اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
زخم سطحی معده‌

زخم سطحی معده‌

زخم سطحی معده‌ چیست ؟

زخم سطحی معده عبارت است از یک زخم کوچک در سطحی ترین لایه (مخاط ) پوشش داخلی معده . اگر عفونت به لایه های عمقی تر گسترش یابد همان زخم معده مشهور به وجود خواهد آمد. زخم سطحی معده مسری یا سرطانی نیست . این مشکل در تمام سنین ممکن است به وجود آید اما در مردان بیشتر دیده می شود.

زخم سطحی معده‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در صورتی که علت آن برطرف شود معمولاً در عرض دو هفته خوب می شود. عود آن شایع است .

برای زخم سطحی معده‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای بهبوددهنده زخم مثل سایمتیدین ، رانی تیدین ، یا فاموتیدین (همگی تولید اسید را کاهش می دهند). در موارد درد خفیف ، می توان از داروهای ضد اسید استفاده کرد (اثر مستقیم در خنثی کردن اسید)

اگر دچار زخم سطحی معده‌ شدم چه کار کنم؟

با رو به بهبود گذاشتن علایم ، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از زخم سطحی معده‌ وجود دارد؟

حتی المقدور قرص های پوشش دار مصرف کنید. اگر زخم سطحی در معده تان وجود دارد، الکل ننوشید. نوشیدن الکل ممکن است باعث آغاز خونریزی شود.

برای تشخیص زخم سطحی معده‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است عبارت باشند از: آزمایش مدفوع ، آزمایش خون برای بررسی کم خونی ، و عکسبرداری اشعه ایکس از دستگاه گوارش فوقانی - اجابت مزاج خود را هر روز از نظر خونریزی بررسی کنید. اگر اجابت مزاج سیاه باشد، نمونه ای از آن را به آزمایشگاه ببرید. - از بودن در موقعیت های استرس زا خودداری کنید. - سیگار نکشید و الکل ننوشید.

زمانی که به زخم سطحی معده‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

از خوردن غذاهای داغ و پرادویه خودداری کنید. برای دو هفته تعداد وعده های غذایی را زیاد و حجم آنها را کم کنید. الکل ننوشید.

زخم سطحی معده‌ چه علائمی دارد؟

غالباً علامتی ندارد. استفراغ خونی . خون بالا آورده شده ممکن است قرمز روشن یا شبیه دانه های قهوه سیاه باشد. وجود خون در اجابت مزاج . خون در این حالت سیاه یا قیری به نظر می رسد.

عوامل موثر در درمان زخم سطحی معده‌ چیست ؟

در صورتی که علت آن برطرف شود معمولاً در عرض دو هفته خوب می شود. عود آن شایع است .

چه چیز هایی باعت بروز زخم سطحی معده‌ می شوند؟

احتمالاً در اثر داروها یا موادی که مخاط معده را آزرده می سازند به وجود می آید. شایع ترین آنها عبارتند از: الکل ؛ کافئین ؛ تنباکو؛ آسپیرین ؛ داروهای ضد التهابی غیراستروییدی برای درمان آرتریت (التهاب مفصل ) و نقرس ؛ و داروهای کورتیزونی مورد استفاده در درمان آسم ، بیماری آدیسون ، یا سایر بیماری ها.

زخم سطحی معده‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

خونریزی یکی از عوارض ناشایع ولی خطرناک زخم سطحی معده است ، خصوصاً در سالمندان . یکی دیگر از عوارض جدی آن سوراخ شدن معده است که در اثر نفوذ زخم در دیواره معده به وجود می آید. در صورت بروز هر کدام از عوارض فوق ، بیمار باید جراحی شود. عمل جراحی در اینگونه موارد خطر چندانی در بر ندارد مگر در افراد بالای 70 سال .

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری زخم سطحی معده‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی