اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
یبوست‌

یبوست‌

یبوست‌ چیست ؟

یبوست عبارت است از اجابت مزاج دشوار، ناراحت کننده ، یا با فاصله زیاد، که سفت و خشک باشد. در بسیاری از مردم ، یبوست خطری به همراه ندارد، اما گاهی شاید نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد.

یبوست‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با ورزش ، رژیم غذایی ، و نوشیدن مایعات به اندازه کافی ، خوب می شود.

برای یبوست‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای یبوست گاه گاهی می توانید از نرم کننده مدفوع ، یا مسهل ها یا تنقیه های با اثر خفیف استفاده کنید. از مسهل ها یا تنقیه ها مرتب استفاده نکیند، زیرا پس از مدتی ممکن است بدون مصرف آنها همواره یبوست داشته باشید. از مصرف مسهل های قوی مثل نمک های اپسوم خودداری کنید. بهترین مواد مسهل ، حجیم کننده های مدفوع مثل سبوس ، پسیلیوم ، پلی کاربوفیل ، و متیل سلولز هستند.

اگر دچار یبوست‌ شدم چه کار کنم؟

ورزش منظم و آمادگی جسمانی مناسب می تواند باعث تحریک روده شوده و به حفظ یک برنامه منظم اجابت مزاج کمک کند.

چه راه هایی برای پیشگیری از یبوست‌ وجود دارد؟

یک رژیم غذایی متعادل و پر از فیبر غذایی داشته باشید. به طور منظم ورزش کنید. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.

برای تشخیص یبوست‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

خود را به یک وقت مشخص در روز برای اجابت مزاج عادت دهید. بهترین موقع معمولاً در عرض یک ساعت پس از صبحانه است . به هنگام اجابت مزاج عجله نکنید. حداقل 10 دقیقه بنشینید، بدون توجه به این که اجابت مزاج انجام گرفته است یا خیر. نوشیدن آب داغ ، چای ، یا قهوه ممکن است به تحریک روده کمک کند. اگر یبوست 4-3 روز ادامه پیدا کند، می توانید از تنقیه یک بار مصرف برای رفع موقتی آن استفاده کنید. اگر مایل نیستید از محصولات تنقیه تجاری استفاده کنید، می توانید این کار را بکنید: ـ یک حصیر یا کفی را در وان یا کف حمام پهن کنید؛ ـ یک کیسه تنقیه را با آب ولرم پر کنید؛ ـ کیسه تنقیه را طوری آویزان کنید که ارتفاع آن بیشتر از حدود 75 سانتیمتر از کف حمام نباشد؛ ـ به پهلوی چپ ، روی حصیر یا کفی دراز بکشید؛ ـ نوک تنقیه را به ملایمت در مقعد فرو کنید؛ ـ اجازه دهید آب به آهستگی وارد شود. اگر احساس ناراحتی کردید، جریان آب را موقتاً قطع کنید تا درد بر طرف شود. سپس جریان آب را دوباره برقرار سازید؛ ـ اجازه دهید حدود یک لیتر آب وارد شود؛ ـ اجازه دهید مایع بماند تا زمانی که احساس ناراحتی کنید، سپس برای اجابت مزاج بنشینید.

زمانی که به یبوست‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. در رژیم غذایی خود موادی مثل سبوس ، و میوه ها و سبزیجات خام ، که باعث حجیم شدن مدفوع می شوند، را بگنجانید. از مصرف غلات و نان تصفیه شده (بدون سبوس )، نان روغنی یا شیرینی آردی ، و شکر خودداری کنید.

یبوست‌ چه علائمی دارد؟

اجابت مزاج در افراد مختلف ، متفاوت است . هر کدام از موارد زیر می تواند علامت یبوست باشد: سفتی مدفوع زور زدن به هنگام اجابت مزاج درد یا خونریزی به هنگام اجابت مزاج احساس عدم دفع کامل پس از اجابت مزاج

عوامل موثر در درمان یبوست‌ چیست ؟

معمولاً با ورزش ، رژیم غذایی ، و نوشیدن مایعات به اندازه کافی ، خوب می شود.

چه چیز هایی باعت بروز یبوست‌ می شوند؟

ناکافی بودن نوشیدن مایعات ناکافی بودن فیبر در رژیم غذایی . فیبر باعث حجیم شدن مدفوع و نگهداری آب در آن می شود و به این ترتیب مدفوع نرم و به راحتی دفع می شود. عدم فعالیت ؛ افسردگی کم کاری تیرویید؛ زیاد شدن کلسیم خون شقاق و زخم مقعدی نارسایی مزمن کلیه کمردرد سرطان روده بزرگ یا راست روده نشانگان روده تحریک پذیر (کولیت عصبی )

یبوست‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بواسیر؛ وابستگی به مسهل ها (یعنی بدون آنها بیمار همواره یبوست دارد). فتق به علت زورزدن بیش از حد افتادگی رحم یا راست روده کولیت اسپاستیک ؛ انسداد روده یبوست مزمن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری یبوست‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی