اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آتلکتازی‌

آتلکتازی‌

آتلکتازی‌ چیست ؟

آتلکتازی عبارت است از جمع شدن یک قسمت از یا تمامی یک ریه . این وضعیت باعث عدم جذب اکسیژن به مقدار کافی از ریه می شود

آتلکتازی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

آتلکتازی ندرتاً زندگی را به خطر می اندازد و معمولاً خود به خود برطرف می شود. در صورتی که آتلکتازی به علت ترشحات مخاطی غلیظ یا جسم خارجی ایجاد شده باشد، بیرون کشیدن آنها باعث رفع آن خواهد شد.اگر علت آتلکتازی یک تومور باشد، سرنوشت بیمار به ماهیت تومور بستگی دارد.

برای آتلکتازی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت ، که به طور اجتناب ناپذیر همراه با آتلکتازی رخ خواهد داد. داروهای ضد درد برای رفع درد خفیف از مصرف داروهای خواب آور پرهیز کنید. ممکن است آنها باعث عود آتلکتازی شوند.

اگر دچار آتلکتازی‌ شدم چه کار کنم؟

به محض روبه بهبود گذاشتن علایم ، فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از آتلکتازی‌ وجود دارد؟

وادار کردن به سرفه و تنفس عمیق هر 2-1 ساعت پس از عمل جراحی که حین آن از بیهوشی عمومی استفاده شده است . همچنین حتی الامکان بیمار باید در تخت جابجا شود و تغییر وضعیت دهد. به هنگام بیماری ریوی ، یا پس از عمل جراحی ، مایعات باید بیشتر مصرف شوند، چه به صورت خوراکی و چه به صورت تزریقی . به این ترتیب ترشحات ریه رقیق تر و نرم تر خواهند شد. اشیای کوچکی که احتمال دارد بچه های کوچک آنها را استنشاق کنند از دسترسی آنها دور نگه دارید.

برای تشخیص آتلکتازی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمایش برای اندازه گیری اکسیژن و دی اکسیدکربن خون و نیز عکس برداری از قفسة سینه جراحی برای برداشتن تومور برونکوسکپی برای در آوردن جسم خارجی یا ترشحات مخاطی غلیظ حداکثر همکاری را در زمینة دستورات پس از عمل جراحی داشته باشید. وضعیت خود را در تخت مرتباً عوض کنید، و سعی کنید مرتباً سرفه نمایید و نفس عمیق بکشید. توجه داشته باشید که هنگام سرفه ، یک بالش را محکم روی محل تخلیه فشار دهید. سیگار را ترک کنید. روش تخلیة ترشحات را فرابگیرید و پس از ترخیص اجرا کنید.

زمانی که به آتلکتازی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

هیچ رژیم غذایی خاصی توصیه نمی شود، اما حداقل 8 لیوان آب یا سایر مایعات در شبانه روز بنوشید تا ترشحات ریه رقیق و نرم شود.

آتلکتازی‌ چه علائمی دارد؟

جمع شدن ناگهانی و دربرگیرنده یک ناحیة وسیع از ریه : درد قفسة صدری تنگی نفس ؛ تند تند نفس کشیدن شوک (ضعف شدید، رنگ پریدگی پوست ، تند شدن ضربان قلب ) گیجی و منگی جمع شدن تدریجی : سرفه تب تنگی نفس علامت دیگری وجود ندارد.

عوامل موثر در درمان آتلکتازی‌ چیست ؟

آتلکتازی ندرتاً زندگی را به خطر می اندازد و معمولاً خود به خود برطرف می شود. در صورتی که آتلکتازی به علت ترشحات مخاطی غلیظ یا جسم خارجی ایجاد شده باشد، بیرون کشیدن آنها باعث رفع آن خواهد شد.اگر علت آتلکتازی یک تومور باشد، سرنوشت بیمار به ماهیت تومور بستگی دارد.

چه چیز هایی باعت بروز آتلکتازی‌ می شوند؟

انسداد مجراهای هوایی کوچک یا بزرگ ریه توسط : ترشحات مخاطی غلیظ در اثر عفونت یا یک بیماری دیگر مثل فیبروزکیستیک وجود تومور در داخل مجرای هوایی وجود تومور یا رگهای خونی خارج از مجرای هوایی به نحوی که روی مجرای هوایی فشار وارد بیاورند استنشاق جسم خارجی ، مثل اسباب بازی های کوچک یا بادام کوهی (پسته شام ) جراحی طولانی مدت قفسة سینه یا شکم تحت بیهوشی عمومی صدمه به قفسة سینه یا شکستگی دنده ها زخم نافذ بزرگ شدن گره های لنفاوی

آتلکتازی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ذات الریه آبسة کوچک داخل ریه دایمی شدن جمع شدگی بافت ریه و تشکیل بافت جوشگاهی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری آتلکتازی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی