نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
اختلالات شخصیت‌

اختلالات شخصیت‌

اختلالات شخصیت‌ چیست ؟

اختلالات شخصیت گروهی از حالات روانی که بیماری نبوده ، بلکه شیوه های رفتاری هستند. خصوصیات این اختلالات عبارتند از الگوهای رفتاری نسبتاً ثابت ، انعطاف ناپذیر و ناسازگار که به بروز مشکلاتی در ارتباط برقرار کردن با دیگران و مشکلات شغلی و قانونی منجر می گردد. افراد دچار این حالات تصور می کنند که الگوهای رفتاریشان طبیعی و صحیح است .

اختلالات شخصیت‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

درمان برای برخی بیماران مؤثر بوده و یک تغییر تدریجی در شخصیت و رفتار به همراه دارد. برای سایر بیماران ، درمان نقش نگه دارنده داشته و در مورد برخی بیماران عاقبت درمان ناامیدکننده است .

برای اختلالات شخصیت‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

هیچ دارویی برای علاج یا درمان اختلالات شخصیتی وجود ندارد، ولی ممکن است داروهایی برای درمان بیماری های همراه تجویز شدند، مثلاً: داروهای ضدافسردگی برای افسردگی ؛ داروهای ضداضطراب داروهای ضدروان پریشی (سایکوژ)

اگر دچار اختلالات شخصیت‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از اختلالات شخصیت‌ وجود دارد؟

رفتار سالم پدر و مادر با کودک

برای تشخیص اختلالات شخصیت‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل مشاهده علایم بیمار توسط سایرین باشد. - در این موارد و بررسی سابقه طبی ، سابقه رفتاری ، معاینه فیزیکی و ارزیابی روانشناختی توسط فرد درمانگر لازم است . - درمان این اختلالات مستلزم اعتقاد متقابل بین درمانگر و بیمار است . تحقق این امر ممکن است مشکل باشد، زیرا در این اختلالات اغلب انگیزه دریافت درمان مربوط به اطرافیان بیمار است نه خود بیمار. - درمان روانشناختی ممکن است شامل خانواده درمانی و گروه درمانی ، موقعیت های زندگی گروهی و گروه های خودیاری باشد. روش های تغییر رفتار با یادگیریی مهارت های اجتماعی ، تقویت رفتارهای به جا، محدودکردن رفتارهای نابجا، یادگیری بروز احساسات ، تحلیل شخصی از رفتار و مسؤولیت پذیری در مورد رفتارها در ارتباط است .

زمانی که به اختلالات شخصیت‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

اختلالات شخصیت‌ چه علائمی دارد؟

پارانویید ـ دارای شک و بی اعتمادی غیرمنطقی نسبت به دیگران ؛ در زمینه بی اعتمادی ، دارای حالت تدافعی و حساسیت بیش از حد نسبت به دیگران هستند. اسکیزویید و اسیکزوتیپال ـ از نظر هیجانی سرد هستند؛ در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند. گوشه گیر، خجالتی ، خرافاتی و از نظر اجتماعی منزوی هستند. جبری ـ کمال گرا، دارای عادت خشک ، و مردد بوده و نیازهای طبیعی خود را مهار می کنند. نمایشی (هیستریونیک ) ـ وابسته ، فاقد بلوغ فکری ، زودرنج ، عاطل و باطل ، دائم خواستار تشویق و توجه دیگران بوده و با ظواهر یا رفتار خود با دیگران ارتباط برقرار می کنند (جلب توجه می کنند). خودشیفته (نارسیستیک ) ـ دارای یک حس خودباوری بیش از حد بوده ، شیفته قدرت هستند؛ نسبت به دیگران بی علاقه هستند. خواستار توجه دیگران بوده و احساس می کنند که سزاوار توجه ویژه هستند. دوری گزین ـ ترس و واکنش بیش از معمول نسبت به ردشدن ؛ اعتماد به نفس پایین ؛ از نظر اجتماعی گوشه گیر و وابسته هستند. وابسته ـ غیرفعال ، بیش از حد پذیرای نظرات دیگران ، ناتوان در تصمیم گیری ؛ فاقد اطمینان هستند. بی تفاوت ـ مهاجم ـ سرسخت ، بدخلق و قهرکننده ، ترسان از صاحب اختیار بودن ، و سهل انگار هستند؛ همیشه کارها را به تعویق انداخته ، استدلالی بوده و به سختی از دیگران کمک پذیرفته یا عقاید خود را کنار می گذارند. ضداجتماعی ـ خودپسند بی عاطفه ، بی نظم و بی قاعده ، تحریک پذیر و بی پروا هستند؛ از تجارب درس عبرت نمی گیرند و در تحصیل و کار ناموفقند. بینابینی ـ تحریک پذیر، دارای شخصیت ناپایدار و تغییر شخصیتی هستند؛ احساسات خود از جمله خشم ، ترس و احساس گناه را نابجا بروز می دهند؛ نمی توانند خود را کنترل کنند؛ مشکلات هویت دارند؛ ممکن است اقدام به خودزنی کنند (ایجاد جراحت یا سوزاندن قسمتی از بدن برای کاهش تنش خود) و گاهی دست به خودکشی می زنند.

عوامل موثر در درمان اختلالات شخصیت‌ چیست ؟

درمان برای برخی بیماران مؤثر بوده و یک تغییر تدریجی در شخصیت و رفتار به همراه دارد. برای سایر بیماران ، درمان نقش نگه دارنده داشته و در مورد برخی بیماران عاقبت درمان ناامیدکننده است .

چه چیز هایی باعت بروز اختلالات شخصیت‌ می شوند؟

ناشناخته است . فرضیه های موجود در این زمینه نقش عوامل زیست شناختی ، تکامل اجتماعی و روانی را مطرح کرده اند.

اختلالات شخصیت‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

مشکل در حفظ شغل و ارتباط با دیگران ؛ اضطراب و افسردگی سوءمصرف داروها عدم پایبندی به درمان خودکشی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری اختلالات شخصیت‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی