نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
صرع‌

صرع‌

صرع‌ چیست ؟

صرع عبارت است از یک نوع اختلال در کار مغز که مشخصه آن عبارت است از حملات صرعی ناگهانی و تکرارشونده ، حملاتی کوتاه مدت از رفتار غیرطبیعی و نامناسب ، تغییر در وضعیت هوشیاری ، یا حرکات غیرطبیعی . صرع ، که گاهی تشنج نیز خوانده می شود، یک علامت است نه یک بیماری . صرع مسری نیست . صرع می تواند در هر دو جنس و در هر سنی رخ دهد. صرع معمولاً بین سنین 14-2 سالگی آغاز می شود.

صرع‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

صرع را بجز در موارد نسبتاً نادری که آسیب ، تومور، یا عفونت مغزی قابل درمان وجود دارد، نمی توان معالجه کرد. اما با کمک داروهای ضد تشنج می توان از بروز بسیاری از حملات صرعی جلوگیری نمود، به طوری که فرد می تواند زندگی تقریباً طبیعی داشته باشد.

برای صرع‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدتشنج . طی درمان ، پزشک به بررسی پاسخ شما به دارو می پردازد. اغلب لازم می شود که دوز دارو تغییر یابد یا دارو عوض شود. تا آنجا که می توانید اطلاعات خود را در مورد داروی دریافتی افزایش دهید. باید توجه داشته باشید که در کنار مهار حملات صرع ، دارو ممکن است اثرات جانبی قابل توجهی داشته باشد.

اگر دچار صرع‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیت برای آن وجود ندارد. در اغلب جاها در صورتی که فرد به مدت یک سال حمله صرع نداشته باشد به وی اجازه داده می شود رانندگی کند.

چه راه هایی برای پیشگیری از صرع‌ وجود دارد؟

راه خاصی برای پیشگیری از به وجود آمدن صرع وجود ندارد.

برای تشخیص صرع‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است عبارت باشند از: سی تی اسکن یا ام آرآی از مغز، نوار مغز، و آزمایش خون درمان صرع عبارت است از دارودرمانی برحسب نوع صرع همیشه یک دستبند یا گردن آویز مخصوص به همراه داشته باشید که نشان دهنده این باشد که صرع دارید. این کار کمک می کند که در صورت وقوع حمله صرع دیگران و کارکنان پزشکی بهتر بتوانند به مراقبت از شما بپردازند. از قرار گرفتن در هر موقعیتی که قبلاً باعث بروز حمله صرع شده است خودداری کنید. وقتی با فردی که دچار حمله صرع شده است روبه رو می شوید، لباس های او را شل کنید، وی را روی زمین بخوابانید و از آسیب حفظ کنید. حمله صرع اگرچه در ظاهر ترسناک به نظر می رسد، ندرتاً به خودی خود زیان آور است .

زمانی که به صرع‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود. الکل ننوشید، نوشیدن الکل ممکن است اثر دارو را کاهش داده و باعث بروز حمله صرع شود.

صرع‌ چه علائمی دارد؟

صرع به چندین نوع مختلف تقسیم می شود که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. بعضی از انواع صرع عبارتند از: صرع کوچک : که غالباً در کودکان رخ می دهد. کودک به یکباره فعالیت خود را متوقف می کند و برای حدود یک دقیقه با نگاهی بی حالت به اطراف خیره می شود بدون اینکه بفهمد در اطراف او چه می گذرد. صرع بزرگ: که در تمام سنین رخ می دهد. فرد هوشیاری خود را از دست می دهد، عضلات بدنش سفت می شود و سپس دست و پا و بدن وی دچار تکان های غیرقابل کنترلی می شوند. امکان دارد اختیار ادرار نیز از دست برود و فرد خود را خیس نماید. حمله صرع بزرگ چندین دقیقه طول می کشد و غالباً به دنبال آن فرد به خواب عمیقی فرو می رود یا گیج است . قبل از بروز حمله صرع ، فرد ممکن است علایم هشداردهنده ای را احساس کند: احساس عصبی بودن ؛ اختلالات بینایی ؛ احساس بوی بد؛ یا شنیدن صداهای عجیب و غریب . صرع کانونی: که طی حمله آن ، یک قسمت کوچک از بدن دچار تکان های غیرقابل کنترل می شود. این حالت تکان خوردن به قسمت های دیگر بدن گسترش می یابد و ممکن است تمام بدن شروع به تکان خوردن نماید. اما فرد هوشیاری خود را از دست نمی دهد. صرع لوب گیجگاهی مغز: که طی حمله آن ، فرد ناگهان رفتاری غیرطبیعی که با شخصیت و رفتار عادی وی همخوانی ندارد بروز می دهد، مثلاً ممکن است ناگهان عصبانی شود یا از خود خشونت بروز دهد؛ بدون دلیل بخندد؛ یا حرکات بدنی عجیب و غریب داشته باشد (از جمله حرکات جویدن غیرطبیعی ).

عوامل موثر در درمان صرع‌ چیست ؟

صرع را بجز در موارد نسبتاً نادری که آسیب ، تومور، یا عفونت مغزی قابل درمان وجود دارد، نمی توان معالجه کرد. اما با کمک داروهای ضد تشنج می توان از بروز بسیاری از حملات صرعی جلوگیری نمود، به طوری که فرد می تواند زندگی تقریباً طبیعی داشته باشد.

چه چیز هایی باعت بروز صرع‌ می شوند؟

بیش از 50 اختلال و بیماری مغز می توانند صرع ایجاد کنند، اما اصولاً بیماری هایی که در ساختمان مغز خلل وارد می آورند تنها در 25% موارد صرع یافت می شوند. علل شایع عبارتند از: آسیب رسیدن به مغز به هنگام تولد یا قبل از تولد سوءمصرف الکل یا مواد مسمومیت شیمیایی وارد آمدن آسیب شدید به سر عفونت و تومور مغز، و اصولاً هرگونه ضایعه بزرگ شونده ای که مغز را تحت فشار قرار دهد. تب بالا

صرع‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ادامه حملات (علی رغم درمان ) و ندرتاً افت عملکردهای ذهنی فرد

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری صرع‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی