اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سکته مغزی‌

سکته مغزی‌

سکته مغزی‌ چیست ؟

سکته مغزی عبارت است از کاهش ناگهانی خونرسانی به بخشی از مغز که طوری به آن ناحیه آسیب می زند که نمی تواند به طور طبیعی دارای کارکرد باشد. غالباً بزرگسالان بالای 60 سال مبتلا می شوند.

سکته مغزی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

سکته مغزی در 23 موارد باعث مرگ ، آسیب پایدار یا ناتوانی می شود. در بقیه موارد، امکان بهبود کامل بدون ناتوانی درازمدت وجود دارد. یک سکته مغزی خفیف ممکن است نشانه ای زودهنگام از حملات شدیدتر باشد. ناتوانی نسبی در افرادی که از سکته مغزی نجات می یابند، ممکن است ماه ها طول بکشد.

برای سکته مغزی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضد انعقادی برای کاهش احتمال تشکیل لخته داروهای ضد پرفشاری خون در صورت ابتلا به فشار خون بالا

اگر دچار سکته مغزی‌ شدم چه کار کنم؟

اگر کنترل عضلانی شما از دست رفته باشد، درمان به شما کمک خواهد کرد تا یاد بگیرید برای به دست آوردن مجدد مهارت های پایه مثل خوردن ، لباس پوشیدن و توالت رفتن از اندام های آسیب دیده خود استفاده کنید. پس از یک سکته مغزی ، تعبیه سطوح شیب دار به جای پله در ورودی های منزل و نیز دستگیره در کنار وان حمام و دستشویی ها را مدنظر قرار دهید.

چه راه هایی برای پیشگیری از سکته مغزی‌ وجود دارد؟

به طور منظم ورزش کنید. از رژیم غذایی کم چربی استفاده کنید. سیگار نکشید. کنترل طبی هرگونه اختلال مزمن (مثل دیابت شیرین ) فشار خون خود را مرتب کنترل کنید. اگر بالا باشد، به پزشک خود مراجعه کنید. در مورد مصرف روزانه آسپیرین ، از توصیه های پزشکی بهره مند شوید. مطالعات حاکی از آن هستند که این امر ممکن است چنان بر لخته شدن تأثیر کند که احتمال ترومبوز یا آمبولی مغزی را کاهش دهد (در سکته خونریزی دهنده مؤثر نیست و ممکن است خطرناک باشد). اگر دچار انسداد شریان کاروتید باشید، جراحی می تواند احتمال سکته مغزی در آینده را کاهش دهد.

برای تشخیص سکته مغزی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بیمارستان ها برنامه های مداخله ای زودهنگام دارند. اگر دچار علایم سکته مغزی شوید، فوراً به نزدیک ترین بیمارستان محل زندگی خود بروید. آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی مایع نخاع و خون ، نوار قلب ، اکوکاردیوگرافی ، سونوگرافی ، آنژیوگرافی ، سی تی اسکن و رادیوگرافی سر باشند. ممکن است بستری شدن در بیمارستان برای مراقبت حاد (با پایش دقیق کارکرد قلب و ریه ، غلظت الکترولیت ها و مایعات ) لازم باشد. جراحی (گاهی اوقات ) برای برداشتن لخته یک شریان مغز ممکن است لازم باشد. در بعضی انواع سکته مغزی از داروهای حل کننده لخته خون استفاده می شود. ممکن است (گاهی ) مراقبت پرستاری در خانه لازم باشد. ممکن است فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی لازم باشد.

زمانی که به سکته مغزی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

در ابتدا ممکن است تغذیه با استفاده از لوله معده ضرورت یابد و سپس بتوانید از غذاهای صاف شده ، و یا معمولی استفاده کنید. غذایی را بخورید که کم نمک و کم چربی باشد.

سکته مغزی‌ چه علائمی دارد؟

بسته به محل آسیب مغزی علایم زیر ممکن است وجود داشته باشند: سنگینی ناگهانی در اندام یا کرختی و ناتوانی در کنترل عضلات عدم توانایی حرکت دادن بخشی از بدن کاهش هوشیاری / منگی عدم توانایی تکلم سردرد اختلالات بینایی گیجی بی اختیاری مدفوع یا ادرار

عوامل موثر در درمان سکته مغزی‌ چیست ؟

سکته مغزی در 23 موارد باعث مرگ ، آسیب پایدار یا ناتوانی می شود. در بقیه موارد، امکان بهبود کامل بدون ناتوانی درازمدت وجود دارد. یک سکته مغزی خفیف ممکن است نشانه ای زودهنگام از حملات شدیدتر باشد. ناتوانی نسبی در افرادی که از سکته مغزی نجات می یابند، ممکن است ماه ها طول بکشد.

چه چیز هایی باعت بروز سکته مغزی‌ می شوند؟

معمولاً تصلب شرایین (آترواسکلروز) یا فشار خون بالا. این موارد ممکن است منجر به موارد زیر گردد: ترومبوز که در آن جریان خون در اثر تنگی یا بسته شدن یک شریان مسدود می گردد. آمبولی که در آن بخش کوچکی از رسوب چربی یا یک لخته خونی کوچک از یک رگ مبتلا یا قلب به مغز می رود. خونریزی مغزی که در آن یک رگ خونی مغز پاره شده ، به بافت مغزی اطراف خود خونریزی می کند. پارگی آنوریسم یک شریان کوچک مغز

سکته مغزی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

پنومونی (ذات الریه ) افسردگی زخم فشاری حاصل از استراحت طولانی در بستر فلج یا ناتوانی پایدار

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سکته مغزی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی