اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نشانگان داون‌

نشانگان داون‌

نشانگان داون‌ چیست ؟

نشانگان داون عبارت است از عقب ماندگی ذهنی و ناهنجاری در بسیاری از اعضاء که به علت یک ناهنجاری کروموزومی عمده ارثی به وجود می آید.

نشانگان داون‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بسیاری از کودکان دچار نشانگان داون با آموزش و تربیت مخصوص دارای زندگی شاد، پر از محبت و مفیدی خواهد بود. البته طول عمر افراد دچار نشانگان داون کمتر از افراد سالم است .

برای نشانگان داون‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک برای عفونت های مکرر. توجه داشته باشید که دارویی برای معالجه نشانگان داون وجود ندارد.

اگر دچار نشانگان داون‌ شدم چه کار کنم؟

کودک را در یک محیط حفاظت شده به فعالیت هر چه بیشتر تشویق کنید (مگر اینکه بیماری قلبی وجود داشته باشد).

چه راه هایی برای پیشگیری از نشانگان داون‌ وجود دارد؟

اگر حامله هستید و بالای 35 سال سن دارید، یا اینکه سابقه نشانگان داون در خانواده شما یا همسرتان وجود دارد، درخواست آمنیوسنتز بکنید (گرفتن نمونه از کیسه آب برای انجام بررسی های مختلف از جمله بررسی های ژنتیکی ). با کمک این آزمایش می توان متوجه نشانگان داون جنین در همان اوایل حاملگی شد. اگر سابقه نشانگان داون در خانواده شما یا نامزدتان وجود دارد، پیش از تشکیل خانواده برای مشاوره ژنتیکی مراجعه کنید.

برای تشخیص نشانگان داون‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تا آنجا که می توانید برنامه ها و منابع مختلفی که برای کمک به کودکان دچار نشانگان داون وجود دارد را شناسایی و از آنها استفاده کنید. روان درمانی یا مشاوره برای والدین . بسیاری از والدین خود را به خاطر ناهنجاری کودکشان سرزنش می کنند و نیاز به کمک برای مبارزه با احساس گناه بیجا و زیان بار خود دارند. توصیه می شود که از برنامه های مخصوص برای آموزش شیرخوار استفاده شود. انجام عمل جراحی برای تصحیح اختلالات مادرزادی قلب یا روده اگر نگهداری از کودک در خانه امکان پذیر نباشد، کودک را می توان در مراکز یا خانه های مخصوص این کودکان تحت مراقبت قرار داد.

زمانی که به نشانگان داون‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود. امکان دارد صبر بیشتری برای تغذیه شیرخوار مورد نیاز باشد. بعضی از این شیرخواران در مکیدن پستان مشکل دارند یا علاقمند به غذا خوردن نیستند.

نشانگان داون‌ چه علائمی دارد؟

به مدت کوتاهی پس از تولد: عضلات تون طبیعی ندارند و نوزاد شل به نظر می رسد. ناهنجاری های سر و گردن مثل کوچک یا غیرطبیعی بودن شکل جمجمه ؛ چشمان بادامی ؛ دهان کوچک و زبان بیرون زده دستان پهن که دارای خطوط کف دستی بزرگ و غیر طبیعی هستند. گاهی انگشت کوچک دست به سمت داخل انحنا یافته است . صدا غیر طبیعی در قلب در مراحل بعدی : عقب ماندگی رشد و نمو. کودک هیچگاه به اندازه بدنی و قد مناسب نمی رسد. درجات متفاوتی از عقب ماندگی ذهنی

عوامل موثر در درمان نشانگان داون‌ چیست ؟

بسیاری از کودکان دچار نشانگان داون با آموزش و تربیت مخصوص دارای زندگی شاد، پر از محبت و مفیدی خواهد بود. البته طول عمر افراد دچار نشانگان داون کمتر از افراد سالم است .

چه چیز هایی باعت بروز نشانگان داون‌ می شوند؟

ژنتیکی است . وجود یک کروموزوم اضافی در سلول تخم بارور شده باعث بروز ناهنجاری هایی به هنگام رشد جنین می شود. در یک سوم موارد، این کروموزوم اضافی از پدر است .

نشانگان داون‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

افزایش احتمال بروز سرطان خون و بیماری تیرویید افزایش احتمال بروز عفونت ها نارسایی احتقانی قلب به علت ناهنجاری های مادرزادی قلب بیماری آلزایمر در یک سوم از بیماران بالای 35 سال

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نشانگان داون‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی