اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره بیماری اپیدیدیمیت‌

بیماری اپیدیدیمیت‌

اپیدیدیمیت عبارت است از التهاب و عفونت اپیدیدیم . اپیدیدیم یک ساختار مستطیلی شکل است که به قسمت بالایی هر کدام از بیضه ها می چسبد.

اگر درباره بیماری بیماری اپیدیدیمیت‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر مجتبی عاملی دکتر مجتبی عاملی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) , فوق تخصص اندویورولوژی و لاپاراسکوپی دریافت مشاوره
دکتر کیومرث ایزدپناه دکتر کیومرث ایزدپناه متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر عبدالرضا ممتازان  دکتر عبدالرضا ممتازان متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر رضا مطیعی دکتر رضا مطیعی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر علی پناهی دکتر علی پناهی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر امیر فکور دکتر امیر فکور متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری ( اورولوژی ) دریافت مشاوره

عواقب بیماری اپیدیدیمیت‌

معمولاً با درمان خوب می شود. درد معمولاً در عرض 3-1 روز بهبود می یابد، اما بهبودی کامل ممکن است هفته ها یا ماه ها به طول انجامد.

دارو بیماری اپیدیدیمیت‌

آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت ایبوپروفن یا استامینوفن برای درد خفیف . در مواردی که درد متوسط تا شدید وجود داشته باشد ممکن است داروهای ضد درد قوی تر تجویز شوند. نرم کننده های مدفوع

فعالیت بیماری اپیدیدیمیت‌

تا وقتی که تب ، درد و تورم بهبود نیافته اند، در رختخواب استراحت کنید. از مقاربت جنسی خودداری کنید؛ حداقل یک ماه پس از فروکش کردن کلیه علایم صبر کنید.

پیشگیری بیماری اپیدیدیمیت‌

استفاده از کاندوم و عدم بی بندوباری حتی المقدور اجتناب از سوند ادراری .

اصول کلی بیماری اپیدیدیمیت‌

بررسی های آزمایشگاهی مثل آزمایش ادرار و کشت ترشحات پروستات برای شناسایی میکروب مسؤول - هدف درمان عبارت است از مبارزه با عفونت و کاهش درد و تورم درمان معمولاً می تواند در منزل انجام گیرد. - سعی شود کیسه بیضه از زیر نگاه داشته شود تا درد کمتر شود. برای این کار می توان از یک حوله نرم استفاده کرد و آن را بین پاها و زیر ناحیه ملتهب قرار داد. - برای کمک به کاهش درد و تورم ، یک کیسه یخ را روی نواحی ملتهب قراردهید. از گرما استفاده نکنید. - پیش از شروع فعالیت های عادی از یک وسیله محافظت کننده و نگهدارنده که در بعضی از ورزش ها مورد استفاده قرار می گیرد یا لباس زیر نسبتاً تنگ استفاده نمایید. - ندرتاً برای تشخیص قطعی و نجات بیضه ، عمل جراحی تفحصی انجام می شود. - امکان دارد عمل جراحی برای موارد شدید که به آنتی بیوتیک ها جواب نمی دهند ضرورت یابد.

رژیم بیماری اپیدیدیمیت‌

از خوردن الکل ، چای ، قهوه ، یا نوشابه های گاز دار خودداری کنید. این مواد باعث تحریک و آزردگی دستگاه ادراری می شوند. برای پیشگیری از یبوست ، غذاهای مسهل طبیعی بخورید، مثل آلو، میوه تازه ، غلات سبوس دار و آجیل

علائم بیماری اپیدیدیمیت‌

بزرگ ، سفت و دردناک شدن بیضه . تب شروع سریع درد، گرمی و تورم در پشت یکی از بیضه ها (گاهی هر دو بیضه ) حساس بودن محتویات کیشه بیضه به لمس گاهی حساس بودن بیضه دیگر به لمس غالباً التهاب حاد پیشابراه که باعث سوزش به هنگام ادرار می شود.

عوامل بیماری اپیدیدیمیت‌

بیماری اخیر، خصوصاً التهاب حاد یا مزمن پروستات ، التهاب پیشابراه ، یا عفونت مجاری ادراری تنگی پیشابراه بودن سوند ادراری به مدت طولانی

علل بیماری اپیدیدیمیت‌

معمولاً عارضه ای از یک عفونت باکتریایی در قسمت دیگری از بدن است ، مثلاً سوزاک ؛ عفونت پروستات ؛ یا عفونت مثانه یا کلیه اپیدیدیمیت ممکن است عارضه ای از عفونت در کیسه بیضه باشد یا به علت آسیب به کیسه بیضه ایجاد شود.

عوارض بیماری اپیدیدیمیت‌

گاهی یبوست ، زیرا اجابت مزاج باعث بدتر شدن درد می شود. عقیمی یا تنگی و انسداد پیشابراه . در صورتی که اپیدیدیمیت در هر دو طرف رخ داده باشد. این موارد احتیاج به جراحی دارند.