نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
زونا (هرپس زوستر)

زونا (هرپس زوستر)

زونا (هرپس زوستر) چیست ؟

زونا عبارت است از یک عفونت ویروسی دستگاه عصبی مرکزی . ویروس زونا (همان ویروس آبله مرغان ) در افرادی که سابقاً آبله مرغان نگرفته اند و غالباً در بیمارانی که نیازمند سرکوب دستگاه ایمنی با دارو برای هرگونه بیماری هستند سرایت می کند. زونا می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد بالای 50 سال شایع تر است .

زونا (هرپس زوستر) چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

تاول های پوستی در عرض 21-14 روز پاک می شوند. البته درد ممکن است تا یک ماه دیگر یا بیشتر طول بکشد. با یک بار گرفتن زونا، معمولاً فرد در برابر آن ایمنی پیدا می کند، اما تعداد کمی از افراد بوده اند که بیش از یک حمله زونا داشته اند.

برای زونا (هرپس زوستر) چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

لوسیون کالامین برای تاول ها برای درد خفیف می توان از دارویی مثل استامینوفن استفاده کرد. در صورت لزوم ، ضد دردهای قوی تر مورد استفاده قرار خواهند گرفت . داروهای آرام بخش برای مدتی کوتاه داروهای کورتیزونی برای تخفیف درد در موارد شدید امکان دارد آسیکلوویر (یک نوع داروی ضد ویروسی ) تجویز شود. در موارد شدید می توان رشته های عصب حسی را با تزریق ماده بی حس کننده بلوک کرد.

اگر دچار زونا (هرپس زوستر) شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. از قرار گرفتن در معرض باد سرد پرهیز کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از زونا (هرپس زوستر) وجود دارد؟

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد. واکسن های تحقیقاتی که برای پیشگیری از آبله مرغان در حال آزمایش هستند نتوانسته اند جلوی زونا را بگیرند. البته فرد با یک بار گرفتن زونا، تا آخر عمر در برابر آن ایمن خواهد بود، مگر در موارد نادر.

برای تشخیص زونا (هرپس زوستر) چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص معمولاً تا زمان بروز بثور پوستی امکان پذیر نیست . قبل از آن ، علایم ممکن است شبیه آپاندیسیت ، جمع شدن مایع دور ریه یا سایر بیماری ها باشند. ندرتاً آزمایش خون ، کشت مایع تاول ها، و نمونه برداری از پوست انجام می گیرد. هدف اصلی درمان عبارت است از تخفیف خارش و درد تا حدامکان ، که برای این کار معمولاً از داروهای مالیدنی و خوراکی استفاده می شود. دردی که پس از پاک شدن تاول ها باقی می ماند را خیلی مشکل بتوان درمان کرد، و متأسفانه هیچ راه قطعی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. به هنگام حمام ، تاول ها را به ملایمت بشویید. روی تاول ها و زخم ها باند نبندید. در وان آبی بخوابید که به آن نشاسته ذرت یا پودر جو دوسر اضافه شده باشد. سایر روش های کاهش درد نیز مطرح هستند، اما تأثیر هیچ کدام به طور قطعی اثبات نشده است . این روش ها عبارتند از تحریک یا مالش متناوب ، استفاده از جریان الکتریکی در پوست ، گرما، اسپری سرد، و قطع رشته های عصبی یا جراحی

زمانی که به زونا (هرپس زوستر) مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود. در هر حال رژیم باید مقوی باشد و در صورت توصیه ، مکمل ویتامینی نیز باید دریافت شود.

زونا (هرپس زوستر) چه علائمی دارد؟

تاول های قرمز و دردناک که امکان دارد در هر جایی از بدن به وجود آیند. این تاول ها 5-4 روز پس از آغاز علایم اولیه ظاهر می شوند. تاول ها معمولاً در روی یک نوار پهن پوست قرمز در امتداد مسیر رشته های عصبی حسی در یک ناحیه خاص پوست پدید می آیند. تاول ها را غالباً می توان در ناحیه قفسه سینه دید که البته تنها در یک طریف بدن گسترش می یابند. تب و لرز خفیف احساس کسالت تهوع ، دل پیچه یا اسهال خفیف درد روی قفسه سینه ، صورت ، یا درد سوزشی در پوست شکم برحسب ناحیه ای که گرفتار شده است .

عوامل موثر در درمان زونا (هرپس زوستر) چیست ؟

تاول های پوستی در عرض 21-14 روز پاک می شوند. البته درد ممکن است تا یک ماه دیگر یا بیشتر طول بکشد. با یک بار گرفتن زونا، معمولاً فرد در برابر آن ایمنی پیدا می کند، اما تعداد کمی از افراد بوده اند که بیش از یک حمله زونا داشته اند.

چه چیز هایی باعت بروز زونا (هرپس زوستر) می شوند؟

زونا توسط همان ویروس آبله مرغان ایجاد می شود. این ویروس ممکن است سال ها در نخاع به حالت خفته باقی بماند تا زمانی که در اثر یک عامل تحریکی دوباره بیدار شود. اما این بار دیگر بیماری آبله مرغان ایجاد نمی شود، بلکه زونا رخ می دهد.

زونا (هرپس زوستر) در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت باکتریایی ثانویه در تاول های زونا درد مزمن ، خصوصاً در سالمندان ، که تا ماه ها یا سال ها در مسیر رشته های حسی محل قبلی وجود تاول ها باقی می ماند. زخم قرنیه عفونت دستگاه عصبی مرکزی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری زونا (هرپس زوستر) به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی