نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
حاملگی خارج رحمی‌

حاملگی خارج رحمی‌

حاملگی خارج رحمی‌ چیست ؟

حاملگی خارج رحمی عبارت است از حاملگی در خارج از رحم . شایع ترین جایی که حاملگی خارج رحمی رخ می دهد لوله های رحمی هستند که از تخمدان به رحم کشیده شده اند. سایر جاها عبارتند از تخمدان ، گردن رحم ، یا اصولاً خارج از دستگاه تناسلی و در حفره شکم . از نظر آماری حدود 1 از هر 100 حاملگی در خارج از رحم رخ می دهد.

حاملگی خارج رحمی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

حاملگی خارج رحمی نمی تواند کامل شود یا جنینی را بپروراند که توانایی زندگی داشته باشد. پاره شدن حاملگی خارج رحمی یک اورژانس است و باید فوراً درمان شود. با تشخیص زود هنگام و انجام عمل جراحی ، احتمال بهبود کامل زیاد است . در 85%-50% از بیماران ، حاملگی های بعدی طبیعی هستند.

برای حاملگی خارج رحمی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

در بعضی از موارد که حاملگی خارج رحمی زود تشخیص داده می شود، هنوز پاره نشده باشد، یا به حالت مزمن درآمده باشد می توان از داروی متوتروکسات (که در شیمی درمانی نیز استفاده می شود) بهره جست . این دارو در حذف بافت حاملگی مؤثر است . اگر تصمیم به تجویز این دارو گرفته شود، برنامه ریزی و پیگیری دقیق بیمار ضرورت دارد. پس از عمل جراحی ممکن است داروهای ضد بارداری از گروه داروهای ضدالتهابی غیر استروییدی یا مخدرها برای 7-2 روز تجویز شوند. در صورت وجود عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود. مکمل های آهن برای کم خونی

اگر دچار حاملگی خارج رحمی‌ شدم چه کار کنم؟

فعالیت های عادی خود، از جمله کار، را در زودترین زمان ممکن از سر گیرد. دوره نقاهت لاپاروسکوپی عموماً سریع تر از لاپاروتومی است . تا زمان ترمیم کامل که در پیگیری مشخص خواهد شد باید از مقاربت جنسی خودداری شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از حاملگی خارج رحمی‌ وجود دارد؟

از روشی غیر از آی یودی برای جلوگیری از حاملگی استفاده شود. در صورت بروز هر گونه عفونت لگنی ، سریعاً برای درمان مراجعه شود.

برای تشخیص حاملگی خارج رحمی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشند: حاملگی ؛ سونوگرافی ؛ کولدوسنتز (نمونه برداری از مایع لگنی با استفاده از یک سوزن که به سقف مجرای تناسلی در عقب وارد می شود)؛ لاپاروسکوپی (سوراخ های کوچکی در شکم ایجاد می شوند و از راه آنها وسایل لازم برای دیدن و درآوردن حاملگی خارج رحمی وارد می شوند)؛ D&C (گشاد کردن و تراشیدن رحم با وسیله ای به نام کورت )؛ و لاپاراتومی (عمل جراحی باز) تفحصی . - شاید بتوان ارزیابی و درمان را بدون بستری کردن بیمار به انجام رساند. - البته برای انجام عمل جراحی و مراقبت های حمایتی نیاز است که بیمار بستری شود. امکان دارد تزریق خون نیز ضرورت یابد. - عمل جراحی برای درآوردن رویان در حال رشد، جفت ، و هر گونه بافت آسیب دیده . اگر نتوان لوله رحمی را ترمیم نمود، اجباراً در آورده خواهد شد. حاملگی طبیعی با لوله رحمی باقیمانده (در طرف مقابل ) امکان پذیر است . پس از عمل جراحی : - بعد از 24 ساعت می توان روی بخیه ها را شست . - برای رفع درد از گرما استفاده کنید. می توانید یک صفحه گرم کننده یا شیشه آب داغ را روی شکم یا کمر قرار دهید. حمام آب داغ نیز باعث تخفیف ناراحتی و شل شدن عضلات می شود. برای این کار، 15-10 دقیقه در وان آب داغ بنشینید. هرچند بار که لازم باشد این کار را تکرار کنید.

زمانی که به حاملگی خارج رحمی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی توصیه نمی شود

حاملگی خارج رحمی‌ چه علائمی دارد؟

مراحل اولیه : عدم وقوع قاعدگی یا نامنظمی زمان قاعدگی لکه بینی یا خونریزی بدون توجیه درد یا دل پیچه در قسمت پایین شکم ندرتاً درد در شانه مراحل انتهایی : درد شکمی شدید و تند و تیز به صورت ناگهانی در اثر پارگی لوله رحمی منگی ، غش ، و شوک (رنگ پریدگی ، تند شدن ضربان قلب ، پایین افتادن فشار خون و عرق سرد). این علایم گاهی ممکن است قبل از درد یا همراه آن رخ دهند.

عوامل موثر در درمان حاملگی خارج رحمی‌ چیست ؟

حاملگی خارج رحمی نمی تواند کامل شود یا جنینی را بپروراند که توانایی زندگی داشته باشد. پاره شدن حاملگی خارج رحمی یک اورژانس است و باید فوراً درمان شود. با تشخیص زود هنگام و انجام عمل جراحی ، احتمال بهبود کامل زیاد است . در 85%-50% از بیماران ، حاملگی های بعدی طبیعی هستند.

چه چیز هایی باعت بروز حاملگی خارج رحمی‌ می شوند؟

تخمکی که از تخمدان رها شده در خارج از رحم با اسپرم لقاح می یابد و در جایی خارج از رحم ، که معمولاً لوله رحمی است ، کاشته می شود. با بزرگ شدن رویان کاشته شده ، لوله رحمی کش آمده و پاره می شود و خونریزی داخلی خطرناکی که جان زن را به خطر می اندازد رخ می دهد.

حاملگی خارج رحمی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت کم شدن توانایی باروری از دست دادن اعضایی از دستگاه تناسلی در اثر دشوار بودن عمل جراحی شوک و مرگ در اثر خونریزی داخلی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری حاملگی خارج رحمی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی