اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌

عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌

عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ چیست ؟

عفونت مجرا، کیسه یا غده اشکی ، داکریوسیستیت نام دارد. میکروب های عامل عفونت می توانند به سایر افراد منتقل شوند. عفونت مجرا یا کیسه اشکی در تمام سنین رخ می دهد اما در کودکان شایع تر است . خراش ، انسداد یا تنگی مجرای اشکی که معمولاً ناشی از اختلال ارثی یا عفونت قبلی است ، داکریواستنوزیس نام دارد. انسداد ارثی مجرای اشکی معمولاً در شیرخواران 12-3 هفته ظاهر می شود. انسداد ناشی از عفونت می تواند در هر سنی به دنبال عفونت رخ دهد.

عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

عفونت معمولاً با آنتی بیوتیک ها قابل علاج است . انسداد معمولاً با گشادکردن مجرا یا جراحی قابل علاج است . بهبودی 3 هفته زمان می برد.

برای عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی برای عفونت

اگر دچار عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ شدم چه کار کنم؟

در طول درمان عفونت ، فعالیت را کاهش دهید. از شنا کردن و ورزش های تماسی خودداری کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ وجود دارد؟

درمان طبی مناسبی را برای عفونت های چشم ، بینی یا سینوس انجام دهید.

برای تشخیص عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

غالباً به درمانی غیر از ماساژ نیاز ندارد. جراحی برای گشادکردن و گذاشتن میل در مجرای اشکی . این امر در شیرخواران معمولاً با بیهوشی عمومی مختصری انجام می شود. در بزرگسالان غالباً در مطب پزشک با بی حسی موضعی انجام می گردد. پس از گشادکردن ، دستگاه مجرای اشکی با آب نمک شستشو می گردد. در مورد انسداد (در صورت عدم نیاز به جراحی )، روزی 2 بار مجرای اشکی را با نوک انگشت ماساژ دهید تا محتویات آن دوشیده شود. در مورد عفونت ، درد را با پوشش های مرطوب و گرم تسکین دهید. انسداد کامل ممکن است نیازمند باز کردن مسیر چشم تا بینی با جراحی باشد.

زمانی که به عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی ندارد.

عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ چه علائمی دارد؟

علایم زیر ممکن است در انسداد یا عفونت وجود داشته باشند: اشک ریزش همیشگی از یک یا هر دو چشم تخلیه مخاط و چرک به جای آب از مجرای اشکی . تخلیه ممکن است خود به خود یا با فشار برروی موضع صورت پذیرد. درد، قرمزی و تورم زیر چشم که عفونت را مطرح می کند. قرمزی و تورم مجرای اشکی قرمزی سفیدی چشم در اطراف مجرای اشکی

عوامل موثر در درمان عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ چیست ؟

عفونت معمولاً با آنتی بیوتیک ها قابل علاج است . انسداد معمولاً با گشادکردن مجرا یا جراحی قابل علاج است . بهبودی 3 هفته زمان می برد.

چه چیز هایی باعت بروز عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ می شوند؟

انسداد مجرای اشکی ممکن است ناشی از موارد زیر باشد: اختلال ارثی عفونت باکتریایی مجرا عفونت سینوس یا بینی به ویژه عفونت مزمن بینی پولیپ های بینی آسیب چشم عفونت چشم از جمله قرمزی شدید چشم (کونژکتیویت ) شکستگی بینی یا استخوان های صورت

عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

انسداد بدون درمان ممکن است باعث عفونت گردد. عفونت بدون درمان ممکن است به قرنیه و سایر قسمت های چشم گسترش یابد یا در مجرای اشکی ، جوشگاه دایمی بر جای می گذارد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری عفونت یا انسداد مجرای اشکی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی