اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری آندومتریوز

بیماری آندومتریوز

بیماری آندومتریوز چیست ؟

آندومتریوز عبارت است از اختلالی که در آن بافت مشابه پوشش داخلی رحم (آندومتر) در نقاطی غیرمعمول در قسمت پایینی شکم ظاهر شود. این بافت ممکن است روی سطح تخمدان ؛ پشت رحم و در حفره لگنی ؛ روی دیواره روده ؛ و ندرتاً در نقاطی دورتر به وجود آید. آندومتریوز به چهار مرحله محدود، خفیف ، متوسط ، و شدید تقسیم می شود که بیانگر محل قرارگیری و شدت اختلال هستند. این اختلال می تواند در هر سنی از بلوغ تا یائسگی رخ دهد اما در سنین 30-20 سالگی بیشتر دیده می شود.

بیماری آندومتریوز چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بدون درمان ، آندومتریوز تدریجاً شدید می شود. اما پس از یائسگی ، به علت کاهش تولید استروژن ، تدریجاً پسرفت می کند. علایم را می توان با دارو تخفیف داد و گاهی این بیماری با جراحی قابل معالجه است . در خانم هایی که شدت بیماری در آنها زیاد است ، موفقیت درمان کمتر است .

برای بیماری آندومتریوز چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

می توان از داروهای ضد التهابی غیراستروییدی برای رفع درد خفیف استفاده کرد. امکان دارد داروهای ضد درد قوی تری تجویز شوند. داروهای رایجی که برای درمان آندومتریوز با مهار کار تخمدان تجویز می شوند عبارتند از قرص های جلوگیری از حاملگی ، داروهای پروژسترونی ، دانازول و هورمون آزاد کننده گنادوترویین ها.

اگر دچار بیماری آندومتریوز شدم چه کار کنم؟

ورزش ، حتی راه رفتن ، درد را تخفیف داده و سطح استروژن را کاهش می دهد که این ممکن است باعث کند شدن رشد آندومتریوز شود. پس از جراحی نیاز است تا فعالیت مقداری محدود شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری آندومتریوز وجود دارد؟

اقدام خاصی برای پیشگیری نمی توان انجام داد. تنها می توان با تشخیص زودهنگام و درمان مناسب از گسترش آندومتریوز جلوگیری کرد.

برای تشخیص بیماری آندومتریوز چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

امکان دارد تشخیص این اختلال دشوار و نیازمند معاینات مکرر یا اقدامات جراحی تشخیصی مثل لاپاروسکوپی باشد. در لاپاروسکوپی ، با ایجاد منفذی از روی شکم ، وسیله ای باریک که نوک آن منبع نور قرار دارد به درون حفره شکم فرستاده شده و احشای شکمی و لگنی بررسی می شوند. عکس برداری از قست پایینی روده ها با اشعه ایکس (همراه با تنقیه باریم برای بهتر دیدن روده ها) ممکن است در رسیدن به تشخیص کمک کننده باشد. - درمان برحسب مرحله بیماری ، سن بیمار، و تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن متفاوت است . - اگر بچه می خواهید، هرچه زودتر به فکر حاملگی باشید. حاملگی ممکن است بیماری را مقداری تخفیف هم بدهد. توجه داشته باشید که به تعویق انداختن حاملگی ممکن است به نازایی بیانجامد. - به جای تامپون از نوارهای بهداشتی استفاده کنید. تامپون ممکن است احتمال جریان پس گرد خون و بافت تخریبی و ورود آن به حفره شکم و لگن را بیشتر کند. - برای تخفیف درد از گرما استفاده کنید. یک صفحه گرم کننده یا شیشه آب داغ را روی شکم یا کمر قرار دهید، یا حمام آب گرم بگیرید تا عضلات شل شوند و ناراحتی تخفیف یابد. - امکان دارد برای حذف بافت کاشته شده از جراحی با لیزر یا منعقد ساختن بافت با جریان الکتریکی استفاده شود. - جراحی برای برداشتن بافت های کاشته شده ، یا درآوردن رحم ، لوله های رحمی و تخمدان ها در خانم هایی که دیگر نمی خواهند حامله شوند.

زمانی که به بیماری آندومتریوز مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

از خوردن کافئین اجتناب کنید زیرا به نظر می رسد درد را در بعضی از خانم ها بدتر کند.

بیماری آندومتریوز چه علائمی دارد؟

علایم زیر ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شوند یا طی چندین سال به وجود آیند: درد لگنی فزاینده به هنگام عادت ماهانه ، خصوصاً روزهای آخر گاهی درد لگنی ممکن است در هر زمانی رخ دهد. درد به هنگام مقاربت جنسی لکه بینی قبل از عادت ماهانه گاهی وجود خون در ادرار یا مدفوع کمردرد؛ درد همراه با انقباضات روده ای نازایی

عوامل موثر در درمان بیماری آندومتریوز چیست ؟

بدون درمان ، آندومتریوز تدریجاً شدید می شود. اما پس از یائسگی ، به علت کاهش تولید استروژن ، تدریجاً پسرفت می کند. علایم را می توان با دارو تخفیف داد و گاهی این بیماری با جراحی قابل معالجه است . در خانم هایی که شدت بیماری در آنها زیاد است ، موفقیت درمان کمتر است .

چه چیز هایی باعت بروز بیماری آندومتریوز می شوند؟

ناشناخته هستند، اما پزشکان نظریه زیر را بیشتر از بقیه قبول دارند؛ معمولاً در هنگام تخمک گذاری ، پوشش داخلی رحم (آندومتر) ضخیم شده تا آماده کاشته شدن تخم لقاح یافته باشد. اگر این اتفاق نیافتد، بافت پوشش داخلی رحم کنده شده و در خونریزی عادت ماهانه از بدن خارج می شود و در بعضی از موارد، این بافت تخریب شده تجمع یافته و از راه لوله های رحمی به درون حفره لگن می روند. بافت در اینجا آزادانه غوطه ور می شود و خود را به سایر بافت ها می چسباند و در هر ماه رشد کرده و به سایر نقاط هم گسترش می یابد. رشد بافت آندومتر بر روی احشای لگنی ممکن است باعث چسبیدن احشاء به یکدیگر شود و به این ترتیب درد و سایرعلایم ظاهر خواهند شد.

بیماری آندومتریوز در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

نازایی به علت کاشته شدن بافت در لوله های رحمی و تنگ شدن آنها درد ناتوان کننده اما این درد هیچگاه نشانه ای از تهدید زندگی نیست . مشکلات ادراری و اجابت مزاج چسبندگی احشای لگنی عود آندومتریوز پس از جراحی وجود بافت کاشته شده روی تخمدان می تواند باعث ایجاد کیست های بزرگ و توده های لگنی به نام آندومتریوما شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری آندومتریوز به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی