اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

جدا شدن جفت قبل از زایمان‌

جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ چیست ؟

جدا شدن جفت قبل از زایمان عبارت است از جدا شدگی جفت از دیوارة رحم به طور ناقص در سه ماهة آخر بارداری . لازم به یادآوری است که تمامی مواد مغذی و نیز اکسیژن از راه جفت به جنین می رسند. اگر جفت زودتر از موعد به طور ناقص از دیوارة رحم ، زندگی جنین ، در خطر می افتد. درمان به شدت جداشدگی ، وضعیت جنین و مدت زمانی که از بارداری گذشته است ، بستگی دارد.

جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اگر جداشدگی جفت زیاد شدید نباشد، و با انجام اقدامات فوری ، پیش آگهی مادر و جنین خوب است .

برای جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

اگر زایمان فوری ضروری باشد، برای شروع شدن و تسریع زایمان از اکسی توسین استفاده می شود. تزریق وریدی مایعات (سرم درمانی ) ممکن است ضروری باشد. امکان دارد که برای جایگزین کردن خون از دست رفته نیازی به تزریق خون باشد.

اگر دچار جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ شدم چه کار کنم؟

اگر معلوم شد که جداشدگی خفیف بوده و شما می توانید در خانه تحت مراقبت باشید، تا زمان قطع خونریزی و رفع سایر علایم ، در تخت استراحت نمایید. فعالیت های عادی خود را تا زمانی که دستورالعمل اختصاصی جهت آن داده نشده است از سر نگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ وجود دارد؟

اگر باردار هستید، فعالیت هایی را انجام دهید که پیش از بارداری انجام می دادید و به آن عادت داشتید. فعالیت شما نباید شدیدتر از آن حد باشد. تا حد امکان از عوامل خطر اجتناب ورزید. البته با توجه به اینکه علت دقیق این وضعیت هنوز معلوم نشده است ، هیچ راه تضمین شده ای برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

برای تشخیص جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

جدا شدگی جفت قبل از زایمان یک اورژانس است ، اما معمولاً زمان برای اخذ توصیه های لازم با تلفن و ترتیب دادن انتقال بدون خطر به بیمارستان به حد کافی وجود دارد. اگر جداشدگی جفت خفیف باشد، امکان دارد که بتوانید پس از معاینه به خانه باز گردید و در تخت استراحت نموده و تحت مراقبت دقیق قرار بگیرید. به غیر از موارد خفیف ، بستری در بیمارستان ضروری است . جراحی برای تولد نوزاد به روش سزارین یا گاهی اوقات زایمان طبیعی

زمانی که به جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اگر در خانه در حال استراحت هستید، رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید. اگر در بیمارستان بستری هستید، امکان دارد که تا زمان تصمیم گیری دربارة عمل جراحی ، یک رژیم منحصراً مایعات برای شما تجویز شود. در صورتی که مشخص شد که جراحی احتمالاً انجام نخواهد شد، جامدات اضافه خواهند شد. علت اتخاذ این روش آن است که در صورت ضرورت انجام جراحی اورژانس ، رژیم حاوی جامدات ممکن است باعث بروز عوارضی شود.

جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ چه علائمی دارد؟

جدا شدگی جفت از دیوارة رحم به مقدار کم : خونریزی درد مختصر یا تنها احساس ناراحتی جنین سالم می ماند جداشدگی جفت از دیوارة رحم به مقدار زیاد: خونریزی شدید درد شدید در پایین شکم یا پایین کمر سفت شدن شکم و احساس درد در شکم به هنگام لمس شکم شوک (در این حالت قلب تندتر می زند، تنفس تندتر می شود و به بیمار حالت منگی یا گیج زدن دست می دهد). زجر جنین ؛ به طوری که ضربان قلب جنین قابل شنیدن نباشد. انعقاد خون در داخل رگهای بدن ـ به هنگام جدا شدن جفت ، برخی مواد از آن به خون مادر وارد می شوند و باعث انعقاد گستردة خون در داخل رگهای مادر می شوند. به علت مصرف شدن بیش از حد مواد انعقادی در داخل رگهای بدن مادر و ناکافی بودن آنها برای بند آوردن خونریزی ، امکان دارد خونریزی هایی در نقاط مختلف بدن دیده شوند، مثلاً خونریزی از بینی ، خونریزی در ادرار، خونریزی از نواحی زخم شده ، خونریزی به داخل پوست ، پدید آمدن نقاط گرد و قرمز رنگ در پوست

عوامل موثر در درمان جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ چیست ؟

اگر جداشدگی جفت زیاد شدید نباشد، و با انجام اقدامات فوری ، پیش آگهی مادر و جنین خوب است .

چه چیز هایی باعت بروز جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ می شوند؟

هنوز علت مشخصی پیدا نشده است .

جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

شوک یا خونریزی به حدی که زندگی مادر را به مخاطره اندازد. مرگ جنین و مادر آسیب به مغز جنین 17% ـ 10% از مادرانی که دچار جداشدگی جفت قبل از زایمان می شوند، در یکی از بارداری های آینده دچار این وضعیت خواهند شد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری جدا شدن جفت قبل از زایمان‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی