اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌

بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌

بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ چیست ؟

اختلال هراس نوعی اضطراب شدید خودبه خودی که حملات آن عودکننده و غیرقابل پیش بینی است بیشتر این حملات 10-2 دقیقه طول می کشد ولی برخی حملات ممکن است بیش از 2-1 ساعت نیز به طول انجامد. این نوع اضطراب با علایم حمله ای بروز می کند (اغلب در حین خواب )، در حالی که در اضطراب مزمن (اضطراب عمومی )، اضطراب حالت پایدار دارد.

بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در بسیاری از بیماران این اختلال به صورت حملات اندک در طی دوره محدود که فروکش طولانی مدت بیماری را به دنبال دارد بروز می کند. در مورد سایر بیماران ، روان درمانی یا تجویز داروها ممکن است مؤثر باشد.

برای بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پزشک ممکن است برای بیمار داروهای ضدافسردگی ، بنزودیازپین یا داروهای مسدودکننده گیرنده بتا تجویز کنند. داروی تجویز شده ممکن است پس از 12-6 ماه درمان به آهستگی کاهش داده شده یا به طور موقت قطع گردد تا مشخص شود آیا حملات هراس عود می کند یا خیر. اگر حملات عود نکند دارو را می توان برای همیشه قطع کرد.

اگر دچار بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ شدم چه کار کنم؟

به طور منظم ورزش کنید. شب به اندازه کافی استراحت کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ وجود دارد؟

اقدام خاصی برای پیشگیری از حمله اولیه وجود ندارد؛ درمان به پیشگیری از حملات بعدی کمک می کند.

برای تشخیص بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی سوابق پزشکی و معاینه توسط پزشک - بررسی های آزمایشگاهی در صورت لزوم برای رد کردن سایر اختلالات - در مورد احساسات خود با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید. این اقدام گاهی اضطراب شما را کاهش می دهد. - افکار و احساسات اضطرابی خود را به طور روزانه در یک دفتر ثبت نمایید. با بررسی اطلاعات ثبت شده علل اضطراب خود و راه حل های احتمالی آن را ارزیابی کنید. - روش های آسوده سازی را فرا بگیرید. برای برخی افراد، تجویز دارو مؤثر است . - تا حد امکان استرس را در زندگی خود کاهش دهید. - برای رفع علایم مربوط به تنفس عمیق و سریع ، یک کیسه کاغذی کوچک را جلوی دهان و بینی خود بگیرید و به مدت چند دقیقه درون آن تنفس کنید.

زمانی که به بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

مصرف کافئین به هر شکل (قهوه ، چای ، نوشیدنی های غیرالکلی ) را قطع کنید. با قطع مصرف این نوشیدنی ها ممکن است دچار علایم محرومیت نظیر سردرد یا خستگی شوید، ولی این علایم در عرض چند روز برطرف می شوند.

بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ چه علائمی دارد؟

علایم جسمی : تپش قلب ؛ تُندی ضربان قلب ؛ درد سینه کوتاهی نفس ؛ احساس خفگی ؛ تنفس عمیق و سریع ؛ ضعف یا حالت سستی ؛ غش کردن (گاهی )؛ تعریق و لرزیدن کرختی و گزگز اطراف دهان ، دست ها و پاها گرفتگی یا انقباضات عضلانی در دست ها و پاها احساس «پرپرزدن پروانه ها» در معده علایم روانی : ترس شدید از دیوانه شدن (از دست دادن مشاعر)؛ ترس از مردن ؛ احساس وحشت احساس بی واقعیتی ، قطع ارتباط با افراد یا اشیاء

عوامل موثر در درمان بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ چیست ؟

در بسیاری از بیماران این اختلال به صورت حملات اندک در طی دوره محدود که فروکش طولانی مدت بیماری را به دنبال دارد بروز می کند. در مورد سایر بیماران ، روان درمانی یا تجویز داروها ممکن است مؤثر باشد.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ می شوند؟

دستگاه هشدار دهنده مغز به نظر می رسد تحت تأثیر تعامل پیچیده عوامل زیست شناختی ، ژنتیکی ، بیماری ها، داروها، و سابقه شخصی حوادث ناگوار باشد. اختلالات مختلفی می توانند محرک بروز حملات هراس باشند (از قبیل اختلالات ریتم قلبی ، آنژین صدری ، اختلالات تنفسی ، آسم ، بیماری های انسدادی ریه ، اختلالات غددی ، اختلالات تشنجی ، داروهای محرک ، محرومیت از برخی داروهایی که بدن به آنها وابستگی پیدا کرده است ).

بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

اضطراب یا افسردگی مزمن اختلالات ترس ، از قبیل موقعیت هراس (ترس هنگام تنها بودن یا قرار گرفتن در مکان های عمومی ) وابستگی دارویی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری اختلال وسواسی ـ جبری‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی