اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
درهم روی روده‌

درهم روی روده‌

درهم روی روده‌ چیست ؟

درهم روی روده عبارت است از یک نوع انسداد روده که در آن قسمتی از روده به صورت تلسکوپی درون قسمت مجاور آن فرو می رود. این بیماری در تمام سنین می تواند به وجود آید، اما در شیرخواران و کودکان 2 ماه تا 6 ساله از همه شایع تر است . پسران بیشتر دچار آن می شوند.

درهم روی روده‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

گاهی بهبود خود به خودی در عرض 24 ساعت . در غیر این صورت ، آن را می توان با تشخیص زودهنگام و جراحی یا درمان با باریم معالجه نمود. بدون درمان ، عوارض درهم روی روده ممکن است جان بیمار را به خطر بیاندازند. این بیماری گاهی عود می کند.

برای درهم روی روده‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

معمولاً دارویی برای این اختلال مورد نیاز نیست ، مگر اینکه عفونت بروز کند. در این صورت ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. برای این بیماری از درمان ها یا داروهای خانگی ، مثل مسهل ها، استفاده نکنید. این داروها ممکن است خطرناک باشند.

اگر دچار درهم روی روده‌ شدم چه کار کنم؟

کودک باید تا زمانی که انسداد برطرف نشده باشد در تخت استراحت کند. پس از رفع انسداد، کودک می تواند تدریجاً فعالیت هایش را از سر گیرد.

چه راه هایی برای پیشگیری از درهم روی روده‌ وجود دارد؟

اگر علایم ظاهر شدند، کودکتان را به دقت تحت نظر بگیرید. با مراجعه به پزشک در همان مراحل اولیه ، از بروز عوارض پیشگیری به عمل آورید. راه خاص دیگر برای پیشگیری وجود ندارد.

برای تشخیص درهم روی روده‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون و عکس برداری اشعه ایکس از شکم و روده ها (با کمک تنقیه باریم ) باشند. متخصص رادیولوژی با کمک تنقیه باریم ممکن است بتواند درهم روی روده را برطرف کند. جراحی برای تصحیح این مشکل با بیرون دادن قسمت فرو رفته . گاهی ممکن است لازم شود یک قسمت از روده درآورده شود.

زمانی که به درهم روی روده‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

هیچگاه به کودکی که علایم انسداد روده را دارد غذا ندهید. تا زمانی که انسداد برطرف نشده باشد، باید به کودک سرم داد. پس از بهبودی ، رژیم خاصی مورد نیاز نیست .

درهم روی روده‌ چه علائمی دارد؟

مراحل اولیه : درد شکمی به حال دل پیچه . شیرخواران با صدای بلند گریه می کنند، پاها را روی شکمشان می آورند، و به هنگام حمله ، رنگ پریده شده ، به شدت عرق می کنند. استفراغ مراحل بعدی : خونریزی گوارشی از پایین . این خونریزی ممکن است به شکل یک ماده قرمز تیره باشد که شبیه ژله به نظر می رسد. ضعف و بی حالی شوک تورم شکم وجود یک توده قابل لمس در شکم

عوامل موثر در درمان درهم روی روده‌ چیست ؟

گاهی بهبود خود به خودی در عرض 24 ساعت . در غیر این صورت ، آن را می توان با تشخیص زودهنگام و جراحی یا درمان با باریم معالجه نمود. بدون درمان ، عوارض درهم روی روده ممکن است جان بیمار را به خطر بیاندازند. این بیماری گاهی عود می کند.

چه چیز هایی باعت بروز درهم روی روده‌ می شوند؟

بنا به علل ناشناخته ، یک قسمت از روده به صورت تلسکوپی درون قسمت مجاور آن فرو می رود. این امر باعث بسته شدن مسیر خونرسانی به روده شده ، تولید قانقاریا و پریتونیت (التهاب پرده صفاق ) می کند. این بیماری ممکن است به علت یک عفونت ویروسی به وجود بیاید، اما این مسأله به اثبات نرسیده است .

درهم روی روده‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کم آبی بدن و شوک پارگی روده و پریتونیت (التهاب پرده صفاق ) عفونت پس از عمل جراحی

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری درهم روی روده‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی