اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
عفونت سالمونلا

عفونت سالمونلا

عفونت سالمونلا چیست ؟

عفونت سالمونلا عفونت عمومی بدن در اثر میکروبی از خانواده سالمونلا . این باکتری معمولاً لوله گوارش و دستگاه لنفاوی را درگیر می سازد. عفونت نسبتاً خفیف سالمونلا ممکن است با گاستروانتریت ساده اشتباه گرفته شود. عفونت های سالمونلا بیشتر افراد بالای 70 یا زیر 20 سال را مبتلا می سازند (بیشترین شیوع در شیرخواران زیر یک سال ).

عفونت سالمونلا چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اکثر عفونت های سالمونلا خفیف بوده و با درمان در عرض 48-24 ساعت بهبود می یابد. بیماران مبتلا به عفونت شدید ممکن است نیازمند بستری و جداسازی از دیگران در بیمارستان باشند. این عفونت ممکن است 3-2 هفته به طول انجامد.

برای عفونت سالمونلا چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای موارد خفیف معمولاً دارویی نیاز نیست . برای موارد شدید بیماری و بیماران دچار سایر اختلالات طبی ، داروهای ضداسهال و آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت و مایعات وریدی برای جبران کم آبی شدید ممکن است تجویز شود.

اگر دچار عفونت سالمونلا شدم چه کار کنم؟

حداقل تا 3 روز پس از برطرف شدن اسهال ، تب و سایر علایم در بستر استراحت نمایید و جز برای رفتن به توالت یا حمام بستر را ترک نکنید. پس از آن فعالیت های طبیعی را به تدریج از سر بگیرید. در مدتی که در بستر قرار دارید مرتباً پاهای خود را خم و راست کنید تا از ایجاد لخته در عروق پا جلوگیری شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از عفونت سالمونلا وجود دارد؟

پختن ، دستکاری ، ذخیره و نگه داشتن در یخچال در مورد گوشت ، مرغ ، تخم مرغ و غیره باید به طور مطلوبی انجام گیرد. از حیوانات دارای عفونت احتمالی دوری کنید. تنها از شیر پاستوریزه استفاده کنید. پس از هر بار رفتن به توالت و قبل از دستکاری مواد غذایی دست ها را بشویید. فرد مبتلا به این عفونت را از سایر افراد خانواده جدا نگه دارید. در مورد مصرف آنتی بیوتیک جهت پیشگیری ، قبل از مسافرت به مناطق محروم از آب و مواد غذایی بهداشتی ، با پزشک مشورت نمایید.

برای تشخیص عفونت سالمونلا چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های مدفوع و کشت خون باشد. بستری در بیمارستان به ندرت ضرورت می یابد. در مورد اکثر بیماران مراقبت در منزل با توصیه های لازم طبی کفایت می کند. در صورت امکان فرد بیمار را از سایرین جدا نگه دارید. از یک بالشتک گرم کننده یا کیسه آب داغ برای کاهش دردهای شکمی استفاده کنید. اگر اسهال شدید باشد ممکن است لازم باشد تا از یک توالت کنار بستر استفاده نمایید.

زمانی که به عفونت سالمونلا مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

تا برطرف شدن اسهال ، از محلول های اوآراس استفاده کنید. پس از آن از یک رژیم غذایی سبک ، و در عین حال پرانرژی و متعادل ، استفاده نمایید. مصرف مکمل های ویتامین ها و مواد معدنی پس از بیماری طولانی مدت ممکن است سودمند باشد.

عفونت سالمونلا چه علائمی دارد؟

اسهال ، اغلب همراه با انقباضات شکمی ، در موارد خفیف ، اسهال ممکن است تنها در حد 3-2 بار دفع مدفوع شل باشد، ولی در موارد شدید ممکن است اسهال به صورت بیرون روی هر 15-10 دقیقه وجود داشته باشد. استفراغ (گاهی )؛ تب وجود خون در مدفوع (گاهی ) سردرد

عوامل موثر در درمان عفونت سالمونلا چیست ؟

اکثر عفونت های سالمونلا خفیف بوده و با درمان در عرض 48-24 ساعت بهبود می یابد. بیماران مبتلا به عفونت شدید ممکن است نیازمند بستری و جداسازی از دیگران در بیمارستان باشند. این عفونت ممکن است 3-2 هفته به طول انجامد.

چه چیز هایی باعت بروز عفونت سالمونلا می شوند؟

عفونت با باکتری سالمونلا پس از خوردن غذاهایی نظیر گوشت ، مرغ ، شیر تازه یا تخم مرغ خام یا آشامیدن آب آلوده به باکتری . باکتری سالمونلا در شرایط انجماد مواد غذایی نیز زنده می ماند ولی پختن کامل آن را از بین می برد. همه گیری های عفونت سالمونلا معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که افراد زیادی از یک غذای آلوده مشترک مثلاً در طی سفرهای تفریحی ، اجتماعات مردمی یا رستوران ها استفاده می کنند. این عفونت می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل گردد.

عفونت سالمونلا در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کم آبی بدن در اثر اسهال و استفراغ شدید. کم آبی شدید می تواند کشنده باشد به خصوص در شیرخواران و افراد بالای 60 سال عفونت سایر اعضا، نظیر کلیه ها، کیسه صفرا، طحال و ریه ها ناشی از انتشار باکتری سالمونلا از طریق جریان خون

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری عفونت سالمونلا به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی