اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
اسهال خونی باکتریایی

اسهال خونی باکتریایی

اسهال خونی باکتریایی چیست ؟

اسهال خونی باکتریایی (شیگلوز) عبارت است از یک عفونت باکتریایی در لایه های سطحی پوشاننده جدار داخلی روده ها. این بیماری در اثر تماس نزدیک فردی است و به صورت همه گیری رخ می دهد. از زمان ورود باکتری ها تا ظهور علایم 4-1 روز طول می کشد.

اسهال خونی باکتریایی چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با درمان معمولاً در عرض 7 روز قابل معالجه است . اغلب عفونت های شیگلایی خفیف هستند و درمان جدی احتیاج ندارند. البته در موارد شدید، اگر درمان موفقیت آمیز نباشد، از دست رفتن آب زیاد از بدن ممکن است مرگبار باشد (خصوصاً در شیرخواران و کودکان کم سن و سال ).

برای اسهال خونی باکتریایی چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

امکان دارد آنتی بیوتیک تجویز شود. از مصرف ترکیبات ضد اسهال خودداری کنید مگر اینکه با نظر پزشک تجویز شده باشند. این ترکیبات ممکن است بیماری را طولانی کنند. اگر تا کنون مورد استفاده قرار می گرفته اند بلافاصله مصرف آنها را متوقف کنید

اگر دچار اسهال خونی باکتریایی شدم چه کار کنم؟

تا حداقل 3 روز پس از رفع تب ، اسهال ، و سایر علایم ، استراحت در رختخواب ضروری است مگر برای توالت . البته پاها را در رختخواب باید مرتباً ورزش داد.

چه راه هایی برای پیشگیری از اسهال خونی باکتریایی وجود دارد؟

دستان خود را پس از اجابت مزاج و قبل از دست زدن به مواد غذایی بشویید. هر کس که علایم اسهال خونی باکتریایی را دارد جداسازی نمایید. لباس های آلوده و ملحفه جات را در سطل های پوشیده و پر از آب و صابون قرار دهید تا زمانی که بتوان آنها را جوشاند.

برای تشخیص اسهال خونی باکتریایی چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل بررسی آزمایشی و کشت نمونه مدفوع باشد. اطلاع از بروز همه گیری بیماری و نیز آشنایی به نواحی بومی می تواند در رسیدن به تشخیص کمک کننده باشد. درمان شامل جایگزینی مایعات از دست رفته ، غذای کم حجم ، و نیز گاهی دارو می شود. بیمار را از بقیه جدا نمایید. برای تخفیف درد، یک صفحه گرم کننده یا شیشه آب داغ را روی شکم قرار دهید. بیمار باید مرتباً مایعات دریافت کند. بستری کردن بیمارانی که شدیداً مریض احوالند (خصوصاً کودکان کم سن و سالی که کم آبی دارند). بیمار جدا از بقیه بستری می شود و مایعات تکمیلی از راه سرم به وی رسانده خواهد شد.

زمانی که به اسهال خونی باکتریایی مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

مایعات یا جامدات نرم تا زمانی که اسهال متوقف شود، سپس رژیم عادی .

اسهال خونی باکتریایی چه علائمی دارد؟

دل پیچه تب اسهال (تا 20 یا حتی 30 بار اجابت مزاج آبکی در روز) وجود خون ، مخاط ، یا چرک در مدفوع تهوع یا استفراغ دردهای عضلانی گاهی در شروع بیماری ، شمارش گلبول های سفید کمتر از حد طبیعی است .

عوامل موثر در درمان اسهال خونی باکتریایی چیست ؟

با درمان معمولاً در عرض 7 روز قابل معالجه است . اغلب عفونت های شیگلایی خفیف هستند و درمان جدی احتیاج ندارند. البته در موارد شدید، اگر درمان موفقیت آمیز نباشد، از دست رفتن آب زیاد از بدن ممکن است مرگبار باشد (خصوصاً در شیرخواران و کودکان کم سن و سال ).

چه چیز هایی باعت بروز اسهال خونی باکتریایی می شوند؟

یک نوع باکتری به نام شیگلا که به جدار روده بزرگ تهاجم می کند. این باکتری معمولاً از طریق دست ها، غذا، یا آب آلوده ، از یک فرد به فرد دیگر انتقال می یابد.

اسهال خونی باکتریایی در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کم آبی بدن به طور خطرناک ، خصوصاً در کودکان در موارد نادر، باکتری ها ممکن است از مجرای گوارش به خون وارد شوند و سایر اعضای بدن را درگیر سازند، مثل کلیه ها، کیسه صفرا، کبد، یا قلب و مفاصل . این حالت شاید به شوک و مرگ بیانجامد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری اسهال خونی باکتریایی به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی