اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
پریتونیت‌

پریتونیت‌

پریتونیت‌ چیست ؟

ریتونیت عفونت یا التهاب وخیم قسمتی از صفاق (پرده پوشاننده لوله گوارشی ) یا همه آن .

پریتونیت‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با تشخیص و درمان زودرس معمولاً قابل علاج است . تأخیر در درمان این بیماری و بروز عوارض آن می تواند کُشنده باشد. عاقبت این بیماری به سن بیمار، طول مدت بیماری ، علت آن و وجود هرگونه بیماری قبلی بستگی دارد.

برای پریتونیت‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت تجویز مسکن ها گاهی پس از تشخیص یا جراحی لازم می شود.

اگر دچار پریتونیت‌ شدم چه کار کنم؟

پس از درمان ، تا برطرف شدن علایم در بستر استراحت نمایید. اگر جراحی ضرورت یابد، پس از آن به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از پریتونیت‌ وجود دارد؟

درمان فوری اختلالات زمینه ای

برای تشخیص پریتونیت‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شمارش گویچه های سفید خون برای شناسایی التهاب و شمارش گویچه های قرمز خون برای یافتن خونریزی ؛ اندازه گیری میزان مایع و الکترولیت ها؛ روش های جراحی تشخیصی نظیر واردکردن یک سوزن باریک به داخل شکم برای به دست آوردن مایع یا سایر موارد و سی تی اسکن و رادیوگرافی شکم باشد. برای درمان این عارضه و هرگونه مشکل زمینه ای معمولاً بستری بیمار در بیمارستان ضروری است . درمان در جهت جبران کم آبی ، حمایت تنفسی و تزریق خون ممکن است لازم باشد. جراحی برای ترمیم آسیب یا جراحت عضو که راه ورود مواد خارجی به داخل حفره شکم می باشد.

زمانی که به پریتونیت‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

تا فروکش التهاب حاد از خوردن هرگونه غذا یا آشامیدنی خودداری کنید تا لوله گوارشی بتواند استراحت کند. مایعات و موادمغذی از طریق وریدی برای شما تجویز می شود. هنگامی که دستگاه گوارشی تحمل خوراکی را پیدا کرد می توانید تغذیه دهانی را از سر بگیرید.

پریتونیت‌ چه علائمی دارد؟

درد سراسر شکم یا قسمتی از آن . این درد معمولاً به طور ناگهانی آغاز شده و به طور پیشرونده تشدید می یابد. درد ممکن است در ابتدا حالت متناوب داشته باشد و سپس حالت ثابت پیدا کند. بیمار دچار این درد اغلب ترجیح می دهد که به پشت بخوابد و هیچ گونه حرکتی نکند زیرا حرکت یا فشار به شکم باعث افزایش این درد می شود. درد شانه (گاهی ) لرز و تب (اغلب تب بالا) منگی و ضعف تُندی ضربان قلب فشارخون پایین تهوع و استفراغ تشنگی

عوامل موثر در درمان پریتونیت‌ چیست ؟

با تشخیص و درمان زودرس معمولاً قابل علاج است . تأخیر در درمان این بیماری و بروز عوارض آن می تواند کُشنده باشد. عاقبت این بیماری به سن بیمار، طول مدت بیماری ، علت آن و وجود هرگونه بیماری قبلی بستگی دارد.

چه چیز هایی باعت بروز پریتونیت‌ می شوند؟

التهاب شدید پرده صفاق که هنگام ورود مواد خارجی به حفره شکم رخ می دهد. این مواد خارجی شامل باکتری ها یا محتویات لوله گوارش ، نظیر ترشحات هضم کننده غذا، خون ، غذای ناقص هضم شده یا مدفوع می باشد. این مواد در پی اتفاقات زیر وارد حفره شکم می شوند: پارگی یا سوراخ شدگی هر عضو داخل شکمی ، نظیر آپاندیسیت ملتهب ، زخم گوارشی ، یا دیورتیکول یا کیسه صفراوی عفونی شده آسیب به دیواره شکم مثلاً در اثر چاقو یا گلوله بیماری التهابی لگن پارگی حاملگی نابجا

پریتونیت‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

شوک مسمومیت خون (سپتی سمی ) انسداد روده ناشی از چسبندگی های بعدی (نوارهای بافت جوشگاهی تشکیل شده پس از التهاب ) نارسایی کبد یا کلیه

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری پریتونیت‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی