اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
مسمومیت غذایی‌

مسمومیت غذایی‌

مسمومیت غذایی‌ چیست ؟

مسمومیت غذایی عبارت است از واژه ای که به طور رایج برای توصیف اختلالات ناشی از غذایی که در 48 ساعت گذشته خورده شده است به کار می رود. مسمومیت غذایی می تواند در چندین نفر از اعضای یک خانواده ، مشتریان یک رستوران ، بیمارانی که در یک مرکز مخصوص نگهداری و پرستاری از آنان زندگی می کنند، یا کودکان یک مهدکودک رخ دهد. در اغلب موارد، غذا توسط باکتری ها یا ویروس ها آلوده شده است . علایم ممکن است در عرض 30 دقیقه در صورت مسمومیت شیمیایی ، 12-1 ساعت در صورت وجود سم باکتری در غذا، 48-12 ساعت در صورت عفونت با سالمونلا یا ویروس موجود در غذا، پدید آیند. توجه داشته باشید که علایمی شبیه به علایم مسمومیت غذایی می توانند در اثر استرس عاطفی ، عدم تحمل غذایی ، داروها، هپاتیت ، آپاندیسیت ، یا سایر اختلالات ، به وجود آیند.

مسمومیت غذایی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اغلب موارد مسمومیت غذایی جدی نیستند و معمولاً در عرض 3 روز بهبود می یابند.

برای مسمومیت غذایی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

معمولاً دارویی برای مسمومیت غذایی تجویز نمی شود. البته اگر علایم شدید باشند (استفراغ طول کشیده ، دل پیچه شدید شکم )، و عامل مسمومیت غذایی معلوم باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

اگر دچار مسمومیت غذایی‌ شدم چه کار کنم؟

استراحت در رختخواب به هنگام مرحله حاد مسمومیت . دسترسی آسان به توالت مهم است .

چه راه هایی برای پیشگیری از مسمومیت غذایی‌ وجود دارد؟

از خوردن غذای دریایی یا گوشت به صورت خام خودداری کنید. از خوردن محصولات غذایی غیر پاستوریزه خودداری کنید. پختن و ذخیره سازی مناسب غذا. جایی که غذا آماده می شود، سکوهای برش غذاها، و وسایل پخت و پز باید تمیز نگاه داشته شوند. دور ریختن غذاهای کهنه ، غذاهایی که بوی نامناسبی پیدا کرده اند، یا کنسروهایی که قوطی آنها بیرون زده است . توجه به شستن دست ها قبل از آماده سازی غذا

برای تشخیص مسمومیت غذایی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

جایگزین کردن مایعات و الکترولیت های از دست رفته مهمترین جنبه درمان است . - حتی المقدور نمونه ای از غذاهایی که اخیراً خورده شده اند را نگاه دارید تا در صورت لزوم بتوان علت مسمومیت غذایی را راحت تر فهمید. - در صورت لزوم ، برای تشخیص ممکن است از نمونه استفراغ ، اجابت مزاج ، ادرار یا خون بیمار کشت به عمل آید. - اگر چندین نفر دچار مسمومیت غذایی شده باشند، باید به مرکز بهداشت محل اطلاع داده شود تا مقامات بهداشتی بتوانند با پرسش های لازم از بیماران و کسانی که غذا را آماده کرده اند و نیز نمونه گیری از غذاهای مشکوک به آلودگی ، به منشأ مسمومیت پی ببرند.

زمانی که به مسمومیت غذایی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

مایعات شامل محلول خوراکی گلوکز ـ الکترولیت و سوپ . در مایعات از نمک و شکر استفاده کنید تا بهتر بتوانند جذب شده و جایگزین مایعات از دست رفته شوند. حتی در صورتی که استفراغ ادامه داشته باشد سعی کنید مایعات را کم کم دریافت کنید.

مسمومیت غذایی‌ چه علائمی دارد؟

تهوع و استفراغ درد شکم یا دل پیچه اسهال در موارد شدید، شوک و به هم خوردن وضعیت قلبی ـ عروقی تب اجابت مزاج خون آلود

عوامل موثر در درمان مسمومیت غذایی‌ چیست ؟

اغلب موارد مسمومیت غذایی جدی نیستند و معمولاً در عرض 3 روز بهبود می یابند.

چه چیز هایی باعت بروز مسمومیت غذایی‌ می شوند؟

باکتری هایی مثل سالمونلا ، استافیلوکک ها ، کلستریدیوم ها ، اشرشیاکولی ، باسیلوس سرئوس و غیره . بوتولیسم یکی از انواع نادر مسمومیت غذایی است که جان بیماران را در معرض تهدید قرار می دهد. عفونت های ویروسی مثل عفونت با ویروس نورواک (به طور شایع صدف ها را آلوده می سازد)، آدنوویروس ، و روتاویروس علل شیمیایی مثل آلودگی غذا با مقادیر زیادی از حشره کش ها، یا غذایی که در ظروف با پوشش داخلی سرب آماده یا عرضه می شود. خوردن گیاهان یا حیواناتی که در آنها یک سم طبیعی وجود دارد، مثلاً قارچ های سمی یا صدف های دریایی (ممکن است حاوی یک سم مؤثر روی دستگاه عصبی باشند که به پخت وپز مقاوم است )

مسمومیت غذایی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

شوک و به هم خوردن وضعیت قلبی ـ عروقی مشکلات تنفسی امکان دارد بستری کردن کودکان کم سن و سال یا سالمندان ناتوان ضروری باشد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری مسمومیت غذایی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی