اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نشانگان روده تحریک پذیر

نشانگان روده تحریک پذیر

نشانگان روده تحریک پذیر چیست ؟

نشانگان روده تحریک پذیر عبارت است از یک نوع اختلال تحریکی و التهابی روده . این اختلال مسری ، ارثی ، یا سرطانی نیست . زنان 2 برابر شایعتر از مردان گرفتار آن می شوند.

نشانگان روده تحریک پذیر چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این اختلال معمولاً در تمام طول زندگی عود می کند. البته علایم ممکن است تا مدتها ناپدید شوند. این اختلال زندگی را در معرض خطر قرار نمی دهد و به سمت سرطان یا بیماری التهابی روده پیشرفت نمی کند.

برای نشانگان روده تحریک پذیر چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

امکان دارد داروهای ضد گرفتگی برای تخفیف دل پیچه تجویز شوند. استفاده کوتاه مدت از آرام بخش برای کاهش اضطراب سایر داروهایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: مسهل های حجم افزا، داروهای سفت کننده مدفوع ، آنتی کولینرژیک ها، داروهای ضدنفخ و لاکتوز برای عدم تحمل به شیر

اگر دچار نشانگان روده تحریک پذیر شدم چه کار کنم؟

محدودیتی برای آن وجود ندارد. فعالیت منظم روزانه باعث بهتر شدن کار روده می شود و به کم کردن استرس کمک می کند.

چه راه هایی برای پیشگیری از نشانگان روده تحریک پذیر وجود دارد؟

استرس زندگی خود را کم کنید یا سعی کنید نوع پاسخ خود را به آن تغییر دهید. برای عادات غذایی خوب اهمیت قایل باشید.

برای تشخیص نشانگان روده تحریک پذیر چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است عبارت باشند از: آزمایش مدفوع برای رد سایر بیماری ها مثل عدم تحمل به لاکتوز، زخم ، انگل ها، کمبودهای آنزیمی ، و کولیت اولسرو؛ عکس برداری اشعه ایکس از روده بزرگ (با کمک تنقیه باریم )؛ و سیگموییدوسکپی (روش بررسی راست روده و قسمت پایینی روده بزرگ با کمک یک وسیله که سر آن یک منبع نور قرار دارد). گذاشتن کمپرس گرم ، شیشه آب گرم ، یا صفحه گرم کننده روی شکم ممکن است به تخفیف ناراحتی کمک کند. استرس زندگی خود را کاهش دهید. از روش های مختلف برای آرام سازی خود استفاده کنید (مراقبه ، هیپنوتیسم توسط خود، یا بازخورد زیستی ) دفترچه خاطراتی را اختصاصاً برای استرس در نظر بگیرید، تا متوجه شوید که چه کسی یا چه چیزی ممکن است باعث بروز علایم شود. دارو ممکن است کمک کننده باشد، اما این اختلال را با کمک دارو نمی توان معاینه نمود. ترک دخانیات . نیکوتین خود ممکن است در بروز علایم نقش داشته باشد.

زمانی که به نشانگان روده تحریک پذیر مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

فیبر رژیم غذایی خود را افزایش دهید تا کار روده بهتر شود. فیبر غذایی را به تدریج در رژیم غذایی وارد کنید تا بدن فرصت سازگاری داشته باشد. از غذاها یا نوشیدنی هایی که علایم را بدتر می کنند پرهیز کنید. نوشیدن قهوه یا شیر ممکن است یکی از علل مهم آغاز علایم در بعضی از افراد باشد. یک دفترچه خاطرات را نیز به غذا اختصاص دهید تا متوجه شوید که کدام غذاها علایم را بدتر می کنند. از غذاهای تولید کننده گاز و غذاهای پر ادویه پرهیز کنید. از خوردن وعده های غذایی حجیم خودداری کنید، اما برنامه غذایی منظمی داشته باشید. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید.

نشانگان روده تحریک پذیر چه علائمی دارد؟

علایم زیر معمولاً در اوایل دوران بزرگسالی آغاز می شود. دوره های بروز علایم ممکن است روزها، هفته ها یا ماه ها طول بکشند. تهوع نفخ سردرد درد در راست روده کمر درد گاهی به علت وجود بی اشتهایی ممکن است وزن کم شود. اسهال یا یبوست ، معمولاً به طور متناوب خستگی افسردگی اضطراب مشکل در تمرکز

عوامل موثر در درمان نشانگان روده تحریک پذیر چیست ؟

این اختلال معمولاً در تمام طول زندگی عود می کند. البته علایم ممکن است تا مدتها ناپدید شوند. این اختلال زندگی را در معرض خطر قرار نمی دهد و به سمت سرطان یا بیماری التهابی روده پیشرفت نمی کند.

چه چیز هایی باعت بروز نشانگان روده تحریک پذیر می شوند؟

ناشناخته هستند. این اختلال ممکن است با استرس و تعارضات عاطفی که به اضطراب و افسردگی می انجامند ارتباط داشته باشد. موقعیت هایی که غالباً پیش از بروز علایم وجود دارند عبارتند از: نگرانی وسواس گونه در رابطه با مشکلات زندگی ؛ مشکلات زناشویی ؛ ترس از پیش آمدن فقدان یک نفر از عزیزان یا یک چیز دوست داشتنی ؛ و مرگ یکی از عزیزان . علایم ممکن است در اثر خوردن نیز آغاز شوند، اگرچه غذا یا ماده غذایی خاصی مشخص نشده است .

نشانگان روده تحریک پذیر در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

تمرکز روانی روی کار روده ، که باعث بی ثباتی روانی می شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نشانگان روده تحریک پذیر به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی