اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌

نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌

نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ چیست ؟

نشانگان شوکی سمی عبارت است از نوعی مسمومیت خونی در اثر سموم آزاد شده از باکتری های استافیلوکوکی . شوک سمی قاعدگی ، دستگاه تولیدمثل زنانه و دستگاه تنفسی را درگیر می کند. شوک سمی غیرقاعدگی می تواند تمام سنین و هر دو جنس را (تا 15% موارد در مردان رخ می دهد) مبتلا کند.

نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بیشتر بیماران با تشخیص زودهنگام و درمان فوری در بیمارستان بهبود می یابند ولی برخی موارد کشنده هستند. کف دست و پا غالباً در حین بهبودی پوسته می دهد.

برای نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک ها، معمولاً داخل وریدی ، برای عفونت مایعات و الکترولیت های داخل وریدی

اگر دچار نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ شدم چه کار کنم؟

به محض بهبود علایم ، فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ وجود دارد؟

تامپون ها را مرتب عوض کنید و در شب نوارهای بهداشتی را جایگزین آنها کنید. از تامپون های فوق جاذب استفاده نکنید، از انواع نخی استفاده کنید. اگر شما دچار عفونت پوستی به ویژه نزدیک آلت تناسلی هستید، از تامپون استفاده نکنید. قبل از گذاشتن تامپون ، دست ها را به دقت بشویید. استافیلوکوک ها معمولاً در دست وجود دارند. برای زخم های عفونی فوراً از پزشک کمک بخواهید.

برای تشخیص نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون و کشت مخاطات باشد. بستری فوری در بیمارستان برای دریافت مایعات داخل وریدی تا آنتی بیوتیک ها تجویز شوند و کاهش مایعات و الکترولیت ها و کم آبی تصحیح شود و نیز مشکلات کلیوی یا قلبی حل شوند و در صورت نیاز حمایت تنفسی مکانیکی به عمل آید. تامپون ها، دیافراگم ها یا سایر اجسام خارجی فوراً برداشته می شوند.

زمانی که به نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

بعد از بهبودی رژیم غذایی خاصی ندارد. معمولاً در حین بستری ، تغذیه داخل وریدی لازم است .

نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ چه علائمی دارد؟

تب شدید و ناگهانی در شخصی که قبلاً سالم بوده است . استفراغ و اسهال آبکی بثور شبیه آفتاب سوختگی فشار خون پایین تشنگی بیش از حد نبض تند احساس مرگ قریب الوقوع تغییرات ذهنی از جمله منگی خستگی و ضعف بیش از حد سردرد گلودرد

عوامل موثر در درمان نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ چیست ؟

بیشتر بیماران با تشخیص زودهنگام و درمان فوری در بیمارستان بهبود می یابند ولی برخی موارد کشنده هستند. کف دست و پا غالباً در حین بهبودی پوسته می دهد.

چه چیز هایی باعت بروز نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ می شوند؟

برخی گونه های باکتری های استافیلوکوکی سمومی تولید می کنند که وارد جریان خون شده ، علایمی ناگهانی ایجاد می کنند. خطرناک ترین موارد از استافیلوکوک های واقع در مهبل زنانی منشاء می گیرند که از تامپون استفاده می کنند. نشانگان شوک سمی می تواند ناشی از زخم ها یا عفونت های گلو، پوست ، ریه ها یا استخوان نیز باشد.

نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

شوک شدید نارسایی کلیه نارسایی احتقانی قلب زجر تنفسی ریختن مو و ناخن ها عود شوک سمی در موارد شدید، مرگ ومیر ممکن است 15% باشد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نشانگان شوک سمی ، توکسیک‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی