نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
تب ‌خال‌

تب ‌خال‌

تب ‌خال‌ چیست ؟

تب خال عبارت است از یک عفونت ویروسی مسری و شایع (ویروس هرپس سیمپلکس یا HSV-1 ). تب خال گاهی با زرد زخم اشتباه گرفته می شود. در این بیماری ، معمولاً لب ها، لثه ها و ناحیه دهان ، ندرتاً قرنیه ، و گاهی ناحیه تناسلی گرفتار می شوند.

تب ‌خال‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بهبود خود به خودی در عرض چند روز تا یک هفته و گاهی بیشتر. عود تب خال امری معمول است . ویروس برای تمام عمر در بدن باقی می ماند اما معمولاً در حالت خفته قرار دارد. هم اکنون تحقیقات در زمینه تولید واکسن آن ادامه دارد.

برای تب ‌خال‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

استامینوفن برای درد خفیف . از آسپیرین استفاده نکنید، به خصوص در کودکان و نوجوانان . مصرف آسپیرین در بعضی از بیماری های ویروسی می تواند موجب نشانگان رای شود که نوعی التهاب مغز است . سعی نکنید چشم دچار عفونت با ویروس هرپس را خود درمانی کنید، به خصوص با پماد یا قطره کورتیزونی . ترکیبات کورتیزونی باعث رشد بیشتر ویروس هرپس در قرنیه می شوند. امکان دارد داروی موضعی یا خوراکی ضدویروس ، و در مواردی که عفونت باکتریایی ثانویه ایجاد شده باشد، پماد آنتی بیوتیکی تجویز شود. امکان دارد مصرف مداوم داروهای خوراکی برای پیشگیری از عود مکرر بیماری توصیه شود.

اگر دچار تب ‌خال‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. تنها باید از تماس نزدیک ، به خصوص بوسیدن خودداری شود تا موقعی که ضایعات کاملاً بهبود یابند. از تماس با نوزادان یا بیمارانی که داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می کنند خوداری کنید (استعداد ابتلای آنها به عفونت زیادتر است ).

چه راه هایی برای پیشگیری از تب ‌خال‌ وجود دارد؟

از تماس فیزیکی با افرادی که ضایعات فعال دارند خودداری کنید. به هنگام تب خال ، برای جلوگیری از انتقال ویروس ، دستان خود را مرتب بشویید. با مالیدن روزانه داروی آسیکلوویر شاید بتوان جلوی بروز آن را گرفت .

برای تشخیص تب ‌خال‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

ظاهر ضایعات پوستی معمولاً برای تشخیص کافی است ، اما در عین حال می توان مایع موجود در تاول را برای تأیید تشخیص مورد آزمایش قرار داد. مایعات خنک بنوشید یا بستنی یخی بجوید تا ناراحتی کمتر شود. در 24 ساعت اول پس ظاهر شدن ضایعات پوستی ، یک تکه یخ را تا حدود یک ساعت روی محل قرار دهید. این کار ممکن است باعث تسریع بهبودی شود. به هیچ وجه چشم دچار عفونت هرپسی را نمالید یا نخارانید. برای پیشگیری از شعله ور شدن مجدد بیماری ، زمانی که قرار است مدت زیادی را در بیرون از خانه بگذارنید، روی لب های خود پماد اکسید روی یا کرم ضدآفتاب بمالید

زمانی که به تب ‌خال‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

تب ‌خال‌ چه علائمی دارد؟

پیدایش تاول های بسیار کوچک و دردناک معمولاً در اطراف دهان ، و گاهی روز ناحیه تناسلی . این تاول ها گروهی ظاهر می شوند و در اطراف هر کدام یک حلقه قرمز وجود دارد. داخل این تاول ها مایع وجود دارد اما پس از مدتی تاول ها خشک شده و ناپدید می شوند. اگر چشم نیز دچار عفونت شود، علایمی چون درد و قرمزی چشم ، احساس این که در چشم چیزی وجود دارد، حساسیت به نور، و اشک ریزش بروز می کنند.

عوامل موثر در درمان تب ‌خال‌ چیست ؟

بهبود خود به خودی در عرض چند روز تا یک هفته و گاهی بیشتر. عود تب خال امری معمول است . ویروس برای تمام عمر در بدن باقی می ماند اما معمولاً در حالت خفته قرار دارد. هم اکنون تحقیقات در زمینه تولید واکسن آن ادامه دارد.

چه چیز هایی باعت بروز تب ‌خال‌ می شوند؟

عفونت با ویروس هرپس که به پوست تهاجم می کند و غالباً پیش از ایجاد عفونت فعال ، تا ماه ها یا سال ها در آنجا باقی می ماند. اغلب افراد پادتن هایی را بر علیه ویروس تولید می کنند که موجب کنترل ویروس می شوند مگر این که عوامل خطر وجود داشته باشند. ویروس از طریق تماس فرد تماس فرد به فرد یا تماس با ترشحات بزاقی ، چشمی ، ادرار یا مدفوع انتقال می یابد. تاول ها و زخم های تب خال تا زمانی که بهبود نیافته باشند مسری هستند، چه در موقع اولین بروز تب خال و چه در شعله ور شدن های مجدد آن

تب ‌خال‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

اختلال دایمی بینایی ، در صورتی که عفونت چشمی هرپس درمان نشود. عفونت شدید و گسترش در بیماران اگزمایی ندرتاً مننژیت (عفونت یا التهاب پرده های مغز) یا آنسفالیت (عفونت یا التهاب خود مغز)

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری تب ‌خال‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی