اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سیفلیس‌

سیفلیس‌

سیفلیس‌ چیست ؟

سیفلیس عبارت است از یک بیماری آمیزشی مسری که باعث تخریب گسترده بافتی می گردد. سیفلیس با عنوان «مقلد بزرگ » شناخته شده است زیرا علایم آن شبیه بسیاری از بیماری های دیگر است . دستگاه تناسلی ، پوست و دستگاه عصبی مرکزی را درگیر می کند. سیفلیس دو نوع دارد: نوزادان (2-0 هفته ) به دنیا آمده از مادران مبتلا به سیفلیس (نوع مادرزادی ) و نوعی که افراد، از تمام سنین و هر دو جنس را مبتلا می کند که از طریق تماس جنسی آن را کسب می کنند (نوع مسری ).

سیفلیس‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با درمان معمولاً در عرض 3 ماه قابل علاج است . در 10% بیماران ، علی رغم درمان ، سیفلیس در عرض یک سال عود می کند. در این صورت درمان مجدد الزامی است .

برای سیفلیس‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

در صورت نداشتن آلرژی ، پنی سیلین تزریقی و اگر نتوان از پنی سیلین استفاده کرد، سایر آنتی بیوتیک ها می توانند اثر بخشی یکسانی داشته باشند. در صورت لزوم داروهای موضعی جهت علایم پوستی

اگر دچار سیفلیس‌ شدم چه کار کنم؟

تا وقتی معالجه شوید از مقاربت جنسی بپرهیزید. سپس در طی مقاربت جنسی از کاندوم های لاستیکی استفاده کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از سیفلیس‌ وجود دارد؟

در اوایل بارداری ، آزمون سرمی خون از لحاظ سیفلیس را انجام دهید. از بی بندوباری جنسی اجتناب کنید. از تماس جنسی با هر فرد مشکوک به ابتلا، خودداری کنید.

برای تشخیص سیفلیس‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی مثل آزمون سرمی خون جهت سیفلیس ، بررسی میکروسکوپی ترشح حاصل از شانکرو بررسی مایع نخاعی باشند. بعد از درمان ، آزمونها تکرار می گردند. تمام افراد درگیر باید درمان دریافت نمایند. پس از درمان هر ماه به مدت 6 ماه بررسی های آزمایشگاهی را برای کنترل عود، تکرار کنید.

زمانی که به سیفلیس‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی ندارد.

سیفلیس‌ چه علائمی دارد؟

مرحله اول (مسری ؛ 6-3 روز پس از تماس ظاهر می شود): یک زخم قرمز و بدون درد (شانکر) بر روی دستگاه تناسلی ، دهان یا مقعد. این زخم معمولاً در مردان آلت تناسلی و در زنان مهبل یا گردن رحم را درگیر می کند. مرحله دوم (مسری ؛ 6 هفته یا بیش از 6 هفته پس از ظهور شانکر آغاز می گردد): بزرگی غدد لنفاوی در گردن ، زیر بغل یا کشاله ران سردرد بثور بر روی پوست و غشاهای مخاطی آلت تناسلی ، مهبل یا دهان . بثور برآمدگی های کوچک ، قرمز و پوسته دهنده دارد. تب (گاهی اوقات ) مرحله سوم (غیرمسری ؛ ممکن است سالها پس از مراحل اول و دوم ظاهر شود): زوال ذهنی ناتوانی جنسی عدم تعادل عدم احساس یا تیرکشیدن درد در اندام های تحتانی بیماری قلبی

عوامل موثر در درمان سیفلیس‌ چیست ؟

با درمان معمولاً در عرض 3 ماه قابل علاج است . در 10% بیماران ، علی رغم درمان ، سیفلیس در عرض یک سال عود می کند. در این صورت درمان مجدد الزامی است .

چه چیز هایی باعت بروز سیفلیس‌ می شوند؟

میکروب عامل عفونت در هر دو نوع ، تروپونما پالیدوم است . نوع مادرزادی از طریق جریان خون به جنین منتقل می گردد. نوع مسری با تماس جنسی نزدیک با فرد مبتلا به سیفلیس در مراحل اول و دوم منتقل می شود.

سیفلیس‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بدون درمان ، تخریب گسترده نسج و مرگ رخ می دهد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سیفلیس‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی