نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سرخک‌

سرخک‌

سرخک‌ چیست ؟

سرخک یک بیماری ویروسی درگیرکننده مجاری تنفسی و پوست . این بیمای یکی از مسری ترین بیماری های شناخته شده است . در همه سنین می تواند بروز کند ولی در کودکان شایع تر است . سرخک سابقاً بسیار شایع بود ولی اکنون به دلیل واکسیناسیون شیوع آن کاهش یافته است .

سرخک‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

علایم معمولاً پس از حدود سه روز فروکش می کند. کودک واکسینه شده یا کودکی که قبلاً به سرخک مبتلا شده است ، احتمالاً دیگر به آن مبتلا نخواهد شد. اثر حفاظتی ایمنی غیرفعال فراهم شده از طریق تزریق گاه گلوبولین بر ضد سرخک ، حدود سه ماه است .

برای سرخک‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک برای سرخک که یک بیماری ویروسی است ، تجویز نمی شود. با این حال ، در صورت بروز عوارض سرخک ، نظیر پنومونی یا عفونت گوش میانی ، تجویز آنتی بیوتیک ممکن است ضرورت یابد. برای بیماران زیر شانزده سال نباید آسپیرین تجویز شود. به جای آن از استامینوفن برای تسکین ناراحتی و کاهش تب استفاده کنید. برخی تحقیقات نشان دهنده ارتباطی بین مصرف آسپیرین در کودکان در طی بیماری های ویروسی و بروز نشانگان ری بوده اند.

اگر دچار سرخک‌ شدم چه کار کنم؟

تا برطرف شدن تب و ضایعات پوستی استراحت کنید. کودکان را تشویق به استراحت کنید ولی آنها را اجبار نکنید. فعالیت های سبک تا حدی که به چشم فشار وارد نکند قابل قبول است . کودکان تا 10-7 روز پس از برطرف شدن تب و بثورات پوستی نباید به مدرسه بازگردند.

چه راه هایی برای پیشگیری از سرخک‌ وجود دارد؟

واکسیناسیون کودکان بر ضد سرخک . پیشگیری از آن جهت اهمیت دارد که سرخک ـ هرچند به طور نادرعوارض وخیمی به دنبال دارد. اگر فرد واکسینه نشده بر ضد سرخک در معرض این بیماری قرار گیرد، تزریق گاماگلوبولین ممکن است از بیماری پیشگیری کرده یا از شدت آن بکاهد.

برای تشخیص سرخک‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص معمولاً بر اساس ظاهر ضایعات خاص سرخک گذاشته می شود، ولی بررسی های آزمایشگاهی ممکن است برای رد کردن سایر بیماری ها لازم باشد. درمان این بیماری شامل استراحت ، تسکین علایم و جدا کردن بیمار از سایرین در طی دوره مسری بودن بیماری می باشد. اجتناب از کتاب خواندن یا تماشا کردن تلویزیون در طی روزهای اول که چشم ها دچار حساسیت به نور هستند. از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد برای تخفیف سرفه و رقیق شدن ترشحات ریه استفاده کنید؛ با رقیق شدن ترشحات ریه ، دفع آن با سرفه آسان تر می گردد. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. صبح و عصر درجه حرارت خود را اندازه گیری کرده و مقدار آن را ثبت کنید؛ در صورت بروز تب 3/38 درجه سانتیگراد یا بالاتر، برای پایین آوردن تب اقدام کنید.

زمانی که به سرخک‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست . افزایش مصرف مایعات شامل آب ، چای ، شربت آبلیمو، نوشابه و آب میوه توصیه می گردد. مصرف مایعات در رقیق کردن ترشحات ریه و پیشگیری از عوارض ریوی مهم است .

سرخک‌ چه علائمی دارد؟

علایم سرخک معمولاً به ترتیب زیر بروز می کند: تب ، معمولاً شدید. خستگی کاهش اشتها عطسه و آبریزش بینی سرفه خشک و خشن قرمزی چشم و حساسیت به نور نقاط ریز سفید در دهان و حلق ضایعات پوستی قرمزرنگ بر روی پیشانی و اطراف گوش که به تنه گسترش می یابند.

عوامل موثر در درمان سرخک‌ چیست ؟

علایم معمولاً پس از حدود سه روز فروکش می کند. کودک واکسینه شده یا کودکی که قبلاً به سرخک مبتلا شده است ، احتمالاً دیگر به آن مبتلا نخواهد شد. اثر حفاظتی ایمنی غیرفعال فراهم شده از طریق تزریق گاه گلوبولین بر ضد سرخک ، حدود سه ماه است .

چه چیز هایی باعت بروز سرخک‌ می شوند؟

سرخک ناشی از عفونت با ویروس روبئولا است که عمدتاً پوست و مجاری تنفسی را درگیر می سازد. دوره نهفتگی پس از ابتلا به ویروس 14-7 روز است .

سرخک‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت های گوش و سینه پنومونی (ذات الریه) انسفالیت یا مننژیت گلودرد استرپتوکوکی مرگ

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سرخک‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی