اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
درد قاعدگی‌

درد قاعدگی‌

درد قاعدگی‌ چیست ؟

درد قاعدگی عبارت است از بروز درد شدید دل پیچه مانند به هنگام قاعدگی . این درد ممکن است در عرض یک یا دو سال پس از وقوع قاعدگی (بلوغ ) آغاز شود و کمابیش به طور مرتب در هنگام قاعدگی رخ دهد که در این صورت درد قاعدگی اولیه نامیده می شود. اما درد قاعدگی ثانویه بدین معنا است که درد سال ها پس از وقوع اولین قاعدگی شروع شده باشد. زنانی که درد قاعدگی دارند عموماً توانایی باروری خود را از دست نمی دهند. شدت علایم از یک خانم تا خانم دیگر بسیار متغیر است و حتی در یک خانم ، از یک قاعدگی تا قاعدگی دیگر ممکن است بسیار متفاوت باشد. درد قاعدگی معمولاً پس از به دنیا آوردن فرزند خفیف تر می شود.

درد قاعدگی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

علایم را می توان با درمان کنترل کرد. علایم با بالاتر رفتن سن و با به دنیا آوردن بچه کمتر می شوند.

برای درد قاعدگی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای ناراحتی خفیف ، استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی مثل آسپیرین ، ایبوپروفن ، یا ناپروکسن کافی است . داروهای دیگری که ممکن است تجویز شوند عبارتند از ضدپروستاگلاندین ها (برای قاعدگی دردناک ) و قرص های ضدحاملگی ، که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند. در موارد شدید، از بعضی هورمون ها (مثل هورمون آزاد کننده هورمون های گنادوتروپیک [Gn-RH] ) می توان برای توقف کار تخمدان و رفع درد استفاده کرد.

اگر دچار درد قاعدگی‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. وقتی که در رختخواب استراحت می کنید، زیر پاهای خود را بلند کنید یا زانوهای خود را خم کرده و به پهلو دراز بکشید. انجام ورزش منظم با فعالیت زیاد، درد و ناراحتی را در قاعدگی بعدی کمتر می کند.

چه راه هایی برای پیشگیری از درد قاعدگی‌ وجود دارد؟

هورمون های زنانه ای که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند دریافت کنید، مثلاً قرص های ضد حاملگی درمان علت زمینه ساز درد قاعدگی

برای تشخیص درد قاعدگی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

گرفتن شرح حال و انجام معاینه دقیق ممکن است به یافتن علت درد قاعدگی کمک زیادی بکند. هدف اولیه درمان ، رفع درد است . اهداف درازمدت درمان عبارتند از: درمان هرگونه علت زمینه ساز با دارو، مشاوره ، یا شاید جراحی گرما به رفع درد کمک می کند. روی شکم یا کمر صفحه گرم کننده یا شیشه آب داغ بگذارید یا حمام آب داغ بگیرید. یک روش دیگر این است که هر چند بار لازم باشد، برای 15-10 دقیقه در وان یا لگن آب داغ بنشینید. استفاده از دستگاه تحریک کننده الکتریکی رشته های عصبی از راه پوست نیز ممکن است به رفع درد کمک کند. اگر درد قاعدگی با استرس ارتباط داشته باشد، روان درمانی یا مشاوره توصیه می شود. درمان علت زمینه ساز درد قاعدگی ثانویه

زمانی که به درد قاعدگی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

مصرف هرگونه نوشیدنی یا غذای کافئین دار را کم یا متوقف کنید. امکان دارد مکمل های ویتامین ـ ب برای شما تجویز شوند. این مکمل ها به رفع علایم در بعضی خانم ها کمک می کنند. در بعضی از خانم ها مصرف چای می تواند علایم درد قاعدگی را کاهش دهد.

درد قاعدگی‌ چه علائمی دارد؟

درد دل پیچه مانند و گاهی تند و تیز در قسمت پایینی شکم و کمر، و نیز ران ها. درد با شروع قاعدگی آغاز می شود و به مدت چند ساعت تا چند روز ادامه می یابد. گاهی تهوع و استفراغ گهگاه اسهال تعریق فقدان انرژی زیاد شدن دفعات ادرار تحریک پذیری ، عصبی بودن ، افسردگی

عوامل موثر در درمان درد قاعدگی‌ چیست ؟

علایم را می توان با درمان کنترل کرد. علایم با بالاتر رفتن سن و با به دنیا آوردن بچه کمتر می شوند.

چه چیز هایی باعت بروز درد قاعدگی‌ می شوند؟

انقباضات قوی یا طولانی مدت دیواره عضلانی رحم . این انقباضات ممکن است در اثر زیاد شدن پروستاگلاندین ها (موادی هورمون مانند که در گردن رحم یا خود رحم یافت می شوند) به وجود آیند. تحقیقات نشان می دهند زنانی که درد قاعدگی دارند، پروستاگلاندین ها را بیشتر از زنانی که ناراحت چندانی به هنگام قاعدگی ندارند تولید و ترشح می کنند. کش آمدن و گشاد شدن گردن رحم برای اینکه لخته های خون از رحم به مجرای تناسلی وارد شده و دفع شوند. علل دیگر عبارتند از: ـ عفونت های لگنی ـ آندومتریوز، خصوصاً اگر درد قاعدگی پس از 20 سالگی آغاز شود. ـ فیبروییدها یا سایر تومورهای خوش خیم رحم ـ استفاده از دستگاه جلوگیری از بارداری داخل رحمی (آی یودی )

درد قاعدگی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

درد شدید که فعالیت های روزانه را متحمل می کند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری درد قاعدگی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی