اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سقط‌

سقط‌

سقط‌ چیست ؟

سقط ختم زودرس بارداری قبل از آنکه جنین توانایی زنده ماندن خارج از رحم را پیدا کرده باشد. این پدیده حدوداً در 30%-20% بارداری های اول رخ می دهد و اغلب خیلی زودتر از آنکه خانم متوجه بارداری خود گردد بروز می کند.

سقط‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

سقط با درمان یک وضعیت تهدیدکننده حیات نیست . این عارضه توانایی بیمار در موفقیت بارداری آینده تأثیر ندارد. احساس شکست و اندوه در این خانم ها شایع است . احساس گناه نیز ممکن است وجود داشته باشد. در صورت تداوم این احساسات ، حمایت روانی لازم خواهد بود.

برای سقط‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

در مورد تهدید به سقط : معمولاً دارویی نیاز نیست . از مصرف هرگونه دارو بدون توصیه پزشک خودداری کنید. اکسی توسین برای مهار خونریزی در برخی بیماران مسکن ممکن است تجویز شود. پس از سقط : آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت تجویز می شود. تزریق خون برای موارد خونریزی شدید برای خانم های دارای گروه خونی Rh منفی ممکن است روگام تجویز شود.

اگر دچار سقط‌ شدم چه کار کنم؟

در مورد تهدید به سقط : تا برطرف شدن علایم در بستر استراحت کنید. تا مشخص شدن سرانجام عارضه از مقاربت خودداری کنید. پس از سقط : تا 48 ساعت فعالیت خود را کاهش داده و استراحت کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از سقط‌ وجود دارد؟

در طی بارداری : ارزیابی های طبی منظم مصرف رژیم غذایی طبیعی و متعادل خودداری از مصرف الکل ، دخانیات یا داروهای تفریحی خودداری از مصرف هرگونه دارو، حتی داروهای بدون نسخه ، بدون توصیه پزشک .

برای تشخیص سقط‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

برای تشخیص سونوگرافی و آزمایش های خون لازم است . - در مورد تهدید به سقط ، دستورات پزشک را دنبال کنید. استراحت در بستر اغلب برای پایدار نگه داشتن بارداری کافی خواهد بود. در صورت خونریزی شدید، بستری در بیمارستان و تزریق خون ضروری است . پس از سقط : - مقدار کمی خونریزی مهبلی یا لکه بینی به مدت 10-8 روز قابل انتظار است . به مدت 4-2 هفته از تامپون استفاده نکنید. - قبل از تصمیم به بارداری مجدد باید 2 یا 3 چرخه قاعدگی بگذرد. جراحی (کورتاژ یا تخلیه ) برای خارج کردن بافت های باقی مانده ، یا جنین مرده (گاهی ) - روان درمانی یا مشاوره برای احساس شکست و اندوه والدین

زمانی که به سقط‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

در مورد تهدید به سقط : اگر خونریزی و انقباضات رحمی شدید باشد، تنها مصرف مایعات توصیه می شود. پس از سقط : رژیم خاصی نیاز نیست .

سقط‌ چه علائمی دارد؟

انقباضات رحمی خونریزی مهبلی خفیف تا شدید بسیاری از موارد سقط ، تنها در حد «تهدید به سقط » بوده و در نهایت بارداری تا موعد مقرر ادامه می یابد. علایم در موارد تهدید به سقط ممکن است مشابه سقط واقعی باشد.

عوامل موثر در درمان سقط‌ چیست ؟

سقط با درمان یک وضعیت تهدیدکننده حیات نیست . این عارضه توانایی بیمار در موفقیت بارداری آینده تأثیر ندارد. احساس شکست و اندوه در این خانم ها شایع است . احساس گناه نیز ممکن است وجود داشته باشد. در صورت تداوم این احساسات ، حمایت روانی لازم خواهد بود.

چه چیز هایی باعت بروز سقط‌ می شوند؟

در طی سه ماهه اول بارداری : - جنین غیرطبیعی یا ناقص - اختلالات رحمی که مانع رشد طبیعی تخم بارور شده در رحم می گردند. - استعمال دخانیات در طی سه ماهه دوم بارداری : - اختلالات رحمی که باعث جداشدگی جنین و جفت از رحم می گردند. - استرس های روانی شدید (احتمالاً) در کل دوره بارداری : - مصرف موادی که برای جنین مضر است (کوکائین ، دخانیات ) - عفونت ها، به خصوص عفونت های ویروسی (سرخجه یا آنفلوآنزا) - ضربه یا بیماری های طبی شدید (دیابت شیرین ، پرفشاری خون )

سقط‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت رحم با علایم تب ، لرز و درد خونریزی از سایر نواحی بدن سقط ناقص ـ که در آن قسمتی از جفت یا بافت های جنین در رحم باقی مانده است ـ یا فراموش شده که در آن جنین مرده داخل رحم باقی مانده است .

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سقط‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی