اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری ایدز

بیماری ایدز

بیماری ایدز چیست ؟

ایدز عبارت است از به وجود آمدن ضعف عمده در دستگاه ایمنی بدن (نقص ایمنی ). این امر باعث کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت ها و توانایی سرکوب سلول های غیرطبیعی مثل سلول های سرطانی می شود. ویروس ایدز سلول های ایمنی موجود در خون (لنفوسیت ها) و سلول های ایمنی موجود در بافت ها (مغز استخوان ، طحال ، کبد و گره های لنفاوی ) را درگیر می سازد. این سلول ها در تولید پادتن برای مقابله با بیماری ها و سرطان ها نقش دارند. در مجموع باید گفت که ایدز یک نوع نقص ایمنی ثانویه است که در سیر عفونت با ویروس ایدز ایجاد می شود

بیماری ایدز چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این بیماری در حال حاضر غیرقابل معالجه است . البته علایم را می توان تخفیف داد یا کنترل نمود و تحقیقات علمی در رابطه با این بیماری و درمان آن ادامه دارند. ایدز ممکن است تا سال ها پس از مثبت شدن آزمون آلودگی به ویروس خود را نشان ندهد. زمانی که ایدز به صورت آشکار خود را نشان دهد، میانگین بقا مدت متغیراست .

برای بیماری ایدز چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

در حال حاضر داروها در معالجه عفونت ایدز مؤثر نیستند. برای مقابله با عفونت ها یا پیشگیری از آنها ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. داروهای ضد ویروسی (دیدانوزین ، استاوودین ، زالسی تابین ، زیدوودین ) و نیز داروهای مهارکننده پروتئاز در درمان عفونت با ویروس ایدز مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است پیشرفت بیماری را به تأخیر اندازند. تجویز آنها باید توسط پزشکان با تجربه انجام پذیرد. با این داروها (مثل زیدووین ) می توان انتقال عفونت به نوزادان مادران حامله را کاهش داد. تحقیقات زیادی در رابطه با داروهای جدیدتر و واکسن آن در دست انجام هستند.

اگر دچار بیماری ایدز شدم چه کار کنم؟

فعالیت ها به وضعیت سلامت هر فرد بستگی دارند. علایمی مثل خستگی یا وجود عفونت می توانند بعضی از فعالیت ها را محدود کنند. استراحت مهم است ، اما توصیه می شود به طور منظم ورزش انجام گیرد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری ایدز وجود دارد؟

از تماس جنسی با افرادآلوده یا افرادی که موادمخدر تزریقی مصرف می کنند خودداری شود. از کاندوم استفاده شود. بی بندوباری جنسی کنار گذاشته شود. از تزریق موادمخدر جداً خودداری شود. سوزن های غیراستریل نباید به طور اشتراکی مصرف شوند. خون یا فرآورده های خونی باید از لحاظ آلودگی بررسی شده باشد

برای تشخیص بیماری ایدز چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

با انجام آزمایش خون و آزمون پادتن ضد ویروس ایدز (ممکن است حتی تا 6 ماه پس از شروع آلودگی مثبت نشود) می توان تشخیص را تأیید نمود. در بیمارانی که آلودگی به ویروس ایدز تشخیص داده می شود باید وجود سایر بیماری های آمیزشی و سایر عفونت ها مثل سل نیز مورد بررسی قرار گیرد. برای مقابله با اضطراب و افسردگی ناشی از ابتلا به این بیماری و احتمال مرگ باید روان درمانی یا مشاوره انجام شود. در صورت بروز عوارض ، ممکن است نیاز به بستری شدن وجود داشته باشد. بعضی از بیماران وارد برنامه های تحقیقاتی می شوند که با هدف دستیابی به درمان های بهتر یا واکسن یا بیماری انجام می گیرند. در این گونه برنامه ها، مراقبت ممکن است به طور رایگان انجام پذیرد. توجه داشته باشید که تشخیصی زودهنگام کمک کننده است . اگر در معرض خطر هستید، برای بررسی مراجعه کنید، حتی اگر احساس می کنید که در سلامت کامل به سر می برید. اگر می خواهید حامله شوید، یا این که حامله هستید، انجام آزمون ویروس ایدز ممکن است کمک کننده باشد. در صورت مثبت بودن آزمون ویروس ایدز به هنگام حاملگی ، با درمان های مخصوص می توان احتمال عفونت در نوزاد را به حداقل رساند. در صورت وجود گروه های حمایتی ، به آنها بپیوندید. از تماس با افرادی که دچار عفونت هستند، حتی سرماخوردگی ، پرهیز کنید.

زمانی که به بیماری ایدز مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

تغذیه باید کافی و مناسب باشد. سوءجذب ، سوخت وساز تغییر یافته ، و کاهش وزن در بیماران مبتلا به ایدز شایع هستند. از خوردن تخم مرغ خام ، شیر غیرپاستوریزه ، یا سایر مواد غذایی بالقوه آلوده خودداری شود.

بیماری ایدز چه علائمی دارد؟

عفونت اولیه با ویروس ایدز ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. خستگی ، کاهش وزن بدون توجیه ، تعریق شبانه عفونت های مکرر تنفسی و پوستی تب تورم گره های لنفاوی در تمام بدن زخم در دهان تغییرات ناحیه تناسلی ؛ بزرگ شدن طحال اسهال

عوامل موثر در درمان بیماری ایدز چیست ؟

این بیماری در حال حاضر غیرقابل معالجه است . البته علایم را می توان تخفیف داد یا کنترل نمود و تحقیقات علمی در رابطه با این بیماری و درمان آن ادامه دارند. ایدز ممکن است تا سال ها پس از مثبت شدن آزمون آلودگی به ویروس خود را نشان ندهد. زمانی که ایدز به صورت آشکار خود را نشان دهد، میانگین بقا مدت متغیراست .

چه چیز هایی باعت بروز بیماری ایدز می شوند؟

عفونت با ویروس ایدز ـ نوعی رترو ویروس ـ که به سلول های دستگاه ایمنی حمله کرده ، آنها را نابود می سازد و باعث کاهش مقاومت بدن به عفونت ها و بعضی از سرطان ها می شود.

بیماری ایدز در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت جدی در دستگاه های مختلف بدن سرطان مرگ

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری ایدز به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی