نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نارکولپسی‌

نارکولپسی‌

نارکولپسی‌ چیست ؟

نارکولپسی یک اختلال نادر خواب که مشخصه آن عبارتست از حملات غیرقابل کنترل به خواب رفتن در هر جا یا هر زمان . پس از یک حمله خواب 15-10 دقیقه ای ، فرد تنها به مدت کوتاهی احساس آسایش می کند و پس از آن دوباره احساس ناخوشایند خواب آلودگی به سراغ وی می آید. این حملات خواب ممکن است در حال رانندگی ، صحبت کردن یا کارکردن رخ دهند. این عارضه در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بروز کرده و در سراسر زندگی ادامه می یابند.

نارکولپسی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این اختلال در تمام طول عمر ادامه می یابد ولی طول عمر را کاهش نمی دهد. علایم ممکن است با بالا رفتن سن بدتر شوند. با این حال در خانم ها، علایم ممکن است پس از یائسگی بهبود یابد. درمان دارویی ممکن است تناوب حملات خواب را کاهش دهد.

برای نارکولپسی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

از داروهای محرک که سطح هوشیاری روزانه را افزایش می دهند ممکن است استفاده شود. داروهای ضدافسردگی برای سایر علایم (فلج لحظه ای ) ممکن است تجویز شود.

اگر دچار نارکولپسی‌ شدم چه کار کنم؟

از پرداختن به فعالیت هایی که وقوع خواب ناگهانی در طی آنها خطر صدمه دیدن را به دنبال دارد، نظیر رانندگی در مسافت های طولانی ، بالا رفتن از نردبان یا کارکردن در اطراف ماشین آلات خطرناک ، اجتناب کنید. ورزش گاهی می تواند تعداد حملات خواب را کاهش دهد. برای رسیدن به حداکثر تناسب فیزیک خود تلاش کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از نارکولپسی‌ وجود دارد؟

روش پیشگیری شناخته شده ای ندارد.

برای تشخیص نارکولپسی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی وضعیت خواب در یک آزمایشگاه خواب ممکن است توصیه گردد. درمان معمولاً شامل در نظر گرفتن زمان های خواب منظم در طی روز به همراه داروهایی برای کمک به مهار خواب آلودگی است . از یک دستبند یا گردن آویز که نشان دهنده بیماری شما برای دیگران باشد، استفاده کنید.

زمانی که به نارکولپسی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

نارکولپسی‌ چه علائمی دارد؟

هر یک از علایم زیر (10% افراد دچار نارکولپسی دارای همه علایم زیر هستند): حملات خواب که ممکن است تا ده بار در طی یک روز رخ دهند. این حملات می تواند در طی مطالعه یا سایر فعالیت ها بروز کند، یک حمله خواب برای بیمار احساس سرحال بودن را به ارمغان می آورد، ولی ممکن است مدت کوتاهی بعد حمله دیگری عارض شود. وقوع رؤیاها، صداها یا توهم های واضح در شروع حمله خواب یا هنگام بیدار شدن فلج موقت (از دست دادن ناگهانی قدرت عضلانی ) در طی حمله خواب یا درست قبل از بیداری کامل خواب آلودگی غیرقابل اجتناب در طی روز

عوامل موثر در درمان نارکولپسی‌ چیست ؟

این اختلال در تمام طول عمر ادامه می یابد ولی طول عمر را کاهش نمی دهد. علایم ممکن است با بالا رفتن سن بدتر شوند. با این حال در خانم ها، علایم ممکن است پس از یائسگی بهبود یابد. درمان دارویی ممکن است تناوب حملات خواب را کاهش دهد.

چه چیز هایی باعت بروز نارکولپسی‌ می شوند؟

نامشخص . درگیری احتمالی دستگاه ایمنی . گاهی این حالت در پی عفونت های مغزی یا صدمات سر بروز می کند.

نارکولپسی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

آسیب های ناشی از وقوع یک حمله ناگهانی خواب در طی فعالیت های پرخطر

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نارکولپسی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی