اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری بوتولیسم‌

بیماری بوتولیسم‌

بیماری بوتولیسم‌ چیست ؟

بوتولیسم عبارت است از یک نوع مسمومیت غذایی جدی ولی غیر مسری که معمولاً در اثر خوردن غذای آلوده به سمی که شدیداً دستگاه عصبی را متأثر می سازد، رخ می دهد. مسمومیت با این سم به دو شکل دیگر نیز به وجود می آید، بوتولیسم ناشی از زخم ، و بوتولیسم شیرخواران . بوتولیسم اصولاً دستگاه عصبی مرکزی و دستگاه عضلانی را تحت تأثیر قرار می دهد.

بیماری بوتولیسم‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با اقدام فوری ، پیامد بیماری خوب است . هر چه قدر مقدار سم ورودی بیشتر باشد، علایم زودتر آغاز می شوند و وضعیت بیمار نیز خطرناک تر خواهد بود. میزان کلی مرگ ومیر 25%-10% است .

برای بیماری بوتولیسم‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

تزریق سرم ضد سم بوتولیسم جلوی بدتر شدن بیماری را می گیرد. سرم ضد سم از سرم اسب مشتق می شود

اگر دچار بیماری بوتولیسم‌ شدم چه کار کنم؟

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری بوتولیسم‌ وجود دارد؟

اگر قسمتی از قوطی کنسرو بیرون زده است ، یا اینکه محتویات آن رنگ یا بوی عجیبی دارند، اصلاً لب به آن نزنید. هیچگاه غذایی که قطعاً مشخص نیست خوب پخته یا کنسرو شده است را نخورید. هیچگاه به شیرخواران غذای حاوی عسل یا شربت های ضد سرفه ندهید. جوشاندن غذا می تواند از بوتولیسم پیشگیری کند، اما بهتر است اطلاعات خود را در مورد جزئیات کنسرو کردن و پختن غذا به طریقه بی خطر، افزایش دهید. اگر مشکوک به بوتولیسم هستید، با مرکز بهداشت نزدیک محل خود تماس بگیرید. در صورت قطعی شدن مسأله ، باید از طریق رسانه ها اطلاع رسانی کرد و غذاهای آلوده را نیز از مغازه ها جمع آوری نمود.

برای تشخیص بیماری بوتولیسم‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بستری کردن بیمار جهت انجام مراقبت های ویژه . امکان دارد بیمار به تهویه مکانیکی نیاز پیدا کند. اگر تنها چند ساعت از خوردن غذای مسموم گذشته باشد، بیمار را وادار به استفراغ کنید. اگر مشکوک به بوتولیسم هستید، در صورت امکان مقداری از غذای آلوده را برای بررسی آزمایشگاهی در داخل یخچال نگهداری کنید.

زمانی که به بیماری بوتولیسم‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

بیماری بوتولیسم‌ چه علائمی دارد؟

علایم زیر معمولاً 36-18 ساعت پس از خوردن غذای آلوده رخ می دهند: تار شدن دید، یا دو تا دیدن افتادن پلک های چشم خشک شدن دهان خورده خورده صحبت کردن مشکل در قورت دادن غذا یا مایعات استفراغ و اسهال ضعف دست ها یا پاها، که نهایتاً ممکن است به فلج نیز بیانجامد. تب وجود ندارد. توانایی های ذهنی دچار اختلال نمی شوند. علایم زیر در شیرخواران رخ می دهند: یبوست شدید گریه ضعیف ناتوانی در مکیدن پستان مادر

عوامل موثر در درمان بیماری بوتولیسم‌ چیست ؟

با اقدام فوری ، پیامد بیماری خوب است . هر چه قدر مقدار سم ورودی بیشتر باشد، علایم زودتر آغاز می شوند و وضعیت بیمار نیز خطرناک تر خواهد بود. میزان کلی مرگ ومیر 25%-10% است .

چه چیز هایی باعت بروز بیماری بوتولیسم‌ می شوند؟

عفونت غذاها (عمدتاً کنسروی ) با باکتری کلستریدیوم بوتولینوم . این باکتری در غذای آلوده یا خوب پخته نشده رشد می کند. با رشد این باکتری در غذا، سم قدرتمندی تولید و ترشح می شود که توانایی جذب از دستگاه گوارش و گسترش به دستگاه عصبی مرکزی را دارد. غذاهایی که با احتمال بیشتری ممکن است باعث بوتولیسم شوند عبارتند از: سبزیجات و میوه هایی که در خانه کنسرو می شوند، ماهی ، گوشت ، سوسیس خوب پخته نشده ، گوشت دوده داده و محصولات لبنی در شیرخواران زیر یک سال ، عسل خام یا سایر غذاهای پخته نشده ممکن است باعث بوتولیسم شوند. این باکتری امکان دارد زخم را نیز آلوده سازد و سم ترشح کند.

بیماری بوتولیسم‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت ریوی در اثر عدم توانایی در بلع مناسب غذا و ورد آن به ریه ها نارسایی ریوی ناشی از ضعف عضلات تنفسی مرگ

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری بوتولیسم‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی