اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌

ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌

ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ چیست ؟

ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری تهوع در طی بارداری . این عارضه معمولاً هنگام صبح بروز می کند، ولی در هر زمانی ممکن است رخ دهد. اکثر خانم های باردار ناخوشی صبحگاهی را، هرچند خفیف ، تجربه می کنند.

ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً پس از 4-3 ماه اول بارداری برطرف می شود.

برای ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای این اختلال معمولاً دارویی نیاز نیست . کلاً در طی بارداری از مصرف هرگونه دارو بدون توصیه پزشک خودداری کنید. درمان آزمایشی با ویتامین B6 که در حال حاضر برای بارداری بی خطر محسوب می شود. ممکن است توصیه گردد.

اگر دچار ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ وجود دارد؟

از خالی ماندن معده جلوگیری نمایید؛ در صورت نیاز هر 2 ساعت چیزی بخورید.

برای تشخیص ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

سعی کنید بوها یا غذاهای خاصی که این حالت را تشدید می کنند شناسایی کرده و از آنها اجتناب کنید. با برقراری تهویه مطلوب اتاق ها از تجمع بوی غذاها یا دود سیگار جلوگیری نمایید. از کشیدن سیگار خودداری کنید، و از اعضای خانواده و دوستان خود نیز بخواهید تا در طی بروز این عارضه سیگار نکشند. نسبت به برطرف شدن این عارضه خوش بین باشید. اگر در این باره دچار تنش روحی شده اید با اعضای خانواده ، دوستان یا متخصصان مربوطه مشورت نمایید. روزانه وزن خود را اندازه گیری کرده و ثبت کنید.

زمانی که به ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اقدامات زیر ممکن است برای به حداقل رساندن تهوع کمک کننده باشد: - یک خوراکی کم حجم و سریع الجذب نظیر بیسکویت در کنار تختخواب خود بگذارید. صبح قبل از برخاستن از جا آن را بخورید. - یک غذای کم حجم قبل از خواب و هنگامی که شب برای حمام رفتن از بستر برمی خیزید، بخورید. - هریک تا دو ساعت در طی روز یک خوراکی کم حجم بخورید. از خوردن غذای حجیم خودداری کنید. غذای کم حجم مزبور باید شامل غذاهای پرپروتئین نظیر کره بادام زمینی همراه چند برش سیب یا کرفس ؛ نارگیل ؛ یک چهارم ساندویچ ؛ پنیر و بیسکویت ؛ شیر؛ پنیر ؛ و یا چند تکه مرغ یا بوقلمون باشد. از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک با ارزش غذایی پایین خودداری کنید.

ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ چه علائمی دارد؟

تهوع خفیف تا شدید با یا بدون استفراغ که معمولاً در طی 14-12 هفته اول بارداری بروز می کند ولی ممکن است در سراسر بارداری ادامه یابد.

عوامل موثر در درمان ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ چیست ؟

معمولاً پس از 4-3 ماه اول بارداری برطرف می شود.

چه چیز هایی باعت بروز ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ می شوند؟

تغییرات هورمونی عمده که امکان رشد طبیعی جنین را فراهم می آورد. پروژسترون و سایر هورمون ها سبب شل شدن عضلات غیرارادی شده و احتمالاً از این راه حرکت غذا در معده و روده ها را کُند می کند. همچنین ممکن است این هورمون ها مرکز استفراغ در مغز را تحت تأثیر قرار دهند. در ضمن ، قند خون در طی مراحل اولیه بارداری در بسیاری خانم ها پایین تر از حد طبیعی بوده و این ممکن است در ایجاد ناراحتی گوارشی مذکور دخالت داشته باشد.

ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

استفراغ شدید بارداری حالتی است در بارداری که با تهوع شدید، استفراغ ، کاهش وزن و اختلالات الکترولیتی (به ندرت ) مشخص می شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری ناخوشی صبحگاهی در طی بارداری‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی