نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری آنوریسم‌

بیماری آنوریسم‌

بیماری آنوریسم‌ چیست ؟

آنوریسم عبارت است از بزرگ شدن یا بیرون زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ . آنوریسم اغلب پس از حمله قلبی رخ می دهد و معمولاً در آئورت (سرخرگ بزرگی که از قلب منشاء گرفته و در سینه و شکم به سمت پایین حرکت می کند) یا سرخرگ هایی که مغز، پاها، یا دیواره قلب را تغذیه می کنند، ایجاد می شود.

بیماری آنوریسم‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اغلب به کمک جراحی درمان پذیر است . در جراحی ، رگ مصنوعی به جای آن قسمت از رگ که آنوریسم دارد گذاشته می شود. جراحی در مورد آنوریسم قلبی می تواند باعث بر طرف شدن نامنظمی های ضربانی شود و عمر را طولانی تر کند. گاهی آنوریسم عود می کند.

برای بیماری آنوریسم‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای ضدانعقادی برای جلوگیری از تشکیل لخته و داروهای ضددرد، پس از جراحی تجویز می شوند. امکان دارد برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز شود.

اگر دچار بیماری آنوریسم‌ شدم چه کار کنم؟

قبل از جراحی از فعالیت سنگین یا فشارآوردن به خود اجتناب کنید. بعد از جراحی ، به تدریج فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری آنوریسم‌ وجود دارد؟

ترک سیگار ورزش منظم تغذیه کافی و رژیم کم چربی در صورت وجود سیفلیس ، درمان زودهنگام رعایت برنامه درمانی کنترل فشارخون کاهش استرس

برای تشخیص بیماری آنوریسم‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص زودهنگام و درمان قبل از اینکه آنوریسم پاره شود ضروری است . بررسی ها عبارتند از: آزمایش خون از لحاظ انعقادی ، نوار قلب ، آنژیوگرافی ، سایر عکس برداری ها، سی تی اسکن ، یا سونوگرافی جراحی برای جایگزین کردن رگ دچار آنوریسم یا بستن آنوریسم آنوریسم مغزی نیاز به جراحی اورژانس دارد. جراحی برای سایر انواع آنوریسم را می توان در میزان مناسب انجام داد. پس از جراحی ، اندازه گیری فشارخون و کنترل فشارخون را جدی گرفته و یاد بگیرید.

زمانی که به بیماری آنوریسم‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

قبل از جراحی ، غذای پرفیبر مصرف نمایید تا از زور زدن به هنگام اجابت مزاج اجتناب کنید. بعد از جراحی ، رژیم خاصی توصیه نمی شود.

بیماری آنوریسم‌ چه علائمی دارد؟

آنوریسم در قفسه صدری باعث درد قفسه صدری ، گردن ، کمر، و شکم می شود. درد ممکن است ناگهانی و تیز باشد. آنوریسم در شکم باعث درد در کمر (گاهی شدید)، بی اشتهایی و کاهش وزن ، و وجود یک توده ضربان دار در شکم می شود. آنوریسم در یک سرخرگ در پا باعث نرسیدن خون به قدر کافی به نقاط مختلف پا می شود. در نتیجه پا دچار ضعف و رنگ پریدگی می شود، یا اینکه متورم شده ، رنگ آن به آبی تغییر می کند. امکان دارد یک توده ضربان دار در ناحیه کشالة ران یا پشت زانو وجود داشته باشد. وجود آنوریسم در یک سرخرگ مغزی باعث سردرد (اغلب ضربان دار)، ضعف ، فلج یا کرختی ، درد پشت چشم ، تغییر بینایی یا نابینایی نسبی ، و مساوی نبودن اندازه مردمک ها می شود. وجود آنوریسم در عضله قلب باعث نامنظم شدن ضربان قلب و علایم نارسایی احتقانی قلب می شود.

عوامل موثر در درمان بیماری آنوریسم‌ چیست ؟

اغلب به کمک جراحی درمان پذیر است . در جراحی ، رگ مصنوعی به جای آن قسمت از رگ که آنوریسم دارد گذاشته می شود. جراحی در مورد آنوریسم قلبی می تواند باعث بر طرف شدن نامنظمی های ضربانی شود و عمر را طولانی تر کند. گاهی آنوریسم عود می کند.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری آنوریسم‌ می شوند؟

شایع ترین علت ، افزایش فشارخون است که سرخرگ را ضعیف می کند. آترواسکلروز (تصلب شرایین ) ضعف مادرزادی سرخرگ (به خصوص در مورد آنوریسم های سرخرگ هایی که به مغز می روند. عفونت آئورت در اثر بیماری سیفلیس (نادر است ). صدمه فیزیکی

بیماری آنوریسم‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

سکته مغزی پاره شدن آنوریسم . علایم بسته به مکان آنوریسم عبارتند از: سردرد شدید، درد شدید و تند و تیز در قفسه صدری ، شکم یا پا، از دست دادن هوشیاری . اگر پارگی درمان نشود می تواند به مرگ بیانجامد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری آنوریسم‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی