اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری حرکت‌

بیماری حرکت‌

بیماری حرکت‌ چیست ؟

بیماری حرکت یک عارضه ناخوشایند موقتی که در طی مسافرت بروز می کند و مشخصه آن منگی و دل آشوبه است . این اختلال مجاری نیم دایره گوش داخلی را درگیر می سازد. این مجاری پر از مایع مسؤول حفظ تعادل هستند.

بیماری حرکت‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در صورت تداوم علایم ، پس از پایان سفر یا مدت کوتاهی پس از آن رفع می شوند.

برای بیماری حرکت‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای موارد خفیف ، مسفر داروهای بدون نسخه نظیر دیمن هیدرینات (درامامین ) یا مکلزین (بونین ) قبل و در طی سفر ممکن است کافی باشد. برای مسافرت ممکن است برچسب های پوستی اسکوپولامین تجویز گردد. پس از پایان سفر فوراً این برچسب های پوستی را بردارید؛ مصرف بلندمدت آن توصیه نمی شود.

اگر دچار بیماری حرکت‌ شدم چه کار کنم؟

برای به حداقل رساندن علایم در طی سفر، در وضعیت تکیه داده استراحت کرده و نگاه خود را به یک جسم دور متمرکز کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری حرکت‌ وجود دارد؟

قبل یا در طی سفر از خوردن غذای حجیم یا مصرف الکل خودداری کنید. - در نواحی با حداقل حرکت در هواپیما (معمولاً بر روی بال ها) و قایق بنشینید. - در صورت امکان بر روی صندلی خود تکیه دهید. - نفس های عمیق و آهسته بکشید. - در صورت امکان از مکان هایی که در آن سیگار کشیده می شود دوری کنید. - در هواپیما یا اتوبوس دستگاه تهویه بالای سر را روشن کنید تا هوا بهتر جریان پیدا کند. - از مطالعه کردن خودداری کنید. - قبل از مسافرت از داروهای پیشگیری کننده از بیماری مسافرت استفاده کنید. - در بعضی خطوط هوایی روش های اصلاح رفتاری برای افرادی که دچار ترس از پرواز بوده یا بیماری مسافرت دارند ارایه می گردد. برای دریافت اطلاعات در این زمینه با خط هوایی مربوطه یا دفتر مسافرتی خود تماس بگیرید. - عوامل روانی نیز در بیماری مسافرت دخیل اند. سعی نمایید قبل از عازم شدن به سفر نگرانی های خود را برطرف نمایید. در این باره خوش بین باشید. در صورتی که شغل یا شیوه زندگی شما ایجاب می کند که مرتب در سفر باشید و شما معمولاً دچار بیماری مسافرت می شوید برای دریافت روان درمانی یا مشاوره با متخصص مربوطه اقدام نمایید. - یک روش درمانی پیشگیری کننده عبارتست از حساسیت زدایی (تمرین های خاص برای استفاده از چشم ها که ممکن است به جلوگیری از بروز علایم بیماری مسافرت کمک کند).

برای تشخیص بیماری حرکت‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

به محض بروز علایم ، سعی کنید در یک اتاق تاریک استراحت کرده و یک دستمال خیس شده با آب خنک را بر روی چشم ها و پیشانی خود بگذارید. جلوی استفراغ خود را نگیرید چرا که به تخفیف تهوع کمک می کند ولی خود را مجبور به استفراغ نکنید.

زمانی که به بیماری حرکت‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

قبل یا در طی سفرهای کوتاه از غذاهای سبک استفاده کرده یا اصلاً غذا نخورید. برای سفرهای طولانی تر، از مصرف مکرر مقادیر اندک آشامیدنی (چای و آب میوه ) برای حفظ مایعات بدن استفاده کنید. از مصرف الکل ، نوشیدنی های کربناته و نوشیدنی های بسیار سرد خودداری کنید.

بیماری حرکت‌ چه علائمی دارد؟

بی اشتهایی تهوع و استفراغ احساس حرکت دورانی ضعف و بی تعادلی گیجی خمیازه

عوامل موثر در درمان بیماری حرکت‌ چیست ؟

در صورت تداوم علایم ، پس از پایان سفر یا مدت کوتاهی پس از آن رفع می شوند.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری حرکت‌ می شوند؟

مسافرت به ویژه سفر با هواپیما، قایق یا اتومبیل ؛ سواری تفریحی و تاب سوار شدن در پارک ها، حرکت نامنظم سبب تغییراتی در مایع مجاری نیم دایره گوش داخلی می شود که پیام هایی به مرکز استفراغ در مغز مخابره می کند.

بیماری حرکت‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

از دست دادن آب بدن در اثر استفراغ افتادن و آسیب های ناشی از بی تعادلی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری حرکت‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی