اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌

اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌

اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ چیست ؟

اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی عبارت است از یک نوع رفتار خاص در کودکان به طوری که این کودکان تنها می توانند برای مدت کوتاهی روی یک موضوع خاص تمرکز کنند. ضمناً این کودکان گاهی حرکات و رفتار کنترل نشده ای را به طور ناگهانی از خود بروز می دهند. البته بیش فعالی می تواند وجود داشته باشد یا نداشته باشد. به نظر می رسد که این اختلال در اختلالات یادگیری نقش داشته باشد و تخمین زده می شود حدود 10%-5% کودکان مدرسه ای گرفتار این اختلال باشند.

اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در بعضی از موارد، رفتار غیرطبیعی کودک به هنگام بلوغ کاملاً برطرف می شود. در بعضی دیگر، بیش فعالی با افزایش سن کاهش می یابد. اما تعدادی از این کودکان نهایتاً به نوجوانان و بزرگسالانی مشکل دار تبدیل می شوند.

برای اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پزشک شما شاید تصمیم بگیرد داروهایی مثل متیل فنیدات (ریتالین )، که ظاهراً اثر آرامش بخش در کودکان دچار این اختلال دارند، تجویز کند. این داروها اثرات جانبی ناخوشایندی دارند، از جمله : اختلال در خواب ، افسردگی ، سردرد، معده درد، بی اشتهایی ، و کاهش رشد.

اگر دچار اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ شدم چه کار کنم؟

فعالیت کودک خود را حتی المقدور در چارچوب مشخصی در آورید.

چه راه هایی برای پیشگیری از اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ وجود دارد؟

هیچ روش خاصی برای پیشگیری وجود ندارد

برای تشخیص اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

درمان و مشاوره به والدین و کودک توسط پزشک رفتار درمانی و شناخت درمانی . کودک خود در این نوع درمان ها نقش مهمی را به عهده دارد. او باید مواظب رفتار خود باشد، نقش محوله را به خوبی ایفا کند، و رفتار خود را ثبت کند. در یک طرح کلی ، اساس این روش های درمانی بر راهبردهای تغییر رفتار نامطلوب استوار است . به نظر می رسد که ترکیب این روش های درمانی با داروها بهترین نتایج را در کنترل علایم به همراه داشته باشد. در خانه یک محیط متناسب و محدودیت های کاملاً مشخص برای رفتار کودک را در نظر بگیرید. ضمناً باید از روش های تربیتی نیز به طور مداوم بهره گرفت . اگر احساس می کنید که نیاز به کمک از طرف افراد متخصص امر دارید مراجعه کنید. با معلم کودک تماس مستمر داشته باشید. اگر کودک در درس خود نیاز به کمک بیشتری دارد، امکان آن را فراهم کنید.

زمانی که به اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی مخصوصی پیشنهاد شده اند: حذف کلیه افزودنی های غذایی (ادویه جات و غیره )، حذف مواد به خصوصی از رژیم غذایی ، یا ویتامین درمانی شدید. اغلب تحقیقات پزشکی اشاره به این دارند که این رژیم ها برای تعداد بسیار کمی از کودکان مفید هستند. اما بسیاری از والدین تغییرات قابل توجهی را در رفتار کودکان خود پس از استفاده از این رژیم ها گزارش کرده اند. شاید دلیل آن این باشد که با تهیه غذاهای مخصوص برای کودک ، وی احساس می کند که توجه بیشتری به او می شود. در مورد هرگونه رژیم غذایی مخصوصی که برای کودک خود در نظر دارید با پزشک خود مشورت کنید.

اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ چه علائمی دارد؟

کودک روی صندلی مرتب می جنبد و دست ها و پاهای خود را تکان می دهد. وقتی به کودک گفته می شود که بنشینید، فقط به مدت کوتاهی روی صندلی بند می شود. حواس کودک به راحتی پرت می شود. قبل از مطرح شدن کامل سؤال ، کودک پاسخ را می دهد. کودک در رعایت نوبت در بازی و صف مشکل دارد. کودک در اجرای دستورالعمل ها مشکل دارد. کودک قادر به تمرکز روی یک کار یا بازی مشخص نیست . مرتب از یک کار تمام نشده منصرف شده ، به کار دیگری می پردازد. در انجام بازی ، بدون ایجاد سروصدا، مشکل دارد. زیاد صحبت می کند. وسط صحبت یا کار دیگران می پرد. به نظر می رسد که اصلاً گوش نمی دهد. چیزهای مورد نیاز برای انجام کارها را گم می کند. اغلب کارهای خطرناک انجام می دهد بدون اینکه به عواقب ناگوار آنها توجه داشته باشد.

عوامل موثر در درمان اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ چیست ؟

در بعضی از موارد، رفتار غیرطبیعی کودک به هنگام بلوغ کاملاً برطرف می شود. در بعضی دیگر، بیش فعالی با افزایش سن کاهش می یابد. اما تعدادی از این کودکان نهایتاً به نوجوانان و بزرگسالانی مشکل دار تبدیل می شوند.

چه چیز هایی باعت بروز اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ می شوند؟

ناشناخته است . فرضیات زیادی مطرح شده اند، اما هیچ یک تأیید یا رد نشده اند. تصور بر این است که منشای آن بیولوژیک باشد.

اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

امکان دارد مشکلات کودک در طی زمان برطرف نشوند. نهایتاً کودک وقتی بزرگ می شود ممکن است در تحصیل موفق نباشد، یا اینکه رفتار ضداجتماعی و گاهی جنایی از خود بروز دهد. امکان دارد کودک در بزرگسالی دچار اختلال شخصیت شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری اختلال کم توجهی ـ بیش فعالی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی