اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
کم خونی به هنگام بارداری‌

کم خونی به هنگام بارداری‌

کم خونی به هنگام بارداری‌ چیست ؟

کم خونی به هنگام بارداری عبارت است از کافی نبودن هموگلوبین به هنگام بارداری . هموگلوبین یک پروتئین درون گلبول های قرمز است که اکسیژن را به بافت های بدن حمل می کند.

کم خونی به هنگام بارداری‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با دریافت مکمل آهن و اسیدفولیک ، به صورت خوراکی یا تزریقی ، قابل درمان است .

برای کم خونی به هنگام بارداری‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

امکان دارد آهن ، اسیدفولیک ، و سایر مکمل ها تجویز شوند. برای جذب بهتر، مکمل آهن را یک ساعت قبل از غذا یا بین وعده های غذایی میل کنید. آهن رنگ اجابت مزاج را سیاه می کند و اغلب باعث یبوست می شود.

اگر دچار کم خونی به هنگام بارداری‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد. به هنگام خستگی استراحت کنید تا اینکه کم خونی برطرف شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از کم خونی به هنگام بارداری‌ وجود دارد؟

غذاهای حاوی آهن زیاد مصرف کنید، مثلاً جگر، گوشت گوساله ، غلات و نان سبوس دار، تخم مرغ ، و میوه های خشک شده . غذاهای حاوی اسیدفولیک زیاد مصرف کنید، مثلاً جوانه گندم ، لوبیا و باقلا، بادام کوهی (پسته شام )، پوره ای که از جو دوسر درست می شود، قارچ ، کلم پیچ ، بروکلی ، جگر گوساله ، و مارچوبه . غذاهای حاوی ویتامین ـ ث زیاد مصرف کنید، مثلاً مرکبات و سبزیجات خام و تازه . ویتامین ـ ث باعث جذب بهتر آهن می شود. امکان دارد به صلاح دید پزشک ، ویتامین به صورت تزریقی و مکمل مواد معدنی برای شما تجویز شود.

برای تشخیص کم خونی به هنگام بارداری‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اگر زبان سرخ و دردناک باشد، دهان و زبان خود را 4-3 بار در روز با آب نمک گرم بشویید. برای تهیه آب نمک ، یک قاشق چایخوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه نموده ، حل کنید. دندان های خود را با مسواک نرم تمیز کنید.

زمانی که به کم خونی به هنگام بارداری‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

خوب غذا بخورید و مکمل های غذایی تجویز شده را طبق دستور مصرف نمایید. سعی کنید فیبر غذایی و مایعات بیشتر دریافت کنید تا از یبوست جلوگیری شود.

کم خونی به هنگام بارداری‌ چه علائمی دارد؟

حالت تنگی نفس خستگی ، ضعف ، یا غش رنگ پریدگی علایم زیر شیوع کمتری دارند: تپش قلب یا یک احساس و آگاهی غیرطبیعی از ضربان قلب التهاب و دردناک بودن زبان تهوع سردرد حالت فراموشی که گاهی اتفاق می افتد درد شکمی

عوامل موثر در درمان کم خونی به هنگام بارداری‌ چیست ؟

معمولاً با دریافت مکمل آهن و اسیدفولیک ، به صورت خوراکی یا تزریقی ، قابل درمان است .

چه چیز هایی باعت بروز کم خونی به هنگام بارداری‌ می شوند؟

رژیم غذایی نامناسب و ناکافی که آهن آن به قدر کافی نباشد. کمبود اسیدفولیک خون از دست دادن به علت خونریزی از بواسیر یا خونریزی گوارشی پختن غذا بیش از اندازه ، که موجب تخریب آهن و سایر موادمغذی در غذا می شود. توجه داشته باشید که حتی اگر آهن و اسیدفولیک دریافتی کافی باشد، خانم باردار ممکن است دچار کم خونی شود، زیرا بارداری باعث تغییر در جذب مواد فوق می شود. همچنین ، جنین مقداری از آهن و اسیدفولیک مادر را مصرف می کند.

کم خونی به هنگام بارداری‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

زایمان زودرس کم خونی شدید و خطرناک به هنگام زایمان به علت خونریزی . در این حالت نیاز به تزریق خون وجود دارد. افزایش استعداد ابتلا به عفونت پس از زایمان

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری کم خونی به هنگام بارداری‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی