اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
استفراغ شدید حاملگی‌

استفراغ شدید حاملگی‌

استفراغ شدید حاملگی‌ چیست ؟

استفراغ شدید حاملگی عبارت است از تهوع و استفراغ شدید در یک خانم حامله ، که باعث کم آبی بدن و تغییرات شدید در ترکیب شیمیایی بدن می شود. این حالت ، متفاوت و بسیار جدی تر از حالت تهوع و گاهی استفراغ صبحگاهی معمول در خانم های حامله است .

استفراغ شدید حاملگی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با گذشت زمان و درمان مناسب (جایگزین مایعات از دست رفته ) خوب می شود.

برای استفراغ شدید حاملگی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

سرم درمانی برای جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته در صورتی که این اختلال جدی باشد. امکان دارد تزریق ویتامین و داروهای ضد استفراغ داخل رگ ضروری باشد. اگر داروهای دیگری برای شما تجویز شوند، به دستورالعمل مصرف آنها توجه کنید. بدون نظر پزشک ، هیچ دارویی را برای جلوگیری از استفراغ مصرف نکنید.

اگر دچار استفراغ شدید حاملگی‌ شدم چه کار کنم؟

استراحت در رختخواب ممکن است برای بعضی از بیماران مفید باشد. پس از بهبودی ، کارهای روزمره خود را تدریجاً و هر قدر که توانتان اجازه می دهد از سر گیرید. به مقدار متوسط کار و ورزش کنید. به مقدار کافی استراحت کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از استفراغ شدید حاملگی‌ وجود دارد؟

به هنگام حاملگی ، هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. در تمام مراحل حاملگی رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

برای تشخیص استفراغ شدید حاملگی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است برای رد سایر اختلالات کبد، کلیه ، لوزالعمده ، روده و مجرای گوارش انجام گیرند. در صورت بستری در بیمارستان یا درمان سرپایی ، معمولاً مایعات و الکترولیت های از دست رفته (مثل سدیم و پتاسیم ) جبران خواهند شد. اگر خانم حامله تحمل نوشیدن مایعات را نداشته باشد، تزریق سرم ضروری خواهد بود. حتی المقدور استرس را کم کنید. روان درمانی غالباً برای غلبه بر مشکلات عاطفی مفید خواهد بود. روزانه خود را وزن کنید و هرگونه تغییر غیرطبیعی را به پزشک خود گزارش دهید.

زمانی که به استفراغ شدید حاملگی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اگر اختلال به حدی نرسیده باشد که نیاز به بستری شدن و دریافت سرم وجود داشته باشد، این دستورالعمل ها را پیگیری کنید: اگر صبح ها احساس تهوع می کنید، قبل از برخاستن از رختخواب نان سوخاری یا شیرینی خشک بخورید. وعده های غذایی بهتر است کم حجم و تعدادشان زیادتر باشد. غذاهای سرخ کردنی یا پر ادویه نخورید؛ این نوع غذاها باعث افزایش تهوع می شوند. مصرف محصولات ، خصوصاً کره ، شیر و پنیر را محدود کنید. پس از اتمام غذا، 45 دقیقه بنشینید. اگر نیاز به سرم باشد، پس از مدتی می توان به ترتیب مایعات شفاف و رقیق ، رژیم کامل مایعات ، و سپس رژیم عادی در وعده های کوچک را امتحان کرد.

استفراغ شدید حاملگی‌ چه علائمی دارد؟

تهوع شدید استفراغ پایدار (معمولاً 8-4 هفته )، ابتدا حاوی مخاط ، سپس صفرا، و نهایتاً خون کم آبی بدن وزن نگرفتن ، یا کاهش وزن به زیر وزن قبل از حاملگی پوست رنگ پریده ، مومی ، خشک و گاهی زرد تند شدن ضربان قلب سردرد، گیجی یا خواب آلودگی و بی حالی

عوامل موثر در درمان استفراغ شدید حاملگی‌ چیست ؟

معمولاً با گذشت زمان و درمان مناسب (جایگزین مایعات از دست رفته ) خوب می شود.

چه چیز هایی باعت بروز استفراغ شدید حاملگی‌ می شوند؟

ناشناخته است . رایج ترین فرضیه ها عبارتند از: حاملگی دو قلو یا چند قلو، که باعث تولید مقادیر زیادی از هورمون گنادوتروپین جفتی می شود. التهاب لوزالعمده بیماری مجاری صفراوی عوامل روانی مثل افسردگی یا پاسخ نامناسب و ناکافی به استرس بیماری تیرویید

استفراغ شدید حاملگی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کم آبی شدید بدن ندرتاً رشد نامناسب جنین یا پیامد نامناسب در جنین

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری استفراغ شدید حاملگی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی