اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
مسمومیت با سرب‌

مسمومیت با سرب‌

مسمومیت با سرب‌ چیست ؟

مسمومیت با سرب بالا بودن سطح سرب که یک فلز فاقد ارزش بیولوژیک شناخته شده در بدن است . سرب در همه جا یافت می شود (در هوا مثلاً در اثر دود اتومبیل ، بر روی زمین ، در خانه ها و در اشیاء مختلف ). مقدار کمی سرب به بدن همه افراد وارد می شود که معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. مقدار خیلی زیاد سرب در بدن می تواند پیامدهای ناگواری به دنبال داشته باشد. در این شرایط تقریباً همه اعضای بدن ، به ویژه کلیه ها و دستگاه عصبی مرکزی درگیر می شوند.

مسمومیت با سرب‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

مسمومیت علامت دار سرب بدون هرگونه آسیب مغزی واضح عموماً با درمان بهبود می یابد، ولی مسمومیت مخفی دستگاه عصبی مرکزی ممکن است مدت ها تداوم یافته و یا دایمی گردد.

برای مسمومیت با سرب‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای شلاتور (دفع کننده ) سرب از بدن تجویز می گردد.

اگر دچار مسمومیت با سرب‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی ندارد

چه راه هایی برای پیشگیری از مسمومیت با سرب‌ وجود دارد؟

اندازه گیری سطح سرب خون در همه کودکان در سن 12-9 ماهگی و اندازه گیری مجدد در 2 سالگی بررسی سطح سرب خون برای افراد در تماس شغلی با سرب مشاوره خانواده درباره منابع احتمالی سرب و روش های کاهش مواجهه با سرب .

برای تشخیص مسمومیت با سرب‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون و ادرار برای اندازه گیری سطح سرب ، عکس استخوان ها و شکم برای دیدن رسوبات احتمالی سرب در این نواحی باشد. درمان عبارت است از اجتناب از تماس بیشتر با سرب ، و برای برخی بیماران ، درمانی دارویی برای کمک به دفع سرب . این مسمومیت باید به اداره بهداشت محلی اطلاع داده شود. بررسی کامل خانه و محل کار جهت تعیین منبع سرب و بررسی همه اعضای خانواده از نظر مسمومیت با سرب مهم است . اصلاح کمبود آهن یا سایر کمبودهای تغذیه ای موجود

زمانی که به مسمومیت با سرب‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

مصرف مقادیر کافی کلسیم و آهن رژیم کم چربی جهت کاهش جذب و احتباس سرب

مسمومیت با سرب‌ چه علائمی دارد؟

اغلب بدون علامت بوده یا در مراحل دیررس ، علایم ایجاد می گردند. مسمومیت خفیف تا متوسط : لرزش ؛ اختلالات خواب اختلال در تمرکز سردرد؛ استفراغ ؛ کاهش وزن ناراحتی شکمی رنگ پریدگی ، خستگی ، خواب آلودگی تغییرات رفتاری (مثلاً تحریک پذیری ) مسمومیت شدید: احساس طعم فلزی در دهان ضعف یا فلج عضلانی کرامپ های شدید؛ سفتی جدار شکم یبوست مسمومیت مغزی یا انسفالوپاتی ناشی از سرب (که در کودکان شایع تر است ) با علایم تشنج ، اغما و عوارض بلندمدت شامل نقایص عصبی ، عقب ماندگی تکامل ذهنی ، پرفعالیتی مزمن

عوامل موثر در درمان مسمومیت با سرب‌ چیست ؟

مسمومیت علامت دار سرب بدون هرگونه آسیب مغزی واضح عموماً با درمان بهبود می یابد، ولی مسمومیت مخفی دستگاه عصبی مرکزی ممکن است مدت ها تداوم یافته و یا دایمی گردد.

چه چیز هایی باعت بروز مسمومیت با سرب‌ می شوند؟

استنشاق غبار یا بخارهای حاوی سرب ، یا خوردن مواد حاوی سرب . دفع سرب از بدن بسیار آهسته صورت گرفته و بنابراین در بدن و به ویژه استخوان ها تجمع می یابد.

مسمومیت با سرب‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

تماس طولانی مدت با سرب ممکن است منجر به نارسایی مزمن کلیه ، نقرس ، و تشکیل یک خط سربی (آبی تیره ) بر روی بافت لثه گردد. در موارد آسیب مغزی ، اختلالات دایمی (عقب ماندگی ذهنی ، اختلالات تشنجی ، کوری ، ضعف عضلانی ) ممکن است بروز کند. اغما، مرگ سقط جنین فشار خون بالا

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری مسمومیت با سرب‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی