نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نشانگان تونل مچ دستی‌

نشانگان تونل مچ دستی‌

نشانگان تونل مچ دستی‌ چیست ؟

نشانگان تونل مچ دستی عبارت است از یک اختلال مربوط به رشته های عصبی دست که باعث درد و بی حسی عمدتاً در شست و 3 انگشت اول دست می شود. در این اختلال ، عصب میانی و یا عصب زند زیریین در محل عبور از مچ دست و نیز رگ های خونی و تاندون های دست دچار مشکل می شوند.

نشانگان تونل مچ دستی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

گاهی به طور خود به خودی و گاهی با جراحی خوب می شود. در صورتی که عضلات دست تحلیل رفته باشند یا رشته های عصبی دچار تغییراتی شده باشند، معمولاً نیاز به جراحی دارد.

برای نشانگان تونل مچ دستی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدالتهاب برای کاهش التهاب تزریق کورتیزون داخل مچ دست برای کاهش التهاب مصرف ویتامین ب 6 (پیریدوکسین ) ممکن است علایم را کاهش دهد؛ تنها در صورتی از این ویتامین استفاده کنید که برای مشکلتان تجویز شده باشد.

اگر دچار نشانگان تونل مچ دستی‌ شدم چه کار کنم؟

تا حدی که قدرت تان اجازه می دهد، فعالیت خود را حفظ کنید. در صورت انجام جراحی ، دو هفته فرصت دهید تا محل عمل خوب شود. امکان دارد نرمش هایی برای دست توصیه شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از نشانگان تونل مچ دستی‌ وجود دارد؟

به هنگام فعالیت مرتب با دست ، حداقل یک بار در هر ساعت به دست خود استراحت بدهید. در صورتی که کار شما احتیاج به استفاده مرتب از دست دارد، از مچ بند استفاده کنید.

برای تشخیص نشانگان تونل مچ دستی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

امکان دارد بررسی های تشخیصی شامل موارد زیر باشند: بررسی الکتروفیزیولوژیک رشته های عصبی (با ثبت فعالیت الکتریکی عضلات ) و عکس برداری از دست و مچ دست - در ابتدا معمولاً درمان محافظه کارانه انجام می گیرد. - احساس ناراحتی و درد در دست معمولاً با تکان دادن دست یا آویزان کردن آن بهتر می شود. اگر شب با درد دست از خواب بلند شدید، دست خود را کنار تخت آویزان کنید و آن را مالش یا تکان دهید. - امکان دارد بستن آتل مخصوص توصیه شود. - وقتی پشت رایانه نشسته اید، ارتفاع میز، صفحه کلید، و صندلی را به طور مناسب تنظیم کنید. هنگام کار با رایانه ، به ازای هر ساعت کار، مقداری به خود استراحت دهید. - جراحی با هدف آزاد کردن رشته های عصبی که تحت فشار هستند انجام می گیرد. با جراحی ، علاج در 95% از بیماران به طور کامل برطرف می شود. این عمل جراحی را می توان بدون بستری کردن در بیمارستان انجام داد. محل عمل در عرض دو هفته التیام می یابد.

زمانی که به نشانگان تونل مچ دستی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

یک رژیم طبیعی و متعادل داشته باشید.

نشانگان تونل مچ دستی‌ چه علائمی دارد؟

گزگز یا بی حسی در قسمتی از دست دردهای تند و تیزی که از مچ دست به سمت بازو تیر می کشند، به خصوص در شب احساس سوزش در انگشتان خشکی صبحگاهی یا گرفتگی عضلات دست ضعف شست افتادن اشیاء از دست به طور مکرر ناتوان بودن از مشت کردن دست براق و خشک شدن پوست دست

عوامل موثر در درمان نشانگان تونل مچ دستی‌ چیست ؟

گاهی به طور خود به خودی و گاهی با جراحی خوب می شود. در صورتی که عضلات دست تحلیل رفته باشند یا رشته های عصبی دچار تغییراتی شده باشند، معمولاً نیاز به جراحی دارد.

چه چیز هایی باعت بروز نشانگان تونل مچ دستی‌ می شوند؟

وارد آمدن فشار روی رشته های عصبی در مچ دست به علت متورم یا ملتهب شدن بافت یا تشکیل جوشگاه : التهاب غلاف های تاندونی ، اغلب به دنبال التهاب مفصل شکستگی ساعد رگ به رگ شدن یا در رفتگی مچ دست

نشانگان تونل مچ دستی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بی حسی و کرختی دایمی ، و ضعیف شدن شست یا سایر انگشتان دست فلج دایمی بعضی از عضلات دست و انگشتان

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نشانگان تونل مچ دستی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی