیز نباید برود.

پیشگیری آبله مرغان‌

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد. سرم حاوی پادتن علیه این ویروس برای افرادی که خطر ایجاد بیماری خطرناک در آنها زیاد است (مثل کسانی که داروهای ضدسرطان یا سرکوب کننده ایمنی دریافت می کنند) استفاده می شود. اخیراً یک واکسن جدید برای این بیماری مورد تأیید قرار گرفته است .

اصول کلی آبله مرغان‌

تشخیص معمولاً با ظهور تاول های پوستی داده می شود و بنابراین انجام آزمایش ضرورتی ندارد. درمان با هدف تخفیف علایم انجام می گیرد. برای کاهش خارش از پارچه ، حوله ، یا کمپرس آب سرد استفاده کنید. بیمار را تا حدامکان آرام و خنک نگهدارید. گرما و تعریق باعث بروز خارش می شوند. ناخن ها را کوتاه دارید تا بیمار نتواند خود را بخاراند. خاراندن تاول ها می تواند باعث عفونت ثانویه شود.

رژیم آبله مرغان‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

علائم آبله مرغان‌

علایم زیر معمولاً در کودکان خفیف ، اما در بزرگسالان شدید هستند: تب ، درد شکمی یا احساس ناخوشی عمومی که 2-1 روز طول می کشد. بثورات پوستی که تقریباً در هر جای بدن می تواند پدید آید، از جمله روی پوست سر، آلت تناسلی ، و داخل دهان ، بینی ، گلو، یا مهبل . تاول ها ممکن است در نواحی بسیار وسیعی از پوست گسترده شده باشند، اما در دست و پا کمتر ظاهر می شوند. تاول ها در عرض 24 ساعت می ترکند و در محل آنها دلمه تشکیل می شود. هر 4-3 روز مجموعه هایی از تاول های جدید به وجود می آیند. در بزرگسالان یک سری علایم شبیه آنفلوآنزا وجود دارد.

عوامل آبله مرغان‌

استفاده از داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی بدن

علل آبله مرغان‌

عفونت با ویروس هرپس زوستر. این ویروس از راه قطره های ریز در هوا یا تماس با ضایعات پوستی ، از فرد بیمار انتقال می یابد. دوره نهفته پیش از آغاز علایم بیماری 21-7 روز است. اگر مادر یک نوزاد قبلاً یا در حین حاملگی آبله مرغان گرفته باشد، کودک وی تا چندین ماه در برابر آبله مرغان ایمنی دارد. اما این ایمنی در عرض 12-4 ماه پس از تولد کاهش می یابد.

عوارض آبله مرغان‌

عفونت باکتریایی ثانویه برروی تاول های آبله مرغان ، عفونت ویروسی چشم ، ندرتاً آنسفالیت (التهاب یا عفونت مغز)، احتمال بروز زونا سال ها بعد در دوران بزرگسالی ، ندرتاً باقی ماندن جای تاول ، در صورتی که تاول عفونی شود، میوکاردیت (التهاب عضله قلب )، آرتریت (التهاب مفصل ) به طور گذرا، ذات الریه ، نشانگان رای