نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
تریشینوز

تریشینوز

تریشینوز چیست ؟

تریشینوز عبارت است از عفونت ناشی از لاروهای انگل هایی که در روده خوک (به ندرت گوشت خرس و برخی حیوانات دریایی ) زندگی می کنند. قسمت های ذیل را درگیر می کند: لوله گوارش (که لاروها از آنجا وارد می شوند)، دستگاه لنفاوی و جریان خون (که از طریق آن جا به جا می شوند)، عضلات بزرگ بدن به ویژه دیافراگم (عضلات بزرگ مورد استفاده در تنفس که قفسه سینه را از شکم جدا می کنند)، اندام های فوقانی و تحتانی که در آنها جایگزین می شوند.

تریشینوز چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در بیشتر افراد معمولاً با داروهای ضد انگل و در موارد شدید با مراقبت حمایتی تخصصی قابل علاج است . چند مورد مرگ گزارش شده است که معمولاً به خاطر نارسایی قلبی یا پنومونی بوده اند.

برای تریشینوز چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضد کرم (معمولاً تیابندازول ) برای کشتن انگل ها کورتیکواستروییدها برای بیماران مبتلا به علایم آلرژی شدید یا درگیری دستگاه عصبی مرکزی می توانید برای کاهش تب و ناراحتی ، از داروهای بدون نیاز به نسخه مثل استامینوفن استفاده کنید.

اگر دچار تریشینوز شدم چه کار کنم؟

تا زمان فروکش کردن علایم ، در بستر استراحت کنید. در طول مدت استراحت در بستر برای کاهش احتمال تشکیل لخته های خونی ورید عمقی ، پاهای خود را مرتب حرکت دهید. به تدریج فعالیت های طبیعی را از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از تریشینوز وجود دارد؟

از مصرف گوشت خوک خودداری کنید (از جمله سوسیس حاضری خوک ).

برای تشخیص تریشینوز چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی برای تشخیص زودهنگام در دسترس نیستند. بیوپسی عضله در 4 هفته اول عفونت ممکن است لاروها یا کیست ها را نشان بدهد. انگل به ندرت در خون ، مدفوع یا مایع مغزی ـ نخاعی یافت می شود.

زمانی که به تریشینوز مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی ندارد.

تریشینوز چه علائمی دارد؟

مراحل اولیه (معمولاً ظرف 10-7 روز شروع می گردد): کاهش اشتها، تهوع ، استفراغ ، اسهال و کرامپ های شکمی مراحل بعدی : پف کردن پلک ها و صورت درد عضلانی خارش و سوزش پوست تعریق تب بالا (40-9/38 درجه سانتیگراد) مراحل انتهایی : علایم فروکش می کنند ولی برخی بافت های عضلانی دچار عفونت دایم با کیست های میکروسکوپی باقی می مانند. در موارد نادر این کیست ها باعث اختلالات قلب و دستگاه عصبی مرکزی می شوند.

عوامل موثر در درمان تریشینوز چیست ؟

در بیشتر افراد معمولاً با داروهای ضد انگل و در موارد شدید با مراقبت حمایتی تخصصی قابل علاج است . چند مورد مرگ گزارش شده است که معمولاً به خاطر نارسایی قلبی یا پنومونی بوده اند.

چه چیز هایی باعت بروز تریشینوز می شوند؟

عفونت با یک انگل ، تریشینلا اسپیرالیس که با خوردن حیوانات دچار عفونت منتقل می شود. پختن کامل ، انگل را می کشد و باعث می شود خوردن گوشت دچار عفونت خطری نداشته باشد. انگل در غذای آلوده (معمولاً روده خام ) از حیوانی به حیوان دیگر منتقل می شود.

تریشینوز در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

غلبه عفونت که می تواند منجر شود به : نارسایی احتقانی قلب نارسایی تنفسی آسیب دایمی به دستگاه عصبی مرکزی آسیب به کلیه سینوزیت

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری تریشینوز به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی